Orientálna filozofia a medicína III.

Tretí článok v rade sa zameriava na učenie o centrách energie v človeku - náuku o čakrách. Aktivácia a harmonizácia čakier nie je nič zložité, ľahko ich možno zvládnuť. Náuka sa zakladá na existencii vibračných polí energií, čakier ako centier energie a rozvodných kanálov nádí v človeku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)
Obrázok blogu

Úlohou náuky o čakrách je porozumieť a zvládnuť životnú energiu, označovanú tiež čchi /v čínsko-japonskej tradícii/ alebo prána /sanskrtský preklad/. Prejavuje sa na rôznych úrovniach bytia a jednou z jej foriem je aj dych. Čakrami sú nádí jedného vibračného poľa prepojené s inými poľami, v minulom článku som tieto dráhy spomínal ako meridiány /z ich znalosti sa vyvinula akupunktúra/. Existuje asi 40 vedľajších čakier väčšieho významu /v oblasti sleziny, na šiji, na dlaniach a chodidlách, atď./ a 7 hlavných, nachádzajúcich sa pozdĺž osi tela na jeho prednej strane. Ich sídlo je v éterickom vibračnom poli a podobajú sa lievikom s rozdielnym počtom okvetných lístkov /na východe bývajú preto označované aj lotosové kvety/. Počet lístkov je od 4 pri prvej čakre až po tisíce k siedmej čakre. Ich stredom vedie kanálik smerom k chrbtici k hlavnému kanálu energie, nazvanému šušumna. Čakry sú pritom v neustálom krútivom pohybe, spôsobujúcom vťahovanie alebo vypuďovanie energie. Tie čakry, ktoré sa u muža točia doprava, budú sa u ženy krútiť doľava a naopak. Zapadajú do seba ako ozubené kolesá, krútiace sa nad sebou a určujú tak na každej úrovni mužský a ženský princíp. Priemer čakier je väčšinou okolo 10 cm.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Zemská energia je prijímaná prvou čakrou, kozmická siedmou na temene hlavy. Ich prepojením, šušumnou, stúpa kundaliní, kozmická energia tvorenia nahor. Jej energia sa transformuje v každej čakre do takých frekvencií vibrácií, ktoré zodpovedajú úlohe tej-danej čakry. Energie transformovaných vibrácií sú vedené ďalej a vnímané ako pocity, myšlienky a vnemy. Čím vedomejší je človek v jednotlivých oblastiach života, tým menej stresu tvorí blokády v čakrách. Tým sa stávajú oblasti aktívnejšie a otvorenejšie a sila kundaliní môže potom lepšie prúdiť. Akonáhle začneme uvolňovať prítomné blokády, nastúpime cestu vývoja svojho vedomia a vznikne kolobeh pozitívneho ovplyvňovania. Treba si uvedomiť, že človek je v určitých obdobiach svojho života otvorený pre rôzne vplyvy a skúsenosti a tým rozlične zrelý pre pokroky na jednotlivých úrovniach. Blokády čakier sú potom charakteru jang alebo jin, podľa toho, či je v nich nadmieru alebo naopak málo energie. Našim cieľom by malo byť, úmerne k svojmu vývoju, nechať voľne plynúť energiu na každej z úrovní a dosiahnuť tak stav harmónie tela a ducha /vyjadreného vibračnými poľami a prúdením energií/. V Tibete tak mnísi vedome dosahovali až stav transcendentna, keď dokázali v meditáciách splynúť s večným bytím /známe sú tiež historky o vznášaní sa a pod./. U kresťanov je zas otvorená a plná siedma čakra znázorńovaná ako gloriola svätých /ľudí s vyšším poznaním, schopných až konať zázraky/.

SkryťVypnúť reklamu

 PRVÁ ČAKRA nás spája s fyzickým svetom, zásobuje nás energiou pre tvorivú činnosť, tvorí dôležitý základ. Je potrebná na udržanie vnútornej stability a mala by byť v harmónii s čakrou siedmou. Nedostatočná funkcia základnej čakry môže spôsobovať pocity, že sem tak celkom nepatríme a vtedy sa snažíme ohraničovať od okolia. Čistí sa v sede v polohe lotosový kvet, pričom človek vedome dýcha a vníma vône /najlepšie priamo v prírode/.

 DRUHÁ ČAKRA spôsobuje pri správnej funkcii našu otvorenosť a prirodzenosť, tvorí základ vyrovnanej sexuality. Zo zmyslov ovláda chuť. Oživuje ju mesačné svetlo, dotyk s priezračnou vodou aj pohľad na ňu.

SkryťVypnúť reklamu

 TRETIA ČAKRA je bránou aktívneho vzťahu k svetským veciam a k iným ľuďom. Sympatie, antipatie aj trvalé citové väzby sú riadené z nej. Je čakrou solárneho plexu, súvisí s mnohými vnútornými orgánmi a ovláda zmysel zrak. Pri jej nedostatočnej funkcii nás prepadá tiesnivý pocit v okolí žalúdka, hlavne v stresujúcich situáciách. Čistí sa otvorením sa svetlu slnka, miluje ohnivé rytmy, jej farbou je zlatistá žltá.

 ŠTVRTÁ ČAKRA je stredom celého sytému. Spája spodné tri fyzicko-emočné centrá s troma hornými duchovnými. Elementom je vzduch a zmyslom hmat. Úlohou čakry srdca je zjednocovanie cez lásku. Spolu s čakrou čela /šiestou/ sa podieľa na vedomom ozdravovaní druhých. Je bránou do duše a jej nedostatočná funkcia nás činí závislými na láske a náklonnosti ostatných. Čistiť ju môžme tichou prechádzkou v prírode, jej farba je ružová.

SkryťVypnúť reklamu

 PIATA ČAKRA alebo komunikačné centrum slúži ako most medzi našim myslením a cítením, cez ňu o hovorené slovo dostávame možnosť sebareflexie. V nej nachádzame svoj individuálny výraz dokonalosti /vyjadrené hlavne u spevákov/. Z vnútornej nezávislosti a slobodného prejavu vzniká potom hlboká radosť a pocit plnosti a integrity. Jej farby sú strieborná a modrá; stuhnutie v oblasti krku možno čistiť pohľadom na nebo, širokú vodnú hladinu, počúvaním morského príboja. Nosenie retiazok na krku usmerňuje jej energiu a harmonizuje ju s prežívaním na tretej čakre.

 ŠIESTA ČAKRA, zvaná tiež "tretie oko", alebo príkazová čakra dovršuje vedomé vnímanie bytia. Je sídlom pameti a vôle, na telesnej úrovni je najvyšším riadiacim centrom CNS. Tretím okom sme silou myšlienok prepojení s priebehom prejavov. Jej harmonická funkcia sa prejavuje bystrým umom a duševnými schopnosťami. Zodpovedá za poznanie hlbokých filozofických právd. Dysharmonická a nedostatočná funkcia sa prejaví určitou obmedzenosťou a ľahkým ovplyvnením nášho myslenia zo strany okolia. Náš život tak určujú nechcene materiálne priania, potreby a neovládané emócie /už Ježiš nabádal preto nepriamo k otvorenosti a harmónii šiestej čakry v spojení so štvrtou/. Stimuluje ju pozorovanie nočnej oblohy plnej hviezd, vhodná je aj hudba na spôsob Bacha.

 SIEDMA ČAKRA, alebo korunná je sídlom najvyššej dokonalosti v človeku. Jej princípom je číre bytie, úplne otvorenú ju majú len vysoko osvietení ľudia. Poznanie, ňou sprostredkované, ide ďalej ako poznanie cez šiestu čakru, človek sa stáva jedno s božským vedomím nekonečna. Pocity s ňou súvisiace sa dajú prežiť v samote na vrchole vysokej hory /aj to je dôvod horolezeckých výprav, tak nebezpečných/. Vôňa kadidla povznáša na tejto úrovni ducha a čistí atmosféru.

 Otváranie čakier je cestou k sebe samému, cestou do života. Je to komplexná metóda k rozvíjaniu všetkých potenciálov, ktoré nám ako ľuďom boli vložené.

Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu