Server kurnik.pl je prevádzkovaný v Poľsku, ale úspešne ho navštevujú aj hráči z iných krajín, hlavne strednej Európy. Nájdete tu Čechov, Slovákov, Maďarov, atď. Základom je registrácia, kedy si zvolíte prihlasovacie meno a dostatočne dlhé heslo, pod ktorým vás server rozpozná pri prihlásení. So svojim menom potom vystupujete pri hre ktorejkoľvek hernej modality.
Zo začiatku ste novým účastníkom, bez zobrazenia ratingu. Ten sa vám špeciálne vyvíja zvlášť pre každú hru, ktorú navštívite. Pri šachoch sa tomu hovorí ELO a približne po čase začne zodpovedať vašej skutočnej hernej sile tak, ako by ste si ju nahrali trebárs na zdĺhavých oficiálnych turnajoch kdekoľvek na Slovensku alebo inde. Na začiatku vám server pridelí počiatočné ELO 1200 a po jednotlivých hrách sa vám zvyšuje alebo znižuje, podľa toho či vyhrávate alebo prehrávate a závisí to aj od ELO hodnotenia súpera. Ak pobijete silnejšieho, rating vám výraznejšie stúpne a tak podobne.
Po kliknutí na hru "szachy" sa vám zobrazia všetky dostupné miestnosti s údajom, koľko hráčov sa práve v ktorej nachádza. Miestností je vyše 15 /Morszevko, Kokoszewo, Lutry, .../ a každá pojme max. 100 ľudí. Takže preplnené nie je naozaj nikdy. Kliknutím na tú-ktorú miestnosť sa vám táto otvorí a zobrazia sa jednotlivé stoly s menami hráčov za bielych a čiernych. Pri nenováčikoch nájdete vedľa mena aj ich okamžitý rating /ELO/. Prvá miestnosť je tréningová, kde sa vám rating nemení, ale to je skutočne len pre slabých hráčov. Ja osobne trénujem radšej so šachovými programami Shredder Classic 2 alebo Fritz 8, o ktorých som tu už písal a ktoré umožňujú nastaviť ELO podľa priania a tak človek furt len neprehráva. Keď mám určité otvorenia natrénované, idem hrať na Kurnik. Pre znalcov: za biele hrám Rétiho 1.Jf3 a za čierne Francúzsku hru na 1.e4 a prijatý dámsky gambit na 1.d4.
Máte dve možnosti. Buď si prisadnete ku stolu, kde už niekto očakáva alebo si založíte vlastný nový stôl a upravíte si tam pravidlá ako jeho správca. Niekomu totiž vyhovuje hrať na aspoň 15 minút, iný obľubuje 3-minútové bleskovky. Zaujímavou možnosťou je tzv."cofanie", ktoré možno povoliť alebo zakázať. Ide o to, že ak urobíte náhodou počas partie prehmat, súper vám môže dovoliť vrátiť ťah späť, väčšinou to však nikto aj tak nedovolí. Ja napríklad nerád strácam čas čakaním a prisadám si k stolom, kde je čas na každú stranu nastavený na aspoň 10 minút. Kolega Vlado zas obľubuje bleskovky, lebo súperi strácajú skôr ako on orientáciu v partii pod nátlakom času. Prehrá totiž aj ten, ktorému čas vyprší, hoci by mal aj prevahu na šachovnici.
Toľko na úvod, koho to zaujíma, zaregistrujte sa o hor sa hrať !
Zahrajte si spoločenské hry on-line
Na internete som sa dostal k serveru, ktorý umožňuje hrať mnohé spoločenské hry on-line. V prvom rade šachy, ale aj dámu, mlyn, domino, kartové hry a ešte niekoľko u nás menej známych spoločenských kratochvíľ. Nakoľko som sám celkom vytríbený šachista a túto hru považujem za kráľovskú, napíšem podrobnejšie hlavne o tejto možnosti na spomínanom servri /adresa v texte/.