Čo platí pre Slovensko, platí tiež pre Holandsko: ľahko sa to opisuje práve cez stereotypy, ktoré sú vždy aj čiastočne pravdivé. Za týmito stereotypmi sa však skrývajú životy a skúsenosti jednotlivca, ktoré môžu byť úplne odlišné.
V Holandsku sú najväčšie mestá historicky krásny Amsterdam a Rotterdam - mesto zbombardované počas druhej svetovej vojny a následne znovu vybudované do impozantného veľkomesta. Je zaujímavé vidieť, ako obyvatelia týchto miest cítia akúsi súťaživosť medzi sebou. Miestne reči hovoria, že charaktery týchto ľudí je veľmi odlišný:
Amsterdam je zachmúrený a arogantný, Rotterdam je tvrdý a priamy.
Mestá neustále súťažia, kto má najlepší nočný život, najkrajšie budovy alebo najlepšie múzeá. Existuje však len jedno podujatie, kde sa títo dvaja súperi zídu v priamom boji - keď sa hrá futbal medzi Ajax (Amsterdam) a Feyeneoord (Rotterdam), ochranku na zápasoch robí vojenská polícia. Bola som raz v Rotterdame, keď Feyenoord prehrali finálový zápas s Ajaxom - a musela som utekať pred davom, ktorý rozbíjal okná v obchodoch a ničil autobusové zastávky.
Ľahko sa mi píše o stereotypoch medzi týmito mestami, pretože pochádzam z "tretieho mesta" - z Haagu. Z mesta, kde sídli vláda, kráľovský dvor a mnoho dôležitých medzinárodných právnych inštitúcií. A má najhlúpejší slogan, aký kedy vznikol: Svetové mesto na mori.
Milujem moje rodné mesto z mohých dôvodov, ale Amsterdamčan a Rotterdamčan by povedal, že Haag je snobský a nudný. A hooligans z ADO Den Haag sú rovnako zlí ako tí z ostatných veľkých miest. To nakoniec musím uznať aj ja.
13. aug 2010 o 08:41
(upravené 13. aug 2010 o 09:11)
Páči sa: 0x
Prečítané: 1 374x
Boj medzi mestami
Keď som čítala reakcie na moje predchádzajúce blogy o Bratislave, Košiciach a vzťahu medzi Východom a Západom Slovenska, pár z nich ma prinútilo zamyslieť sa a porovnať to s mojou skúsenosťou vo vlastnej krajine.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(16)