Asociácia má pomôcť nízkoprahom

Tlačová správa (Bratislava, 11 septembra 2008). V polovici augusta tohto roka bola zaregistrovaná Asociácia nízkoprahových programov pre deti a mládež (Asociácia NPDM). Má podporiť rozvoj nízkoprahových služieb pre deti a mládež na Slovensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nízkoprahovéprogramy sú zamerané na neorganizované skupinydetí a mládeže, ktoré v prípade osobných ťažkostí v rodine, škole či inýchoblastiach života nevyhľadávajú štandardnúinštitucionálnu pomoc alebo sa jej vyhýbajú aspravidla väčšinu svojho voľného času tráviana ulici s rovesníkmi. Okrem voľnočasových aktivítponúkajú nízkoprahové programy deťom amládeži sociálne služby, preventívne avzdelávacie aktivity, či už v kluboch alebo v rámciterénnej sociálnej práce. Nízkoprahovosťznamená dostupnosť, preto sú nízkoprahovéslužby štandardne poskytované bezplatne a nie je potrebnážiadna forma registrácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Organizáciev rámci Slovenska si postupne začínajúuvedomovať potrebu vzájomnej spolupráce, výmenyinformácií a spoločných iniciatív.Vyústením týchto potrieb je vznik AsociácieNPDM, ktorej činnosť sa bude zameriavať na podporu jednotlivýchorganizácií poskytujúcich nízkoprahovéslužby. K ambíciám Asociácie NPDM patríprispieť k rozvoju kvalitnej a systematickej práce s deťmia mládežou, podporovať stabilné partnerstvámedzi jednotlivými organizáciami na Slovensku aj vzahraničí, participovať na príprave dôležitýchdokumentov s orgánmi štátnej správy asamosprávy. Jej zástupcovia sa zúčastniamedzinárodnej konferencie organizovanej Medzinárodnouspoločnosťou pre mobilnú prácu s mládežou,ktorá sa koná v Stuttgarte od 15. septembra podzáštitou nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

SkryťVypnúť reklamu

Zakladajúcimičlenmi Asociácie NPDM sú občianske združenia, ktorév Bratislave realizujú nízkoprahové programy predeti a mládež už dlhšiu dobu. Detský fond Slovenskejrepubliky od roku 2000 realizoval projekt Pentagon, terénnuprácu pre deti a mládež pohybujúcu sa vrizikovom prostredí a od roku 2004 prevádzkuje MIXklub na Stavbárskej ulici vo Vrakuni. V roku 2007 v tejto lokaliteotvoril prvé nízkoprahové rodinné centrumMIXáčik. V Petržalke od roku 1997 vykonáva svojučinnosť KASPIAN , najstarší nízkoprahovýprogram pre deti a mládež na Slovensku. Svoje služby ponúkav klube na Ambroseho ulici a na okolitých sídliskáchprevažne v blízkom skateparku. V minulosti Kaspian vspolupráci s nadáciou Intenda organizoval dlhodobévzdelávanie pre pracovníkov nízkoprahovýchprogramov a podieľal sa na vydaní prvej publikácievenovanej problematike nízkoprahových programov predeti a mládež na Slovensku. Organizácia Mládežulice sa od roku 2003 venuje deťom a mládeži z lokality naČapajevovej ulici v Petržalke a v rámci rôznychprojektov prispieva k celkovému zvýšeniu kvality ichživota. V Petržalke od roku 2003 združenie Ulita prevádzkujeKomunitné centrum Kopčany, ktorým smeruje kznižovaniu rizík a dopadov sociálneho vylúčeniana detí a mládež v lokalite. K vzniku AsociácieNPDM výrazne prispel aj záujem a podpora Českejasociácie streetwork .

SkryťVypnúť reklamu

Viacinformácií o nízkoprahových programochpre deti a mládež získate na informačnom portáli npdm.ziskaj.info

Jozef Vycpálek

Jozef Vycpálek

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent PdF UK, pracovník v NPDM Mixklub a streetworker v OZ Proti prúdu. Zoznam autorových rubrík:  Bakalárska prácaĽudiaMixklubNota BeneNezaradenéÚvahy

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu