reklama

Rozvoj vidieka podľa vlády – dotácia na 40 kamiónov do malej vinohradníckej obce

Slovensko má najväčšie regionálne rozdiely z vyspelých štátov sveta. Namiesto toho, aby sme peniaze na rozvoj chudobnejších regiónov využili s rozumom, vláda často podporuje podivné projekty. Príkladom je najnovšia kauza Babindol.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

Do malej vinohradníckej obce Sebechleby pod Štiavnickými vrchmi dala vláda obrovskú dotáciu na nákup 40 kamiónov. Existujúce dopravné firmy majú problém zohnať vodičov, bojujú s drahým mýtom aj stále prísnejšími pravidlami v Európe. Vládna koalícia sa namiesto pomoci všetkým malým podnikom hrá na deda Mráza a rozdáva nezmyselné darčeky. Namiesto rozvoja agroturizmu podporí v malej obci hodinu cesty od krajského mesta nákup 40 kamiónov. A miliónové dotácie na rozvoj vidieckeho turizmu dáva na hotely a penzióny v Nitre. Určite „náhodou“ aj na hotel spájaný s firmou, na ktorej večierky chodí rečniť Robert Fico.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minulý týždeň upozornil denník Sme na desiatky miliónov eur, ktoré z eurofondov dostali spriaznené firmy z okolia obce Babindol, ktorá má 700 obyvateľov. Redaktori podrobne opísali personálne prepojenia spoločností, ktoré dostali eurofondy od ministerstva pôdohospodárstva. V reťazci firiem sa objavuje jeden podnikateľ, jeho sused, jeho bývalý zamestnanec či podnikateľský partner.

Na prepojenie firiem ukazuje aj fakt, že hoci je Babindol viac ako 100 kilometrov od Bratislavy, až na jednu výnimku robila všetky zápisy do Registra partnerov verejného sektora tá istá bratislavská advokátska kancelária.

Podobne ako pri eurofondovom škandále na ministerstve školstva, aj tu je podozrivý mechanizmus hodnotenia a schvaľovania žiadostí týchto spoločností o dotácie. Len vyššie uvedené 4 firmy boli úspešné vo všetkých výzvach, v ktorých si podali žiadosti, mnohé dokonca dvakrát v rámci tej istej výzvy. Štyri firmy dokopy podali v rámci viacerých výziev 18 žiadostí, v 17 uspeli a jednu sami stiahli. Drvivá väčšina žiadostí bola schválená tesne pred voľbami alebo tesne po nich v marci 2016. Pán Fico by na tlačových konferenciách k eurofondom namiesto kritiky opozície mal skúsiť vysvetliť stovkám žiadateľov, ktorí také šťastie nemali, v čom spočíva tajomstvo stopercentného úspechu niektorých firiem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jeden príklad za všetky: do výzvy 7/PRV/2015 prišlo 525 žiadostí, úspešný bol ani nie každý tretí projekt, ostatné žiadosti vyradené, väčšina z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov. Ale 6 spoločnostiam z kauzy Babindol prešli všetky projekty a spolu dostali viac ako 10 miliónov eur, čo je skoro jedna sedmina z rozpočtu výzvy pre celé Slovensko. Výzva bola rozdelená na dve časti. Prvou bola podpora rozvoja vidieckeho cestovného ruchu, ale 3 zo 4 projektov babindolských firiem sa týkali nehnuteľností v krajskom meste Nitra. Ešte absurdnejšie postupovalo ministerstvo pôdohospodárstva pri druhej časti, ktorou mali byť služby pre deti, seniorov a služby všeobecne. V malej obci Sebechleby dalo ministerstvo firmám z kauzy Babindol dotáciu na nákup spolu 40 kamiónov. Pre poľnohospodárov na celom Slovensku bolo na rozvoj služieb určených 15 miliónov eur. Viac ako tretinu z tejto sumy (5,7 milióna) dostali na kamióny (1., 2.3.zmluva), bagre a dve autoumyvárne firiem z kauzy Babindol. Vidíme ukážkový príklad bezbrehého plytvania našimi spoločnými peniazmi, keď namiesto rozvoja krajiny platíme desiatky miliónov eur súkromným firmám, ktoré niekedy vyzerajú skôr ako práčky. Už pri dotáciách na inovácie sme upozorňovali, že je nezmyselné dávať firmám dotácie mnohonásobne väčšie, ako sú ich vlastné tržby. Iba tak zvyšujeme priestor na korupciu a znechucujeme poctivých podnikateľov. V Estónsku sú preto dotácie často obmedzené najviac na úroveň 30 % ročných tržieb podniku. Naše ministerstvo v prípade Babindol bez problémov poskytlo dotácie, ktoré 10 aj 20-násobne prevyšujú ročné tržby žiadateľov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po voľbách prešlo ministerstvo pôdohospodárstva pod SNS a Najvyšší kontrolný úrad upozornil v roku 2016 na veľmi vážne pochybenia práve pri týchto výzvach. Napriek tomu ministerstvo vo výzvach pokračovalo rovnaký spôsobom. Vo výzve 11/PRV/2015 bola firmám z kauzy Babindol v závere minulého roka schválená dotácia vo výške 6,5 milióna eur, firmy vystupujú ako partneri na jednej zmluve. V tejto výzve bola vyhradených 25,8 milióna eur, uchádzačov bolo 20, uspeli siedmi, pričom skupina z Babindola dostala štvrtinu sumy určenej pre všetky podniky na Slovensku.

Bližšie sme sa pozreli na to, kde peniaze z jednotlivých dotácií cez tieto firmy a verejné obstarávania mali skončiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spoločnosť Agro HN - verejné obstarávania v hodnote 2,8 milióna eur vyhrala spoločnosť Jomakstav.

Spoločnosť Agro Ladzany - verejné obstarávania za 600 tisíc eur vyhrala spoločnosť Jomakstav.

Agrospol Hontnianske Nemce - verejné obstarávania v hodnote 2,3 milióna vyhrala spoločnosť Jomakstav.

Starohorská vinárska spoločnosť - verejné obstarávania za vyše 1 milión eur opäť vyhrala spoločnosť Jomakstav.

Spoločnosť Jomakstav funguje od roku 2005 a sídli v Nitre. Z celkového objemu tak vyhral Jomakstav verejné obstarávania v hodnote takmer 60 % všetkých zákaziek. Jediným spoločníkom a konateľom Jomakstav je poslanec obecného zastupiteľstva v Babindole za koalíciu Smer - Most.

Nedôveryhodne vyzerá aj verejné obstarávanie, keďže pri mnohých projektoch rôznych firiem je nápadne úspešná firma miestneho poslanca. Pri ôsmich verejných obstarávaniach ani v jednom prípade nemáme informácie s kým a za akých podmienok táto firma súťažila, keďže dokumenty neboli zverejnené. Podáme preto podnet na Úrad pre verejné obstarávanie na kontrolu predmetných verejných obstarávaní.

Ak by sme chceli ukázať, ako sme si u nás zvykli čerpať eurofondy bez ohľadu na blízke rodinné či lokálne väzby, Babindol sa môže stať takým symbolom ako boli Jahnátkove Komjatice. Táto vládna koalícia a osobitne strana Smer jednoducho nie je schopná zabezpečiť, aby sa eurofondy rozdeľovali podľa spravodlivých kritérií na projekty, ktoré naozaj pomôžu v rozvoji našich regiónov. Od kauzy Babindol sa rozbiehajú väzby napríklad aj k hotelu blízkemu strane Smer v Nitre. Keďže podľa medializovaných informácií NKÚ konal a posunul podnet na políciu a prokuratúru, budeme tieto orgány žiadať o informácie či a ako konajú. Takisto vyzývame pani ministerku Matečnú na preverenie dotácií predmetným firmám a informovanie verejnosti o výsledkoch.

Veronika Remisova

Veronika Remisova

Bloger 
Politik Populárny bloger
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Poslankyňa parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Poslankyňa miestneho zastupiteľstva Bratislava-Staré Mesto"…there is no path, paths are made by walking…" Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoBratislava - Staré MestoCestopisy a potulky

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu