Nepáči sa mu oddelenie sociálnych odvodov od minimálnej mzdy, ako to navrhuje Obchodná a priemyselná komora. Citujem:
„Drvivá väčšina sociálnych odvodov prináša pracovníkom aj benefit úmerný výške tej platby, to znamená starobné dôchodky, invalidné dôchodky, podporu v nezamestnanosti a podobne, a tam je na mieste, aby rastom minimálnej mzdy rástli aj odvody do Sociálnej poisťovne.“
Následne pripomienka rezortu práce. Hovorca Michal Stuška: „V opačnom prípade to vždy musí sanovať nejakým spôsobom štát zo štátneho rozpočtu.“ Podľa Michala Stušku, na diskusiu sú však pripravení.
Toľko zo správ Slovenského rozhlasu.
A tak diskutujem.
Predovšetkým ukážka listu, aké pravidelne dostávam ako dôchodca od Sociálnej poisťovne.

Takéto oznámenia Sociálnej poisťovne dôchodcom sa ťahajú na niekoľko husto popísaných stranách. Napríklad Rozhodnutie a Odôvodnenie z 5. apríla 2018 malo dve strany. Mimochodom, prekvapivo málo. Zvykol som dostávať dlhšie elaboráty podobného charakteru. Zrejme Sociálnej poisťovni stúpa sebavedomie a zatĺka menej. Ak sa nájde medzi čitateľmi tohto blogu génius, ktorý mi list vysvetlí, rád si ho vypočujem za bežný hodinový honorár advokáta. Stále robím duševne náročnú prácu a neprijímam námietky, že dedkovi-sklerotikovi škoda čo vykladať.
Teraz moje vysvetlenie, ktoré dúfam, porozumie každý.
Som už takmer desať rokov na dôchodku, ale pritom riadne pracujem ako živnostník a odvádzam odvody do Sociálnej poisťovne. Za takmer desať odpracovaných rokov a platených odvodov mi Sociálna poisťovňa zvýšila dôchodok dohromady o sumu 25,70 eur, pričom túto sumu si nechala od mňa zálohovať odvodmi na úžerníckych vyše šesťdesiat rokov dopredu.
Alternatívne vysvetlenie, hlavne pre pracujúcich, odvody platiacich juniorov, aby vedeli, čo ich čaká, ak sa dožijú dôchodku. Dá sa predpokladať, že doba odpracovaných rokov pred nástupom na dôchodok sa bude predlžovať. Demografická krivka je neúprosná. To znamená, že ak niekto odíde do dôchodku po päťdesiatich odpracovaných rokoch, ujde sa mu podľa terajších prepočtov Sociálnej poisťovne dôchodok vo výške zhruba päťnásobku sumy 25,70 eur, t. j. 128,50 eur. Neodvážim sa odhadnúť, či bude aj na nejakú valorizáciu za infláciu a pod.
Môj námet do diskusie znie, aby Sociálna poisťovňa bola daná do likvidácie ako úžernícky netransparentný moloch a každý občan si vlastným sporením zabezpečoval svoj dôchodok do času, kým si nasporí na uspokojivé užívanie seniorského veku bez práce, alebo, ako lepší variant, nech si zabezpečí prácu, ktorú bude môcť vykonávať a ktorá ho bude napĺňať bez ohľadu na vek.
Predpokladám, že sa nájdu občania, ktorí si z rôznych dôvodov na uspokojivý dôchodok nedokážu nasporiť. Potom diskutujme, ako ich sanovať v zmysle poznámky hovorcu rezortu práce, do výšky 128,50 eur, ako to vychádza podľa mojich výpočtov, či už zo štátneho rozpočtu, alebo z iných zdrojov. Prihováram sa za iné zdroje. Rodinní príslušníci, obce, mestské štvrte, cirkvi, charitatívne organizácie, ktoré majú k občanovi v núdzi najbližšie. Ako to bolo v časoch, keď vznikla rozprávka O troch grošoch, často citovaná v týchto súvislostiach. Riešiť ich problémy pracovníkom od stola ministerstva sa mi nevidí. Pripomínam, že o pánovi Antonovi Srholcovi by sme nikdy nepočuli, keby bol štátnym zamestnancom.