Nebudem sa opakovať, ako sa prihlásiť na šachový server kurnik.pl, prečítajte si to tu .
Po úspešnom prihlásení a zvolení hernej miestnosti máte možnosť založiť nový stôl alebo prisadnúť si k stolu existujúcemu za akceptácie podmienok hry. Viete totiž presne minutáž partie, aj ELO súpera (pokiaľ nie je prvý mesiac užívania len nováčikom). Po prisadnutí k stolu a prevzatiu figúriek za bielu alebo čiernu stranu hráte samotné šachy.
Nebudem sa ale venovať samotnej hre, priblížim teraz ďalšie možnosti servra. Hlavne dlhodobejší užívatelia ocenia, že v položke štatistiky nájdu svoj celkový profil (počet odohraných hier, z toho víťazstiev, porážok, remíz a nedohratých hier), tiež všetky odohraté hry za posledných 6 mesiacov aj s notáciou a možnosťou ich prehrania na diagrame, pričom každú hru si možno dať zaslať v skrátenej notácii aj ako textový dokument na svoj mail !

Cez svoje hry sa dostanete aj k menám svojich súperov , u ktorých si môžete rovnako voľne otvoriť ich štatistiky, prehliadnuť ich hrané hry a takto sa môžete dostať až k súperom svojich súperov ... až do neviem koľkého kolena.
Z častých alebo zaujímavých súperov si môžme urobiť svoje kontakty , ku ktorým budeme mať mať vždy rovno z úvodnej lišty priamy vstup, pretože systém usporiadania servra nám vždy oznámi, v ktorej miestnosti sa práve nachádzajú alebo kedy naposledy server navštívili a ako dlho sa zdržali (to je zaujímavé hlavne pre priateľov, ktorí takto môžu na servri pohotovo sledovať svoju aktuálnu prítomnosť či neprítomnosť). Všetci účastníci si môžu navzájom kedykoľvek posielať chatové správy, a to nielen v prípade neprítomnosti napr. nášho kontaktu v hre, ale chatové okienko je vyhradené aj pri hernom stole počas prebiehajúcej partie. Súperi si tak počas maču môžu vymeniť zopár informácii o sebe, o slabých a silných ťahoch alebo sa navzájom rôznou mierou deptať (príklad: Tvoj kôň si už dlho nezaskáče, inak bude mať problémy tvoja dáma, atď.)
Nakoľko vstupujú na tento server súperi rôznych národností , ich pôvod figuruje hneď vedľa mena v zátvorke ako skratka: pl - Poľsko, sk - Slovensko, fr - Francúzsko, ro - Rumunsko, hu - Maďarsko, ...
Ako ďalší údaj je číselná hodnota aktuálne nahratého ELA, ktoré sa zobrazuje aj v prehľadnej tabuľke hráčov miestnosti, kde sú jednotliví účastníci usporiadaní v abecednom poradí.

Podľa tejto tabuľky si možno jednak spraviť prehľad ako to vyzerá so silou hráčov a jednak ich možno podľa tohto parametru pozývať k sebe ku stolu. Určite je tiež zaujímavé sledovať, ako hrá daný hráč, ku ktorému si chceme prisadnúť, aby človek najskôr dopredu získal napr. prehľad jeho obľúbených otvorení a podľa toho môže alebo nemusí s ním chcieť hrať. Preto sa ku štatistikám, spomínaným už vyššie, možno dostať rovno aj z tabuľky - zoznamu hráčov kliknutím na to-ktoré meno/prezývku.
Celkový grafický dizajn servra je vo všetkých ponúkaných oknách kvalitný a prehľadný. Po prihlásení sa do hry možno na tri postupné kliknutia v troch postupne otvorených oknách vstúpiť do partie; v prípade, že súhlasí rýchlo aj súper, tak možno hrať prakticky za pár sekúnd. Ak si chceme založiť vlatný stôl, nadefinujeme si po jeho otvorení "naše parametre" hry - tzn. hlavne minutáž, sadneme si za jednu zo strán a pozývame do hry súperov podľa tabuľky hráčov, príp. čakáme, kto si prisadne, pretože náš stôl už v tom čase figuruje v ponuke aktívnych stolov v miestnosti pre ostatných.

No ale vyskúšajte už koniec koncov sami; ozajstní "labužníci" šachovej hry si prídu určite na svoje.