Brexit, alebo prečo sa Briti správajú nebritsky

Briti prežívajú obdobie naplnené pocitom, ktorý sme si navykli označovať ako spomienkový optimizmus.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

U nás sa to prejavuje v tom, že sa stále nájdu nostalgici pripomínajúci „zlaté časy“ z obdobia totality, podporení márnou snahou politikov ľavice ich čo najviac sprítomňovať. U Britov je zaklínadlom „Splendid Isolation“, teda nádherná izolácia vďaka ostrovnej polohe, ktorá im po stáročia umožnila vyhýbať sa ničivým vojnám a revolúciám kontinentálnej Európy. Briti potrebujú vytriezvieť a uvedomiť si, že v dnešnom svete pre nich žiadna „Splendid Isolation“ už nie je možná. Svet je príliš prepletený. Briti potrebujú Európu (a zvyšok sveta) a radšej nech sú jej aktívnou súčasťou v rámci spoločných Európskych a transantlantických štruktúr, lebo tak lepšie môžu ovplyvňovať dianie vo svete a tým aj vo vlastnej krajine. Kontinentálna Európa potrebuje britský pragmatický prístup a protiváhu príliš silným Nemcom a Francúzom. Sama V4 to proti diktátom týchto štátov neutiahne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nakoniec to dopadne tak, že Briti zostanú v ES, ale vymyslí sa model, akože budú formálne out, ale v skutočnosti budú in.

Štefan Vrátny

Štefan Vrátny

Bloger 
  • Počet článkov:  293
  •  | 
  • Páči sa:  462x

V živote som vystriedal viacero bydlísk i povolaní a som teda z každého rožku trošku. Zoznam autorových rubrík:  Inde v EurópeÁziaNepriateľská osobaBritské ostrovyOsudyU nás na SlovenskuU susedovUSA, KanadaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INESS

INESS

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu