označil Slovensko za druhého najdôležitejšieho obchodného partnera Maďarska.
Opýtal som sa ChatGPT, či ovládanie jazyka zahraničného partnera je výhodou pri rokovaniach. Dostalo sa mi tejto odpovede:
„Ovládanie jazyka zahraničného partnera prináša pri obchodných jednaniach veľké výhody. Umožňuje lepšie pochopenie kultúrnych a jazykových nuáns, čím sa znižuje riziko nedorozumení. Zároveň vytvára väčšiu dôveru a môže posilniť obchodné vzťahy. Bez nutnosti prekladu je komunikácia efektívnejšia a rýchlejšia. Navyše vám dáva lepšiu vyjednávaciu pozíciu a pomáha lepšie porozumieť lokálnym zvyklostiam a trhu.“
Nepochybne Slovensko má výhodu vo vzťahu k Maďarsku, že veľa našich občanov ovláda slovenčinu i maďarčinu, a stojí zato túto dvojjazyčnosť zveľaďovať. Napríklad na letných kurzoch pre tých, čo majú základy maďarčiny a nedbali by si ich rozšíriť. Ponúkajú ich niektoré maďarské univerzity, a bolo by pekným občianskym počinom, ak by čosi podobné začala organizovať pre našich občanov aj naša jediná maďarská univerzita. Záujemci by sa našli, nepochybne aj učitelia, čo by nedbali stráviť dva-tri letné týždne s výukou svojich slovenských spoluobčanov a pritom si aj privyrobiť. Triedy by počas prázdnin byť nemali byť problém, a možno aj lôžka na internáte. Univerzita ponúka prehlbujúce kurzy pre učiteľov na maďarských školách u nás, takže organizačné predpoklady už tu sú a potešilo by ma, keby som si už do budúcich letných prázdnin mohol zakomponovať aj pobyty v Komárne na letnej škole maďarského jazyka. Čosi mi našepkáva, že nie som sám, čo by o takéto kurzy mal záujem. V konečnom dôsledku bavíme sa o chlebíku našom každodennom.