Čo s dlhodobo nezamestnanými?

Pochybujem, že existuje definitívne riešenie problému dlhodobo nezamestnaných, lebo je s nami od nepamäti, a v tej, či onej forme, sa tiahne s každou spoločnosťou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Štát zlyháva napriek veľkým prostriedkom, ktoré z daní nás ostatných do riešenia problému leje.

Štát ani nemôže vec vyriešiť, lebo ponúka paušálne riešenia pre jednotlivcov, pričom každý z nich má iný pohľad na svet a svoju existenciu v ňom. Najviac pomôžu (aj keď nevyriešia) mimovládne organizácie nadšencov, čo majú k nim geograficky i založením najbližšie, najlepšie na obecnej či farskej úrovni, ochotných chodiť medzi nich, učiť ich písmenká, základné hygienické návyky a možno aj nejaké zručnosti, s ktorými by sa na trhu práce dokázali uplatniť. Školy by tiež vedeli pomôcť, napríklad zadávaním ročníkových prác na túto tému spracovanou priamo v teréne. Dobrovoľníci sa nájdu, čo nielen hovoria o problémoch, ale sú ochotní sa s nimi aj popasovať. Nevyrieši sa tým všetkých 100 tisíc plus dotknutých, ale aj jeden, komu sa podarí uniknúť z ponižujúceho postavenia parazitujúceho občana, a začarovaného kruhu chudoby, je výhra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tiež by pomohlo zrušiť minimálnu mzdu. Možno by sa našiel zamestnávateľ, čo by aj týmto ľuďom vedel ponúknuť pravidelnú prácu, aby si posilnili občianske sebavedomie a stali sa vzorom pre svoje okolie, ale opäť, jedná sa o ľudí, čo často nevedia poriadne čítať a písať a očakávať od nich, že zamestnávateľovi prinesú dostatočný úžitok na zaplatenie minimálnej mzdy, odvodov, zabezpečenie potrebného pracovného vybavenia, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, zaučenie, plus množstvo ďalších podmienok a nariadení, to je pri teraz nastavenej minimálnej mzde priveľa.

A potom sú tu sociálne dávky, ktoré, ako samotná vláda uznáva, sú demotivujúce. Počúvame od vládnych predstaviteľov, že treba zvýšiť minimálnu mzdu, aby sa ľuďom nevyplatilo nepracovať. Skôr zrušiť minimálnu mzdu a sociálne dávky dávať formou jedla a šatstva. To sa dá za veľmi lacný peniaz, a dokážu to aj mimovládne organizácie, mimo rámca drahej a ťažkopádnej štátnej administratívy. Nevyplácať žiadne peniaze, lebo aj tak skončia z veľkej časti v alkohole, cigaretách (čím sa vzhľadom na vysokú spotrebnú daň z časti vrátia do štátneho rozpočtu), v tom lepšom, ale nie optimálnom prípade v cukrovinkách, (vidím, čo si dávajú v samoobsluhe do vozíkov príjemcovia dávok), ale aj na drogách, a tie peniaze skončia vo vreckách dílerov (to už nevidím, hoci bežne sa o tom hovorí).

SkryťVypnúť reklamu

Dlhé desaťročia sme mali socialisticky orientované vlády, čo si dávali za cieľ starať sa o občana od kolísky až po hrob. Čo potrebujeme predovšetkým je demokracia, a to znamená postupné prenášanie na občana zodpovednosť za vlastný život a prostredie, v ktorom pôsobí. Aby sa občan zbavil predstáv, že štát sa o neho postará, a štát prenechal svoje prebujnené kompetencie na občana.

Štefan Vrátny

Štefan Vrátny

Bloger 
  • Počet článkov:  293
  •  | 
  • Páči sa:  462x

V živote som vystriedal viacero bydlísk i povolaní a som teda z každého rožku trošku. Zoznam autorových rubrík:  Inde v EurópeÁziaNepriateľská osobaBritské ostrovyOsudyU nás na SlovenskuU susedovUSA, KanadaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INESS

INESS

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu