Obídem politický rozmer článku (a nie preto, žeby som bol volič Smer-u. Nie som).
Akože ropa tu nebude naveky ak pán Baránek očakáva, že stále budeme tankovať ropný produkt. Čo "my"... mňa to netrápi, ja auto nemám a nechcem. Áno, môže sa povedať, že sa ma to týka tiež, lebo však používam MHD a čo cena potravín, veď tiež sú privážané motorovými prostriedkami?... a pod. Ale to je umelo nafúknuté. Nikto predsa nepotrebuje potraviny vypestované či tovar vyrobený tisícky kilometrov od jeho bydliska. Veľa by sa vyriešilo „menšou" nenásytnosťou ľudí. Menej jazdenia, v rámci možnosti kupovanie lokálnych produktov či už potravinárskeho priemyslu alebo aj spotrebného tovaru... sú veci, ktoré sa u nás nevyrábajú. Ok. Ale čo nepotrebujem k prežitiu, to v podstate vôbec nepotrebujem.
Jasné, aj v mojom živote sa vyskytujú nedostatky, nie som dokonalý. Už len tým, že žijem v meste, užívam si výhody svietenia, tečúcej vody, tepla. Mám fotoaparát, rádio, mobil, práčku... ale napr. auto k životu nepotrebujem, tak ho nemám. Nebývam na samote, v mojom meste funguje verejná doprava na jedničku (dobre, tak zatiaľ na dvojku), na výlety sa dá ísť aj vlakom, tak načo? V článku sa operuje lobizmom v prospech ekologických opatrení. A či pán Baránek nelobuje v prospech ropy? Ťažba ropy nezabíja milióny zvierat? Milujem zvieratá, no šermovať tým, koľko vtákov zabijú veterné elektrárne, keď je to omnoho menej oproti mrakodrapom a takisto oproti v článku okato chránenej automobilovej doprave, je čistý populistický útok na city ľudí a lobizmus v prospech ropy.
http://www.greenpeace.org/slovakia/sk/press/tlacove-spravy/greenpeace-rozumne-vyu-i-si/
Pretože keď havaruje tanker a zomrie pár miliónov vtákov, rýb a iných bytostí v oceáne, keď oblasť havárie je desiatky rokov mŕtva, to je v pohode, hej?
Pán Baránek ďalej spomína pestovanie monokultúr. Jediné, v čom má pravdu je, že to neprospieva ekológii. Diverzita napomáha životu a monokultúry sa nevedia brániť pred škodcami, treba im pomáhať pesticídmi a inými svinstvami. Ale podstata ich spomenutia v článku pána Baráneka je, že ZAS sa budú pestovať len kvôli AUTÁM. Možnosť zníženia najazdených kilometrov, aby sa to nestalo, pán Baránek nespomína. Menej jazdime a potom nebude treba toľko monokultúr, nezomrie na cestách toľko ľudí, zvierat, aj napr. tých vtákov, ktoré mu pri veterných elektrárňach tak ležia na srdci.
Nechcem sa vrátiť do jaskyne, no ak hovorí o vtákoch vs veterné elektrárne a „zabúda" na vtáky vs mrakodrapy a vtáky vs autá, je to účelové. Čo tak zbúrať mrakodrapy, prestať jazdiť a potom sa môžeme baviť o veterných elektrárňach? Podľa údajov v priloženom linku zabijú napr. dánske veterné turbíny ročne asi 30 000 vtákov. Avšak doprava zabije v Dánsku každoročne jeden milión vtákov. Vyše tridsaťkrát viac! Prečo to pán Baránek nespomenul? Žeby z egoisticko-ľudského hľadiska, lebo „však jazdiť musíme“? Škoda každého zbytočne zmareného života. Čo tak prestať s ohňostrojmi, pri ktorých v panike vrážaním do budov či vysilením z nočného chaotického lietania spôsobených zobudením a úľakom zomierajú stovky vtákov? Každá naša denná činnosť spôsobuje smrť a ubližuje zvieratám, pán Baránek. Ide o to, zvoliť si čo najšetrnejší spôsob života, aby sa to stávalo v čo najmenšom rozsahu. Alebo sa vrátiť do jaskýň.
Nepasujem sa na odborníka na energie a z môjho vegánskeho postoja k svetu je mi veľmi ľúto vtákov, ktoré zomrú pri strete s vrtuľou veternej turbíny. Ale aké riešenie ponúka pán Baránek pre moment, keď sa minie ropa? Nijaké. Veterné elektrárne zabíjajú vtáky, slnečné kolektory zaberajú poľnohospodársku pôdu... typický populistický názor. Nedáme si vziať lacnejší benzín, ale ani nepracujme na alternatívach. Poďme do dna. Vráťme sa do tých jaskýň. Potom nebudú zomierať žiadne zvieratá ani pri nehodách spojených s ťažbou ropy ani nebudú oberané o svoje domovy pri odlesňovaní či už v súvislosti s ťažbou ropy, pestovaním monokultúr či pálm pre palmový olej. Nesúhlasím so žiadnou zo spomínaných ľudských činností. Nesúhlasím s odlesňovaním, s trýznením a drancovaním Zeme, s týraním zvierat, nesúhlasím s ich vystavovaním v cirkusoch a zoologických záhradách, hlboko nesúhlasím s ich vykorisťovaním v potravinárskom priemysle. Je našou psou povinnosťou hľadať alternatívy k tomu, čo najviac ubližuje našej planéte. Z menovaných vecí (aby sme sa vrátili k článku p. Baráneka) - je našou psou povinnosťou hľadať alternatívy k fosílnym palivám. Potom verím, že raz bude zdroj energie bez akýchkoľvek obetí na našich bratoch a sestrách... a tým teraz nemyslím ľudí.
Slniečko v duši...