Boj medzi mestami

Keď som čítala reakcie na moje predchádzajúce blogy o Bratislave, Košiciach a vzťahu medzi Východom a Západom Slovenska, pár z nich ma prinútilo zamyslieť sa a porovnať to s mojou skúsenosťou vo vlastnej krajine.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Čo platí pre Slovensko, platí tiež pre Holandsko: ľahko sa to opisuje práve cez stereotypy, ktoré sú vždy aj čiastočne pravdivé. Za týmito stereotypmi sa však skrývajú životy a skúsenosti jednotlivca, ktoré môžu byť úplne odlišné.

V Holandsku sú najväčšie mestá historicky krásny Amsterdam a Rotterdam - mesto zbombardované počas druhej svetovej vojny a následne znovu vybudované do impozantného veľkomesta. Je zaujímavé vidieť, ako obyvatelia týchto miest cítia akúsi súťaživosť medzi sebou. Miestne reči hovoria, že charaktery týchto ľudí je veľmi odlišný:
Amsterdam je zachmúrený a arogantný, Rotterdam je tvrdý a priamy.

Mestá neustále súťažia, kto má najlepší nočný život, najkrajšie budovy alebo najlepšie múzeá. Existuje však len jedno podujatie, kde sa títo dvaja súperi zídu v priamom boji - keď sa hrá futbal medzi Ajax (Amsterdam) a Feyeneoord (Rotterdam), ochranku na zápasoch robí vojenská polícia. Bola som raz v Rotterdame, keď Feyenoord prehrali finálový zápas s Ajaxom - a musela som utekať pred davom, ktorý rozbíjal okná v obchodoch a ničil autobusové zastávky.

Ľahko sa mi píše o stereotypoch medzi týmito mestami, pretože pochádzam z "tretieho mesta" - z Haagu. Z mesta, kde sídli vláda, kráľovský dvor a mnoho dôležitých medzinárodných právnych inštitúcií. A má najhlúpejší slogan, aký kedy vznikol: Svetové mesto na mori. 

Milujem moje rodné mesto z mohých dôvodov, ale Amsterdamčan a Rotterdamčan by povedal, že Haag je snobský a nudný. A hooligans z ADO Den Haag sú rovnako zlí ako tí z ostatných veľkých miest. To nakoniec musím uznať aj ja.

illah van oijen

illah van oijen

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Illah van Oijen, 1981, Den Haag.byva v Bratislave od 2005Súťaž krátkych textov o vzťahu Bratislavy a Košíc podporili: Zoznam autorových rubrík:  BratislavaKošiceSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu