List pani Pietruchovej a pánovi Harrisovi, či kto to vlastne písal

Musím sa priznať, že pri prvých riadkoch Vášho listu číslo II, na ktorý som natrafila pred pár dňami, som sa celkom potešila. Očakávala som dobre fundovanú a s pochopením zvládnutú analýzu príčin náboženského fanatizmu, a to tak psychologických, ako aj sociologických, vnútropolitických aj medzinárodných. Namiesto toho som so sklamaním našla prvoplánové argumenty hodiace sa do dobrovoľného krúžku vedeckého ateizmu na strednej škole. Očakávala som tolerantné postoje kriticky mysliacej, zrelej ženy, ale našla som nezrelé zhadzovanie viery iných ľudí, bez poznania skutočných súvislostí a hlbokého významu náboženského života pre veriacich a trúfam si povedať, aj neveriacich ľudí. Od terorizmu až po pravosť Biblie sa ponúka jediné úžasné riešenie: humanistická občianska, avšak samozrejme ateistická spoločnosť. Nemôžem povedať nič iné, len že sa utrpenie ľudí, otázka interrupcií, útokov z 11 septembra, či iné podobné argumenty stali poplatné presne tomu, voči čomu ste ako autorka pôvodne mala záujem vystupovať: fanatického ateizmu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Neviem prísť na to, kto vlastne písal ten spomínaný list. Z textu Vašich článkov nie je možné odlíšiť, ktoré pasáže patria autorke, ktoré sú prekladom knihy spomínaného pána Harrisa či citácie z diela Vášho manžela, na ktoré sa odvolávate. Našťastie na Slovensku už dávno neplatí, že všetko, čo napíše nejaký americký autor do svojej knihy, každého ohúri a uverí, že je to svätá pravda.

Ak by tento článok mal byť seminárnou prácou z vedeckého ateizmu v rámci občianskej náuky či zápočtovej písomky, zápočet by som asi zaňho nedala. Nedrží sa totiž vymedzenej témy, použité argumenty nemajú výpovednú hodnotu a vnútornú konzistenciu. Urobiť salto od útokov z 11. septembra k zákazu manipulácie s genetickým materiálom je počin hodný nejedného marxistického ideológa. Všetky informácie vedú k jedinému: úplnému popretiu akéhokoľvek prínosu náboženstiev pre ľudskú spoločnosť. Ignorovanie štúdií (aj neteistických vedcov) z oblasti psychológie a sociológie o pozitívnom vplyve náboženského života na zvládanie krízových situácií ako je ťažká choroba, smrť či tragédie, na hodnotový rebríček vedúci k poctivej výchove a práci mnohých veriacich ľudí, či úplné nepochopenie chápania utrpenia či dôvery v Boha v rámci náboženskej viery prezrádzajú povrchnosť v argumentovaní, podceňovanie čitateľa a nedostatočnú znalosť problematiky. Na riešenie všetkých nahryznutých otázok na takomto priestore je naozaj potrebná poriadna dávka odvahy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je zrejmé, že Váš článok odráža pomerne presne úroveň spoločenského vedomia - či skôr nevedomia - o podstate náboženskej viery, či už na druhej strane veľkej mláky, alebo u nás. Je, nanešťastie, úplne žalostná. Áno, dvetisícročnú históriu kresťanského náboženstva poznáme pomerne podrobne, vrátane chýb a prešľapov, ktoré počas nej ľudia urobili. Či doceňujeme celkový vplyv na formovanie vedomia človeka, jeho vývoja až k dnešným ideálom a forme existencie spoločnosti, o tom dosť pochybujem. Odvolávate sa na humanistickú občiansku spoločnosť. Nemyslím si, že by akékoľvek hodnoty a ideály tejto vízie vznikli navyše, bez toho aby mali svoje korene v duchovnom vývoji človeka, v hodnotách ktoré hlásajú veľké svetové náboženstvá. Je ľahké kritizovať chyby, ak sa však pozrieme na súčasné prešľapy takzvanej občianskej spoločnosti, myslím, že v počte a rozsahu tých chýb stíha za krátke obdobie svojej existencie kresťanstvo pomerne slušne dobiehať. A ešte jeden malý lapsus - podľa Vás jediným riešením je spoločnosť ateistická. Čírou náhodou, nie je ideál tolerancie a nediskriminácie aj na základe náboženskej viery jedným z podstatných ideálov Vami ponúkanej občianskej spoločnosti? Je mi ľúto, ale vo Vašich článkoch nie je po deklarovanej tolerancii inakosti v zmýšľaní a presvedčení ani stopy.

SkryťVypnúť reklamu

Nie som praktizujúca katolíčka, ale neopili ma ani ideály modernej spoločnosti. Moje poznanie mi káže vidieť chyby tam, kde sú, a nezakrývať ich čisto bulvárnymi manipuláciami s emóciami čitateľov, ktorých úroveň vedomia o problematike je taká, aká je. Myslím, že kritické myslenie nezaškodí ani vtedy, keď podklady pre Vaše úvahy pripravuje váš vlastný manžel. Matne si spomínam na jeho lobovanie za súčasného predsedu VÚC v Banskej Bystrici, ktorého predstavoval ako ideálneho partnera občianskej spoločnosti. Myslím, že skutočné kroky pána Murgaša v tejto pozícii nie je potrebné komentovať.

A celkom na záver si myslím, že ani obhajoba práv žien Vás neoprávňuje robiť to bez skutočného, nielen deklarovaného pochopenia pozície druhej strany. Doteraz ste sa v diskusii okolo interrupcií držali nadhľadu a dobre zvládnutých argumentov. Teraz ste tú výhodu a pozíciu stratili. 

Viera Šimkovičová

Viera Šimkovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  62
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Veľkosť človeka sa nemeria iba výšinami, na ktorých spočinulajeho noha, ale aj temnými roklinami a prepadliskami, ktoré dokázal zdolať pri ceste do výšin... Zoznam autorových rubrík:  Postrehy a komentáreŽivotné cestyPríbehyPsychológia a spiritualitaRozprávkovoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu