Make love, not war

Na študentov gymnázia na Exnárovej ulici v časti Dargovské Hrdiny v Košiciach čaká veľké prekvapenie.  Až sa vrátia späť do školy, šedé steny plné tagov a vypratých farieb – to všetko bude preč. Miesto toho nájdu diela od známych slovenských a medzinárodných grafitti umelcov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Počas piatich dní sa celý školský areál (dokopy komplex asi šiestich obrovských budov a športového areálu) zmenil ako mávnutím čarovného prútika: viac než 40 národných a medzinárodných umelcov pracovalo deň i noc na všetkých objektoch.

Viktor Feher, spisovateľ z Košíc a organizátor festivalu Street Art Communication, bol pred troma mesiacmi oslovený riaditeľom školy, aby pomohol so stenou nad hlavným vchodom. Škola zvádzala neustály boj s graffiti – každé tri mesiace museli stenu znova premaľovať na bielo a zakaždým hľadali nejaký nový spôsob, ako sa zbaviť vandalov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viktor navrhol, aby miesto jednej steny vyriešili celý areál školy. A je zázrak, že riaditeľ školy a kancelária starostu súhlasili s tak odvážnym konceptom. Aby som bola úprimná - v Holandsku som nikdy nepočula o tak veľkom projekte a musím tomuto nápadu zložiť poklonu. Najlepšie na tom všetkom je, že celé generácie študentov budú tráviť svoj čas v škole obklopení umeleckými dielami, ktoré nahradili starý sivý betón.

Highlightom je bezpochyby maľba na fasáde vchodu od JACE – francúzskeho umelca, ktorý žije na Reunion Island (na Madagascare). Ten priletel do Košíc špeciálne kvôli tomuto festivalu (fotografie jeho prác nájdete tu). Aby ste si urobili obraz o tom, aký známy tento umelec je: raz robil nelegálnu malbu a chytil ho policajt. Ten sa naňho pozrel a povedal – hej, ja ťa poznám, ty si Jace, poznám tvoju prácu! A vyhrnul si rukáv uniformy, kde sa objavilo tetovanie s jednou z postáv, ktoré Jace v minulosti namaľoval.

Dať priestor umelcom, aby bol tak porazený grafiti vandalizmus - to je čistá poézia. Ak by som to mala opísať jednou vetou, použila by som anglický výraz: Make love, not war.

Viva Kosice!

illah van oijen

illah van oijen

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Illah van Oijen, 1981, Den Haag.byva v Bratislave od 2005Súťaž krátkych textov o vzťahu Bratislavy a Košíc podporili: Zoznam autorových rubrík:  BratislavaKošiceSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu