Cukrovku lekári diagnostikujú na základe zvýšenej hladiny cukru v krvi. Príčiny sú rôzne. Najčastejšie sa v tele dobre netvorí hormón inzulín, ktorý je zodpovedný za zmetabolizovanie v strave prijatých cukrov. Langerhansove ostrovčeky v pankrease ho buď netvoria vôbec alebo ho tvoria v nedostatočnom množstve. Ďalšou príčinou diabetu býva chýbanie receptorov inzulínu v cielových bunkách tkanív. Hormón v takom prípade v krvi koluje, ale je vlastne neúčinný, jeho informácia nie je čítaná bunkami. Ešte existuje gestačný diabetes u tehotných žien a zopár menej častých foriem. Podla toho sa hlavné dva typy nazývajú IDDM a NIDDM(non-inzulín dependentný diabetes mellitus). Prvý typ dobre reaguje na i.v. podávanie inzulínu, pri druhom sú potrebné perorálne antidiabetiká (tabletky).
Cukrovkár to má ťažké práve pre rozkolísanú hladinu cukru. Keď jeho hodnoty prekročia kritickú hranicu, hrozí hyperglykemické kóma. Taký pacient je červený v tvári, horúci, má suchú kožu. Naopak, ak hladina cukru po podaní inzulínu rapidne klesne, hrozí hypoglykemické kóma. Človek odpadne spotený a bledý. Cukrovkári sa učia (mnohí už v detskom veku) dodržiavať zásady špeciálnej životosprávy, aby ukočírovali hladinu cukru v krvi v potrebnej norme. Akákolvek fyzická záťaž vyvolá zvýšenú potrebu cukru, treba ho prijať vo forme sladených tekutín, alebo stačí aj biely rožok. Inak zas treba dávať pozor, aby hladina samovoľne nestúpla nad prijatelné hodnoty. Určite ste si v potravinách všimli špeciálne kútiky pre diabetikov, kde kúpia upravené výrobky. Takto sa pri cukrovke treba naučiť žiť, aby sa zdravotný stav nezhoršoval.
Na diabetikov totiž pri nesprávnej životospráve číhajú nebezpečné nástrahy. Dlhodobo zvýšená hladina cukru vedie ku ketoacidóze (prekysleniu organizmu), čo má za následok rôzne orgánové poruchy až rozvrat vnútorného prostredia. Pomerne často si to odnesú obličky, veď práve z dialyzovaných pacientov s chronickým renálnym poškodením vysoké percento tvoria cukrovkári (hlavne v staršom veku). Vážnu komplikáciu predstavujú mikro- a makroangiopatie, tiež polyneuropatie. Vysoká hladina cukru poškodzuje totiž aj cievy, cievnu stenu a vplýva nepriaznivo na krvný tlak. Dochádza k poškodzovaniu ciev hlavne na končatinách, ale aj v oku, pričom hrozí aj porucha zraku. Preto sa pravidelne musia absolvovať prehliadky očného pozadia, kde oftalmológ zisťuje rozsah poškodenia cievok na sietnici. Pri dobrej kontrole liečby sa netreba velmi obávať. Hlavne u starších ludí dochádza k poškodeniu periférie končatín, keď pre cievne problémy odumierajú prsty na nohách, čo končieva až ich amputáciou. Častým sprievodným prejavom sú ešte predtým dlho nehojace sa vredy predkolenia z poruchy trofiky končatiny.
Komplikácií cukrovky je neúrekom. Potrebné je celoživotné sledovanie hladíny cukru, správna životospráva, vylúčenie excesov. Dnes sú k dispozícii moderné sledovacie prístrojčeky (ale aj pomerne drahé), moderné inzulínové pumpy a špeciálne striekačky pre pohodlné podávanie inzulínu. Samotným ochorením sa zaoberajú internisti-špecialisti, tzv. diabetológovia, ktorí si špeciálne pre tento odbor robia atestácie. Zastúpenie v populácii je vysoké takmer všade na svete, hlavne v najvyspelejších krajinách. To súvisí s existenciou genetickej predispozície, ale aj stravovacími návykmi. "Spiacu" cukrovku možno nesprávnou stravou skôr či neskôr prebudiť ako zlého draka. Preto sa treba vrátiť k racionálnej strave a neprejedať sa zbytočne, hlavne ak niekto v rodine už diabetes má a hrozí genetická záťaž.
Miera úrovne zdravotníctva sa môže posudzovať aj kvalitnou a širokospektrálnou starostlivosťou o diabetikov. Z tohto hladiska nutno poznamenať, že Slovensko síce vývoj nezaspalo, chýbajú však dostatočné financie hlavne na podporu chorých, ktorí si často najmodernejšie postupy nemôžu dovoliť a sú odkázaní na zastaralé aplikačné prístroje a nie najlepšiu starostlivosť. Takúto pesničku by sme však kompetentným mohli spievať aj o mnohých iných problémoch.