Prečo nás na sone babrú gelom ?

Túto otázku mi položil jeden známy, inak tiež bloger, po tom, čo sa vrátil z ultrasonografického (USG) vyšetrenia lýtka. Myslel si, že bezfarebný gel má chladivý a masážny účinok. Toto je len druhotná stránka veci, lebo hlavný význam spĺňa fyzikálnu podstatu zobrazovacej metódy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

 Ultrazvukové sondy pracujú s frekvenciami 2,5 - 20 MHz, najčastejšie 3,5 MHz pre vyšetrenie brucha a 5 - 10 MHz pre povrchové časti tela. Od nich sa signál šíri do okolia najčastejšie pulzne, keď jedna sonda chvílu vysiela a chvílu zachytáva odrazený signál, čo sa deje tak rýchlo, ako keby to bolo kontinuálne. A že to je súčiastka zložitá, o tom svedčí aj cena - okolo 250 000 kačiek.

 Rôzne prostredia sú pre ultrazvuk rôzne priechodné. Vzduch alebo tekutina ho vedú velmi dobre, kosť prakticky vôbec. To vyplýva zo samotnej podstaty vlnenia, odporúčam stredoškolskú fyziku. V každom prostredí sa vlnenie rôznym pomerom šíri, láme, odráža, rozptyluje a stráca (mení sa aj na tepelnú energiu). Keby sa neodrážala časť vlnenia späť k sonde, nezískame vyšetrením žiadnu informáciu. O vnútre kosti zas nepovieme nič, lebo "to" ňou neprejde, od povrchu sa prakticky všetko odrazí. Nuž a problémom je napr. aj rozhranie vzduch/koža, ktoré odrazí vačšinu signálu. Za ním je potom na obrazovke akustický tieň, informácia veškerá žiadna. Poznamenávam, že obraz na monitore je nereálny, poskladaný softvérom prístroja z prichádzajúcich signálov do podoby rôzne echogénnych bodov, poskytujúcich tak obraz tkanív ( RTG snímka poskytne reálny obraz, fotku na špeciálnom filme, ktorý sa vyvoláva). A sme pri podstate gelu. Ten sa nanesie v tenkej vrstve na kožu a povrch sondy sa doň zanorí. Umožňuje jednak lepší sklz sondy po koži (princíp lubrikácie), ale hlavne vytvára kontaktné prostredie, lebo signál rozhraním gel/koža perfektne prechádza do hlbších tkanív. Až tieto ho sčasti odrážajú a sčasti sú preň priechodné do hlbších vrstiev, a o to nám ide. Pri brušnej sonde takto získame informácie aj z hĺbky 20 cm. V reálnom čase tak vyšetrujúci "browsuje" vašim vnútrom a vidí to, čo malo ostať oku skryté.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Len pre zaujímavosť, sonom dokážeme okrem bežných modalít vyšetriť aj cievy (používa sa známy Dopplerov jav), oko, šlachy alebo mozog u novorodencov. Ale to už je iná kapitolka.

Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,071 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu