Kto je Košičan?

Ak je Bratislavčan pubertiak, ako vnímať Košičana? Ako batoľa, ktoré sa práve naučilo chodiť a stáť na vlastných nohách? alebo ako starého dedka, ktorý už všetko zažil a  spomína na staré dobré časy? A aký je Košičan, ktorý opustil svoje rodné mesto a žije v Bratislave?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (51)
Hlavna, Kosice
Hlavna, Kosice (zdroj: Illah van Oijen, 2010)

V mojom predchádzajúcom blogu som otvorila výzvu na text do mojej novej knihy o Košiciach. Pre túto essay súťaž hľadám texty o vzťahu medzi Košicami a zvyškom Slovenska - najmä o vzťahu medzi Košicami a Bratislavou.

Aby som naznačila, aký rozmer tieto potencionálne texty môžu mať, použijem citát od sociológa Mira Tížika z textu, ktorý napísal pre moju knihu Bratislava - Mesto na mieru. Napísal kritický a kontroverzný text o "Bratislavčanovi".

[…] Pravdepodobne táto podoba Bratislavčana – schizofrenik (nie vo význame psychiatrickej diagnózy, ale ako ich postoj ku všetkým zásadným témam verejného života) najlepšie vystihuje charakter aj mesta Bratislavy, ktoré stále hľadá tú výraznejšiu časť svojho ja. Podobne ako pubertiak, bojom proti svojim rodičom od nich preberá ich najvýraznejšie vlastnosti, aj Bratislavčania sa bojom proti svojim koreňom vo vidieckom živote stávajú vidiečanmi. Len s tým rozdielom, že žijú v podmienkach mesta. Podobne ako tradičná vidiecka kultúra na Slovensku bola určovaná konformitou k vládnucim, mocným a posadnutosťou módnosťou, rovnaké vlastnosti preberajú aj Bratislavčania. Podobne ako ich vidiecki predkovia, túžia po poriadku, čistote a usporiadanosti a desia sa neistoty, odlišnosti a pestrosti. Podobne ako bratislavskí mešťania z prvej polovice 20. storočia, ktorí sú vzorom pre súčasných, aj tí dnešní meštiaci túžia byť väčšími ako sú. Ak už inak nie, tak o tom aspoň hovoria a na obraz veľkosti lákajú aj turistov. „Bratislava – Little Big City“ nie je myšlienkou len súčasníkov. Azda práve táto vlastnosť, spolu s rozpoltenosťou sú tými, ktorými Bratislava žije počas celého svojho 50 ročného enormného rastu a ktoré jej dávajú tvár. […]*

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S ohľadom na texty do knihy o Košiciach, veľmi rada by som dostala mailom text o charaktere Košičana (alebo napíšte vlastný blog a pošlite mi link). 

Ak je Bratislavčan pubertiak, ako vnímať Košičana? Ako batoľa, ktoré sa práve naučilo chodiť a stáť na vlastných nohách? alebo ako starého dedka, ktorý už všetko zažil a spomína na staré dobré časy? A aký je Košičan, ktorý opustil svoje rodné mesto a žije v Bratislave?

Vaše texty budú pridané do súťaže o najlepšiu essay. Víťazný text bude zverejnený v mojej knihe a autor vyhrá cestu (let BA-KE alebo vlak, ak bude mimo BA) a noc v Doubletree Hilton Hotel, ktorú venovali Košice - Hlavne mesto kultúry 2013.

Píšte na adresu illahvanoijen@gmail.com. Deadline: August 30-2010.

*text od Mira Tizika je zverejnený so súhlasom autora

illah van oijen

illah van oijen

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Illah van Oijen, 1981, Den Haag.byva v Bratislave od 2005Súťaž krátkych textov o vzťahu Bratislavy a Košíc podporili: Zoznam autorových rubrík:  BratislavaKošiceSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu