Žobráci hokejisti

Prinášajú nám veľa radosti, zdvíhajú naše sebavedomie, aspoň na krátky čas majstrovstiev akosi zbližujú aj ináč nezmieriteľné tábory Slovákov. Iste, aj oni sami pre tú krátku chvíľku spolupatričnosti zabudnú na svoje existenčné problémy, ktoré je nehoráznosť označovať ako existenčné. Po ročnej prestávke beží NHL. Kuriózny štrajk, resp. nezhody medzi hráčskou asociáciou a vedením NHL sú minulosťou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Čo to vlastne štrajk je?Hovorí sa o ňom aj v zatracovanej Marxovej knihe Kapitál, v základných zásadách o práve na štrajk hovorí i náš pracovný predpis – Zákonník práce. V podstate všetci vieme, že je to odoprenie povinnosti vykonávať dohodnutú prácu pracovníkom v zmluvnom vzťahu. Je to krajné nátlakové riešenie nezhody, obyčajne spočívajúce vo finančnom ohodnotení zamestnanca. Pracovníci po ňom siahnu vtedy, keď už nie je nádej, že sa dve vždy antagonistické strany dohodnú. Stav, ktorý býva vyprovokovaný veľmi zlými alebo beznádejne zhoršujúcimi sa existenčnými podmienkami zamestnancov.Hovoriť a používať v súvislosti s handlovaním v NHL toto slovo je nedôstojné voči človeku a práci, ktorá ho živí. Všetci máme rovnaké žalúdky, ale nie všetci ich vieme dosýta naplniť. Pre rôzne príčiny. Takisto i naše nároky majú rôznu úroveň i úsilie a spoločenská prospešnosť zohráva veľkú úlohu. Dnes, samozrejme, aj predajnosť na trhu práce, vek a množstvo iných aspektov. Prahneme po vzdelaní, alebo to aspoň deklarujeme. Pracovníci poskytujúci tento cenný artikel stoja na okraji záujmu spoločnosti. Každý bez výnimky stavia na vrchný rebríček hodnôt zdravie. Rezort, ktorý by nám k zdraviu mal napomáhať, sa zmieta v systémových finančných a neviem akých problémoch. A odvetví, ktoré by mali byť hodné náležitého ocenenia, je iste veľa.I moja manželka pracuje, vyhnal som ju do roboty ako za „socíku“, pretože som už pre tento svet starý (48) a neschopný uživiť rodinu. Za pultom poctivo prenesie tony tovaru, aby si domov odniesla 6 - 8 tisíc slovenských korún mesačne, to je možno okolo 100 tisíc korún ročne. Chce vychovať deti, dať im iba o niečo viac, ako dostala ona od svojich rodičov.Prinesie si aj zničenú chrbticu a zodraté kĺby, tak ako možno aj Pálffy. Ale aby priniesla domov jeho ročný plat, ktorý ho pre túto sezónu v NHL (po 24-percentom znížení) čakal, v prepočte 170 miliónov slovenských korún, musela by do svojej práce chodiť 1 700 rokov! Možno by sa uspokojila aj s 10,5 miliónmi najslabšie zarábajúceho slovenského hokejistu, tu by chodila do práce na jeho ročný plat „iba“ 105 rokov. Dobrý dôvod na štrajk, nie? Zo dňa na deň by ale stratila aj tú pre hokejistu smiešnu mzdu a neštekol by po nej ani pes.To sa vám ale štrajkuje, páni hokejisti! Čo to je ročný štrajk, keď ste si za rok zarobili v NHL na niekoľko životov dopredu? Navyše ste si ten rok zatrénovali v slovenských kluboch, aby ste nevyšli z cviku, pretože by o vás možno prestali mať vaši chlebodarcovia záujem. Urobili ste to aj za pre vás trápnu symbolickú odmenu. A navyše vás slovenský národ miluje a je vďačný, že statoční, ožobráčení slovenskí chlapci hrajú celkom nezištne aj pre našinca tak, ako kedysi Golonka, Nedomanský alebo Dzurila. Myslím chlapci, že takého nasadenia, ako od nich sa od vás za tie peniaze nedočkáme.

Vojtech Moravčík

Vojtech Moravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Živnostník s dušou proletára, to je ťažká konštrukcia. Zoznam autorových rubrík:  SvetonázorZávislosťTupinyZnačkové nepodarkyZdravieDopravaPozitívaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu