
Pri pohľade na modernú ekonomiku pán Romer ku tradičným výrobným faktorom práci a kapitáli, dodal aj tretí faktor, ktorý bol dovtedy do istej miery podceňovaný a ním je znalosť či vedomosť. Teraz Vám tu však nechcem zdĺhavo opisovať princípy znalostnej ekonomiky, ktoré už určite mnohí z Vás poznajú. Zaiste sa väčšina z nás zhodne na tom, že v súčasnom svete, kde je celý svet prepojený prostredníctvom internetu, je zdieľanie a prenos informácií a znalostí veľmi jednoduché a vôbec nie nákladné. Zvláštnosťou vedomostí je, že zatiaľ čo keď použijem auto na rozvoz pizze, tak v tom istom momente ho nemôžem použiť na prevážanie ľudí, avšak vedomosti môžem v jednom momente využiť na 100 rôznych účelov, bez obmedzenia. Romer nazýva tento princíp skutočnosťou, že vedomosti si navzájom nekonkurujú, skrátka využitie vedomostí v jednej oblasti neznižuje možnosť ich využitia v inej oblasti.
Na internete je možné získať obrovské množstvo informácií, avšak ja som si z svojho pohľadu pracujúceho študenta uvedomil jednu zvláštnu skutočnosť. Teší ma a niekedy azda až príjemne prekvapuje, ako dokážeme my-študenti spolupracovať pri robení projektov a skúšok, vzájomne si pomáhame zdieľaním vedomostí. Pomáhame si, lebo si uvedomujeme, že tým, že poskytnem nejakú informáciu svojmu spolužiakovi, tak neohrozím svoju možnosť využitia tejto vedomosti (spravenia skúšky), kvalita tej informácie sa nezníži. Na druhej strane vidím v pracovnom svete väčšiu rivalitu, a menšiu ochotu zdieľať svoje informácie. Ľudia si hovoria, že tým, že poskytnem svoju vedomosť kolegovi, tak sa zníži jej cena, a tým aj moja cena. V skutočnosti by sme sa na to mohli pozrieť aj z druhej strany, a uvedomiť si, že poskytnutím informácie ďalej sa rozšíri možnosť jej uplatnenia, lebo kolega si môže uvedomiť, že tá informácia má využitie aj v inej oblasti. Taktiež v prípade šírenia informácií sa nám to, že niekomu poskytneme informáciu môže neskôr vrátiť, a ten, alebo aj iný človek nám zas na „oplátku“ môže povedať istú pre nás podstatnú informáciu.
Na poukázanie na skutočnosť aké všeobecne výhodné môže byť zdieľanie informácií si dovolím vykresliť vymyslený a značne zjednodušený príklad: Pán Novák prišiel na spôsob ako dobre zhodnocovať prostriedky cez investovanie na burze, nemal však dostatok prostriedkov aby túto vedomosť mohol využiť a tak túto informáciu poskytol pánovi Valkovi, ktorému sa podarilo týmto spôsobom získať nemalé množstvo peňazí vďaka ktorým mohla jeho dcéra vyštudovať medicínu na renomovanej škole. Neskôr slečna Valková príde na liek, ktorý značne uľahčí život mnohým ľuďom a vďaka tomuto lieku sa bude môcť pani Nováková vrátiť do školy, a ďalej učiť šikovných žiakov akou bola aj slečna Valková.
Možno si niektorí z Vás pomyslia, že som len mladý neskúsený idealista, pričom možno máte aj pravdu, ale na druhej strane si myslím, že keby sme všetci chceli tak dokážeme tento svet zmeniť k lepšiemu, len treba mať trochu odvahy začať. Ja sa snažím aspoň časť svojich poznatkov zdieľať a posúvať ich predovšetkým mladším študentom, nastupujúcej generácii, pričom si veľmi cením keď vidím, že aj niektorí starší posúvajú svoje vedomosti mne, čím ďalej podporujú moju snahu zdieľať svoje poznatky, ktoré zároveň aj rozširujú.