Ani vzdelanie sa tomuto fenoménu nevyhlo,a aj keď to možno nieje na prvý pohľad každému jasné, online štúdium je už dnes možné, pomerne pokročilé a nezastavitelné. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim poukázať na najdôležitejších lídrov v online vzdelávaní.
Krátka história internetu
Internet je počítačová sieť, ktorá začala vznikať v 60-70 rokoch v USA. Projekt pôvodne sponzorovaný ministerstvom obrany a neskôr využívaný hlavne univerzitami a niektorými vládnymi organizáciami.
World Wide Web (www), ktorý nieje synonymom ale súčasťou internetu, vznikol začiatkom 90-tych rokov v Švajčiarskom CERNE.
Technológia sa nezastaviteľne zlepšovala a stále viac univerzít a neskôr aj firiem či osobností získalo prístup k sieti. Dnes sme pripojení takmer všetci, obzvlášť, ak nehovorím o krajinách tretieho sveta.

Zázrak internetu - Wikipédia
Predstavte si knihu, ktorú by každý mohol upraviť bez ohľadu na vzdelanie. Táto kniha by obsahovala informácie o všetkom. Dnes to je samozrejmosťou, no iba pár rokov dozadu to bolo niečo nepredstaviteľné. Encyklopédie predsa píšu vzdelaní ľudia. Wikipédia
vznikla v roku 2 001 a dnes je piatou najnavštevovanejšou stránkou na internete (naporovnanie encyklopédia Britannica je na mieste 2 312). Obsahuje viac ako 5 000 000 článkov a takmer miliardu úprav. Podľa môjho názoru je Wikipedia najlepším príkladom toho, čoho je globálna komunita nainternete schopná.

Jeden učiteľ, milióny žiakov - Khan Academy
V roku 2 005, Sal Khan,pracujúci ako finančný analytik s titulmi z MIT a Harvardu, začal na diaľku vyučovať svoju sesternicu, ktorá mala problém s matematikou. Potom sa zbytok rodiny dozvedel, že ponúka “doučovanie zdarma” a chceli sa pridať. Požiadavka bola moc vysoká, no jeden kamarát mu navrhol, aby natočil videá a nahral ich na Youtube, potom si ich každý člen rodiny pozrie, kedy mu to bude vyhovovať.
“Youtube je pre mačky hrajúce na klavír, nie na vážnu matematiku”, povedal si Khan, no dal tomu šancu. Tieto videá však okrem jeho rodiny začali sledovať aj cudzinci a nazbieralo sa ich také množstvo, že Khan sa v roku 2 009 rozhodol na plný úväzok venovať Khan Academy, vzdelávacej web stránke zdarma pre každého s prístupom k internetu.
Dnes majú videá od Khan Academy viac ako 1 miliardu videní. Platformu využíva 40 miliónov študentov a 2 milióny učiteľov každý mesiac. Videá, pôvodne určené pre sesternicu, pozeral aj Bill Gates, ktorý povedal “dopad Khan Academy na vzdelanie môže byť vskutku nevyčísliteľný” a používa tento software na učenie svojich detí.

Spoločnosti, ako Google, AT&T, a miliardár Carlos Slim darovali tejto neziskovej spoločnosti milióny dolárov.
TED
konferencie sa začali organizovať už v roku 1984, no dôležité pre nás je, že nezaspali dobu a v roku 2006 začali videá natáčať a bezplatne nahrávať na internet. Za 11 rokov online existencie nazbierali viac ako 2 miliardy videní. Ich videá sú prekladané do 40 jazykov a obsah pribúda pravidelne. K oficiálnym konferenciám pribudli aj Ted X
, ktoré sú organizované po celom svete, napríklad aj v Bratislave
. Ted X má jednoznačne širšiu knižnicu, a aj keď videá majú zvyčajne menšiu popularitu, celkový počet zhliadnutí sa blíži taktiež k dvom miliardám.

