Československá republika, Československá socialistická republika, Česká a Slovenská Federatívna Republika – všetkými týmito názvami sme si v spoločnej histórii prešli. Nás bude zaujímať iba rozpad ČSFR, preto ešte zopár drobností, ktoré viedli k jej vzniku, hlavne k jej názvu.
23. januára predložil prezident Václav Havel Federálnemu zhromaždeniu návrh, podľa ktorého mal byť nový názov štátu Československá republika. S týmto však nesúhlasili slovenskí poslanci, a tak sme v období od 29. marca do 20. apríla 1990 dokonca mali dva rôzne názvy – v češtine „Československá federativní republika“, v slovenčine „Česko-slovenská federatívna republika“ (s pomlčkou). Tento spor, známy ako „pomlčková“ vojna, vyriešilo Federálne zhromaždenie názvom, ktorý bol nakoniec prijateľný pre obe strany: Česká a Slovenská Federatívna / Federativní Republika.
Česi a Slováci teda boli spolu v jednej republike, ktorá po určitých okolnostiach a vývoji zanikla, aby vznikli dva samostatné a zvrchované štáty. Nejdem hodnotiť vtedajšiu situáciu, nálady v spoločnosti, žiadne referendum o rozdelení, Klausa ani Mečiara a rôzne iné vplyvy a názory, ktoré v tej dobe (a v súčasnosti občas tiež) ovplyvnili vývoj. Nejdem sa ani zaoberať tým, pre koho bolo rozdelenie prospešnejšie, kto na tom získal a kto stratil – jednotný a hlavne objektívny názor pravdepodobne ani neexistuje. Jednoducho to malo svoje plusy i mínusy, pre nás i pre Čechov.
Poďme teda k rozdeleniu.
Takto to vidím ja – zanikla ČSFR, aby (a zároveň, v tom istom okamžiku) vznikla SR a ČR. Moji českí kamaráti (nie všetci, samozrejme) to však často vidia inak – Slovensko sa oddelilo od dovtedajšieho štátu, čím vznikla Slovenská republika a Česká republika. Nechápal som, ako dospeli k takému pohľadu, veď aj ústavný zákon, ktorý prijalo Federálne zhromaždenie 25. novembra 1992, bol zákonom o zániku ČSFR, nie o oddelení Slovenska.
Až neskôr, pri čítaní českých skrípt som narazil na vetu: „K 1. lednu 1993 vznikla oddělením Slovenska od dosavadního státního útvaru Česká republika; ...“. Áno, vo vysokoškolských skriptách (Evropa v 19. a 20. století – Politické a sociálně-ekonomické souvislosti vývoje, Část 2., z roku 2002, autora a univerzitu neuvádzam zámerne) som sa dočítal takéhoto bludu! Okrem iného z toho vyplýva, že vznik Slovenskej republiky spôsobil to, že vznikla tá Česká. Akoby proti ich vôli, nechtiac. Jednoducho absurdita. A to som ešte nemal možnosť pozrieť si učebnice pre základné a stredné školy.
Jedno je však isté – chyba možno vôbec nie v mojich kamarátoch, ich názoroch na danú vec alebo v tom, že sú Česi, ale v autoroch učebníc či skrípt. Smutné...