
Nepochybne drahej, kde si každý mohol dať podľa chute a neobmedzene čo do množstva. Boli by sme sa uspokojili aj s ďaleko skromnejším občerstvením. Náš hostiteľ zbytočne preháňal. Škoda dávať prascom perly, hovorí sa v biblii, a hoci vieme oceniť kvalitné raňajky, potešenie, ktoré nám podľa hostiteľovych predstáv mali priniesť, sa trochu minulo účinkom. Za pohostinnosť sme sa mu poďakovali. Aj dobrý úmysel sa cení.

Haifa je známa všetkým možným, okrem iného aj tým, že tu začalo šíriť do sveta svoje myšlienky spoločenstvo Bahá'í, ktoré založil Bahá'u'lláh. Záhrady spoločenstva na svahoch hory Karmel sú skvostom záhradnej architektúry, a dostali sa aj do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Záplava rôznych odtieňov zelene a kvetín v miestach, kde by sa to veľmi neočakávalo. Dôkaz, že aj polopúšť pod opaterou starostlivého záhradníka vie ohromiť... alebo radšej nechám hovoriť obrázky.

Záhrady sa zahryzli do svahu v predĺžení hlavnej ulice, kde stála reštaurácia, v ktorej sme začali prehliadku mesta.

Už pri raňajkách sme si mohli urobiť predstavu, ako mesto vyzeralo kedysi začiatkom minulého storočia, lebo jeho náčrt bol zreprodukovaný na podložke pod taniermi na stole. V podstate by som sa v tom čase neodvážil označiť Haifu ani za dedinu. Iba kde-tu dom v priestoroch, ktoré pripomínali rozsiahlu skalnatú púšť. Medzičasom sa z Haify stal významný prístav a mesto s vyše dvesto sedemdesiat tisíc obyvateľmi a zároveň centrum metropolitnej oblasti s mnoho sto tisíc obyvateľmi.

Ale späť k zakladateľovi spoločenstva, Bahá'u'lláh, na počesť ktorého jeho následníci záhradu vybudovali.

Dosť na tom, cítil sa byť pokračovateľom židovskej, kresťanskej moslimskej, budhistickej, hinduistickej, ako aj všetkých veľkých náboženských tradícií ľudstva, ktoré považoval za správne pre svoju dobu, ale dnešná doba vyžadovala niečo nové a to nové ponúkal on.

Kedysi v devätnástom storočí ho vyhnali z Perzie, tu ho v neďalekom meste Acre, či Akko, držali v pevnosti pod kontrolou, v pohodlnom palácovom domácom väzení aj umrel, ale jeho následníci sa nevzdali, a i naďalej propagujú jeho učenie, zvoliac si Haifu za svoje centrum.

Elegantné záhrady a hrobka zakladateľa spoločenstva Bahá'í svedčia o oddanosti pokračovateľov myšlienok, ktoré sa z týchto miest začali šíriť do celého sveta. Toľko sme sa dozvedeli od sprievodcu, ktorý nám, samozrejme, toho v angličtine narozprával ďaleko viac. Všetko som kolegovi statočne tlmočil, ale málo z toho si zapamätal. Čo narobím, keď mne sa zo zážitkov viac uchovali v pamäti raňajky v Haife!

Lenže záhrady spoločenstva Bahá'í v Haife sú predovšetkým pre oči a možno aj pre srdce. Nedávam si za cieľ v tomto krátkom blogu povedať niečo o myšlienkach muža pochovaného v hrobke centrálnej časti záhrad. Kto má záujem, si zdroje na internete nájde. A potom je tu samotné spoločenstvo Bahá'í, vykonávajúce rozsiahlu misionársku činnosť po celom svete, nepochybne aj u nás.

Ja si uchovám predovšetkým spomienky na dych vyrážajúce záhrady spoločenstva Bahá'i..