publikuje videá na všetky možné témy, napríklad zdravotníctvo, veda a výskum, technológie, spoločnosť a spravodlivosť. Jedná sa o krátke motivačné a informačné prednášky v rozsahu 5 až 25 minút.
Online Univerzity
MOOC (masívny otvorený online kurz) sa stáva fenoménom dnešnej doby. Prvé kurzy začali ponúkať univerzity ako Stanford či MIT v roku 2006. Ich popularita výrazne stúpla v roku 2012 spustením dvoch najpopulárnejších poskytovateľov kurzov - edX
(Harvard), Coursera
(MIT) a FutureLearn
(Open).
Všetky služby ponúkajú univerzitné kurzy od viac ako 100 partnerov z 20+ krajín. Materiál je dostupný zdarma, platiť je treba iba v prípade, ak chcete dostal certifikát za dokončenie kurzu. Coursera má 25 miliónov užívateľov a okolo 2000 kurzov, vďaka čomu je momentálne lídrom na trhu.

Udacity
patrí v určitom smere do vyššie zmienenej kategórie. Rozdiel spočíva najmäv špecializácií na informačné technológie a poskytovateľmi študijného materiálu niesú prevažne univerzity, ale najúspešnejšie firmy z priemyslu ako Google, Facebook, Amazon, AT&T, Mercedes, Nvidia.
Udemy
Väčšina kurzov na Udemy
je platená, no každý sa dá kúpiťso správnym kupónom za 10 euro, čo pri najlepších kurzoch za 10-30 hodín videomateriálu vôbec nieje veľa. Tieto videá niesú akademické ako v predchádzajúcich prípadoch, ktokoľvek môže spraviť kurz a ponúknuť ho na Udemy. Populárne sú najmä počítačovo zamerané schopnosti od profesionálov, a majú prihlásených 1 000 - 30 000 študentov. Obsah je zvyčajne zameraný na praktické využitie v danej oblasti.

Podobné služby sú napr. Skillshare
- mesačná platba a prístup ku všetkým kurzomLynda
- mesačná platba, prístup ku všetkým kurzom a obsah je výlučne od vybraných profesionálov.
Youtube
Okrem obsahu vyššie zmienených Khan Academy, TED, edX, Udacity a ďalších prednášok priamo z top univerzít ako Harvard
či Stanford
, na Youtube sa dá nájsť naozaj všetko. Keď si odmyslíme kvantum zábavných a osobných videí, ostane nám bezkonkurenčne najväčšia video vzdelávacia knižnica. Za zmienku stoja napr. Crash Course
, Ted-Ed
a SciShow
.
Jazyky
Plnohodnotné využitie štúdia na internete vyžaduje znalosť aspoň jedného svetového jazyka, najlepšie angličtiny. Aj v tomto nám môže internet samotný pomôcť, ak sa rozhodneme využiť aplikácie ako Duolingo
, Quizlet
, alebo vyššie spomenutý Youtube.

Osobná skúsenosť
Úspešne som dokončil 17 kurzov na Coursera, jeden na edX, cca po 5 na Udemy, Udacity a Lynda. Pravidelne pozerám TED prednášky a ďalšie videá zo vzdelávacích Youtube kanálov. Cez Quizlet som sa naučil množstvo anglických slov, Khan Academy mi v škole pomohlo prejsť matematikou a momentálne sa tam učím to, čo som sa v škole nenaučil, alebo sa mi podarilo zabudnúť. Taktiež študujem dva kurzy na Coursere, ktorú považujem za najlepšiu univerzitnú platformu.
Pár slov na záver
Netvrdím, že internet úplne nahradí fyzické školy, ale nepochybne ich zmodernizuje, spraví dynamickejšie a flexibilnejšie. Veď priznajme si to. Školstvo so zafixovanými triedami, rozvrhmi, testami a budovami určite bolo niekedy veľmi inovatívne a nenahraditeľné. Doba sa však zmenila a dnes máme možnosť vymeniť starý kabát za nový, inteligentný a pripojený na internet.
