Einsteinov list

V týchto dňoch sa na eBay draží list Alberta Einsteina filozofovi Ericovi Gutkindovi, ktorý mu poslal svoju čerstvo vydanú knihu. Einstein po jej prečítaní napísal list s poďakovaním včítane niektorých svojich názorov na jej obsah (bolo to v roku 1954, zhruba rok pred jeho smrťou).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (72)

Pre nás, ktorí nemáme v šuplíku pár voľných miliónov dolárov, čakajúcich na dobré investovanie (pred štyrmi rokmi bol tento listvydražený za 404'000 dolárov, teraz sa očakáva jeho predaj za jeden až tri milióny), je zaujímavý najmä jeho obsah. Zaujímavý aj preto, lebo meno Alberta Einsteina sa pravidelne objavuje v diskusiách o náboženstve, v ktorom ho veriaci, aby dodali svojim argumentom väčšiu váhu, uvádzajúako jedného z veriacich vedcov, prakticky ako svojho súverca.

Obrázok blogu

Das Wort Gott ist für mich nichts als Ausdruck und Produkt menschlicher Schwächen, die Bibel eine Sammlung ehrenwürdiger aber doch reichlich primitiven Legenden. Keine noch so feinsinnige Auslegung kann (für mich) etwas daran ändern.Diese verfeinerten Auslegungen sind naturgemäss höchst mannigfaltig und haben so gut wie nichts mit dem Urtext zu schaffen. Für mich ist die unverfälschte jüdische Religion wie alle anderen Religionen eine Incarnation des primitiven Aberglaubens.

Slovo Boh pre mňa nie je ničím iným, ako vyjadrením a výsledkom ľudskej slabosti,Biblia je zbierkou počestných, ale značne primitívnych legiend. Žiadny, ani ten najsubtílnejšívýklad na tom (pre mňa) nemôže čokoľvek zmeniť. Tieto zjemnelé výkladysú už svojou povahou veľmi rôznorodé, a s pôvodným textom nemajú prakticky nič spoločného.Pre mňa je nefalšované židovské náboženstvo podobne, ako aj všetky ostatné náboženstvá,stelesnením primitívnych povier.

Robert Vašíček

Robert Vašíček

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Odnedávna dôchodca, oddávna skeptik. Zoznam autorových rubrík:  Nedajte sa oklamaťNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu