Ovplyvňujú pohlavné hormóny procesy myslenia ?

Každý iste pozná vplyv hormónov na zmeny nálad žien počas menštruačného cyklu. Je tento transparentný prejav jediný, alebo ovplyvňujú pohlavné hormóny kognitívne správanie aj inak ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

V súčasnosti existujú vedecké dôkazy o tom, že pohlavné hormóny pôsobia aj na morfologickú a funkčnú organizáciu mozgu. Začína to už pri vývoji plodu, kde ovplyvňujú na mikro- aj makroskopických úrovniach jeho celkovú morfológiu /štrukturálnu usporiadanosť/. Jednotlivé typy pohl. hormónov ovplyvňujú množenie mozgových buniek - neurónov, podporujú rast a ich migráciu počas dozrievania mozgu. Tieto procesy vedú k väčšej kôrovej hustote nervových buniek u mužov a naopak, k bohatšiemu vetveniu dendritov /prijímacích výbežkov/ a tým k vytváraniu väčšieho množstva spojov u žien.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takýto vplyv sa neskôr prejaví aj vo funkčnej organizácii mozgu. Vieme, že pravá a lavá hemisféra sa odlišujú v spôsobe spracovania informácií, nakolko v nich existujú oblasti, ktoré sú špecializované na spracovanie úloh určitého druhu - verbálna oblasť, orientácia v priestore, analýza hudby, atď. Pripomeňme si: u väčšiny pravákov je dominantná lavá hemisféra na spracovanie jazyka a reči, vyznačuje sa sekvenčným a analytickým sparcovaním informácií. Pravá hemisféra je zas dominantná na priestorové úlohy, na spracovanie nerečových prejavov zvukov, hudby. Je viac syntetická ako analytická a spracováva podnety celostne.

SkryťVypnúť reklamu

Muži a ženy, vzhladom na existenciu týchto rozdielov v mozgu, spracovávajú informácie istým spôsobom odlišne, nakolko sa odlišujú v organizácii a preferencii jednotlivých oblastí kôry. Ženy majú lepšie verbálne schopnosti, muži zas dosahujú lepšie výsledky napr. pri mentálnej rotácii predmetov a priestorovej orientácii. Moderné zobrazovacie techniky /fMRI, PET, SPECT/ odhalujú mapovaním aktivity mozgu jeho funkčnú usporiadanosť. Takto sa zistilo, že oblasti pre spracovanie reči majú muži-praváci lokalizované v lavej hemisfére, zatialčo ženy difúznejšie v oboch hemisférach. Mužský mozog je teda viac stranovo diferencovaný /lateralizovaný/ v porovnaní so ženským. To sa u žien pri rečovej komunikácii javí efektívnejšie, pre neverbálne úlohy sa naopak výhoda mužov ešte nepotvrdila /výskumy stále prebiehajú/.

SkryťVypnúť reklamu

Tu sa však vplyv pohlavných hormónov ešte zďaleka nekončí. Na činnosť mozgu vplýva i okamžitá úroveń hladiny hormónov, čo sa nazýva aktivačný efekt. Zmeny počas hormonálnych cyklov vplývajú u dospelých ľudí k medzipohlavným rozdielom vo výkone v určitých úlohách. Predpokladá sa, že estrogény majú tlmivý účinok na pravú hemisféru, testosterón zas na ľavú. Počas denného cyklu je u oboch pohlaví zmena asymetrie hemisfér rovnaká.

Dôkaz priameho pôsobenia pohlavných hormónov možno získať napr. sledovaním efektu liečby transsexuálov hormónmi opačného pohlavia. Podstúpením liečby antiandrogénmi a estrogénmi získali pôvodne mužskí transsexuáli posun k typicky ženskému vzorcu myslenia a kognitívnych výkonov. Naopak ženskí trassexuáli pri terapii testosterónom dosiahli posun k zlepšeniu "mužských" funkcií.

SkryťVypnúť reklamu

V každom prípade, ľudský mozog si zachováva aj v dospelosti istý stupeň plasticity a ostáva citlivý na aktivačný efekt pohlavných hormónov a tým sú naše kognitívne procesy výrazne ovplyvnené.

Prebraté z časopisu QUARK 5/06.

Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu