Keď som po pôrode nevedela schudnúť nabratých 7kg, rozhodla som sa, že už s tým musím reálne začať niečo robiť. Kvôli sebe, svojmu pocitu sebavedomia, oblečení, ktoré na mne nevyzeralo dobre, pohyblivosti atď. Nebavíme sa tu o váhe nad 100kg. Pred pôrodom som mala niečo nad 58kg a pri tom krásnom zázraku zrodenia takmer 80. Samozrejme väčšina odišla prirodzene, no nebola som zmierená s tým, ako vyzerám.
Moje začiatky s „ketogenickou diétou“
Dohľadala som si možnosti na internete. Našla som, že ketogenická diéta v podobe sáčkovej diéty by pre mňa mohla byť tá pravá. Žiadne zdĺhavé prípravy. Každé jedlo v sáčku, rozmiešať s vodou a hodiť na panvicu. Palacinky, omelety, šejky, polievky. Pozdávalo sa mi to. K tomu nejaká zelenina a oriešky. Od podpory na ich stránke som sa dozvedela, že bude stačiť, keď moja prvá fáza bude trvať týždeň. Tak si vravím, to vydržím aj na klincoch. Začínala som s jednou kočkou, ktorú som stretla online na FB a dohodli sme sa, že do toho ideme spolu. Po prvých dvoch dňoch nafukovania a bolestí hlavy to baba vzdala a ja som v tom hrdo ostala sama. A vyplatilo sa. Dokonca mi to aj chutilo. Schudla som na 57kg a bola som na seba nesmierne pyšná. Kúpila som si nové handry a nosila sa ako pávica. Koniec koncov nešlo ani tak o to, že som bola opäť štíhla, ale že mi keto diéta vniesla do hlavy novú energiu, nový spôsob myslenia. Nebola som taká unavená, bola som napumpovaná energiou, chcela som inovovať a nič nebolo nemožné. Naozaj, za mňa skvelý pocit. Hoci odriekanie klasickej ryžky s mäskom alebo starkiných koláčov bolo hrozné, nejaký ten cheat day som si proste niekedy neodpustila. Stav ketózy som si merala prostredníctvom tyčiniek ponáraných do moču.
LENŽE!!! Nízkosacharidová diéta, nie je keto
Ono to vlastne zďaleka vôbec nebola ketogenická diéta a úprimne sa čudujem, ako je možné, že si dovoľujú sa takto oficiálne nazývať. Ale súhlasím s tým, že do stavu ketózy sa človek dostane, takže v názve asi nejde o samotný jedálniček diéty, ale koniec koncov jej výsledok. KETÓZA. Bola to nízkosacharidová diéta. Proste prijímate a strážite si príjem sacharidov do cca. 50g denne. Potom v pokročilejšom štádiu môžete riešiť aj tzv. čisté sacharidy, kedy, v jednoduchosti povedané, od množstva sacharidov odrátate alkoholy a vlákninu a tým dostanete reálne čistý príjem sacharidov do tela.
Skutočný stret s ketogenickou diétou
Keď Miškovi v ani nie 3 rokoch diagnostikovali epilepsiu (ako symptóm SYNGAP1), nastavili mu rovno aj antiepileptickú liečbu liekmi DEPAKINE. Veľmi som vtedy plakala. Vite, že to príde, viete, aké sú symptómy, ale pochopíte to, až keď sa to stane vašou realitou. Po veľkom plači a vyrovnávaní sa novou skutočnosťou, sme postupne zvyšovali dávku liekov a Mišík bol a stále je sledovaný, každé 3 mesiace na spánkovom EEG. Miškova neurologička prišla za nami s možnosťou vyskúšania ketogenickej diéty. Vravela som, že presne viem, čo to je a že teda na pohodu. Ale kďeže.
Vzali nás s Miškom na týždeň do nemocnice, kde nás oboch sledovali a merali (pretože som diétu ako stále dojčiaca matka dodržiavala aj ja). A hlavne nás učili, ako čo vážiť, merať, pripravovať, počítať.
Jednoduchý príklad a trocha matiky
Aby som to jednoducho vysvetlila. Ketogenická diéta je strava, kde v strave musí byť zachovaný správny pomer tukov a sacharidov + bielkovín. Čo v reále znamená, že keď si vezmete akýkoľvek výrobok, trepnem:
Frankfurtské párky a tie obsahujú na 100g:
Sacharidy: 2g / Bielkoviny: 12g / Tuky: 23g
Z toho vychádza, že pomer tuky vs. sacharidy + bielkoviny je: 23 vs.2 + 12 = 1,64
Teda tukov je v týchto párkoch 1,64 krát vyšší, ako sacharidov + bielkovín.
A teraz si predstavte, že každé jedlo musíte prijímať a pripravovať v pomere, ktoré vaše telo dostane a udrží v ketóze. Miško má aktuálne nastavený pomer 1:2.15, čo znamená, že takéto párky by pre neho mohli znamenať, že z ketózy vypadne, čo nechceme. Čiže každé jedlo, ktoré Miškovi chystáme musí zaokrúhlene obsahovať 2krát toľko tuku ako sacharidov a bielkovín dohromady.
A v čom sú tuky? No najmä v masle, oleji, mascarpone, smotane na šľahanie.
Ketogenická diéta pomáha pri epilepsii
Mišinkovi sa za tri mesiace držania diéty zlepšili výsledky spánkového EEG. Sú prípady, kedy ľudia dodržiavali keto diétu 3-4 roky a následne už nemuseli brať antiepileptiká, držať diétu a epilepsia sa už neobjavila. Ako?
Na túto otázku som nedostala odpoveď ani v nemocnici, len odpovedali, že nevedia ako, ale že to funguje. Mišík chodí každé 3 mesiace na veľký odber krvi (cca. 14 ampuliek), aby kontrolovali stav jeho pečene, obličiek, celkový obraz krvi a pod. Je to nevyhnutné, pretože táto diéta zaťažuje pečeň a môže viesť k vzniku napríklad močových kameňov. Každé plus má svoje mínus.
Aktuálne sme na diéte vyše pol roka. Nesmie nastať žiadne zaváhanie. Každé „zhrešenie“ by mohlo mať za následok výpadok z ketózy a ďalšiu záťaž na organizmus.
Prečo teda držíme takú silnú a prísnu diétu? Pretože ako dieťa rastie a naberá na váhe, dávky antiepileptík sa adekvátne zvyšujú. Konkrétne Depakine pri vysokých dávkach znižuje kognitívne schopnosti a pritvrdzuje autistické znaky. A to fakt nechceme. Pokiaľ by sa nám podarilo udržať dávku, napriek zvyšujúcej sa váhe, nebodaj ju znížiť, (ani v najtajnejších snoch si nedovolím dúfam, že úplne vysadiť) vďaka tejto diéte, tak to stojí za to.
Spýtajte sa svojich lekárov. Ja nie som odborník, ani lekár, čiže vám môžem len napísať tento článok a tým povedať, že existuje spôsob, ktorým môžete znížiť silu alebo frekvenciu epilepsie u vás alebo vášho dieťaťa.
Pod dohľadom odborníka
Táto diéta je naozaj veľmi striktná a každé sústo musí obsahovať taký pomer tukov, sacharidov a bielkovín, aký vám vyhovuje. Aký bude na vás fungovať. Jednoznačne však treba byť pod dohľadom odborníka, treba chodiť na pravidelné kontroly krvi a soná vnútorných orgánov. Keby ste sa do toho rozhodli ísť, zistite si, kto do toho pôjde s vami, aby ste si ešte viac nepoškodili zdravie. A pozrite si film: First Do No Harm s Meryl Streep, ktorý je síce len na YT, ale je natočený podľa skutočnej udalosti a oplatí sa vidieť.