Keď ide o bezpečnosť...

niektorí ľudia prídu s pozoruhodnými nápadmi. Napríklad policajný šéf Dillinghamu, podľa ktorého by teroristi mohli chcieť preniknúť do USA práve cez toto rybárske mestečko s ani nie dvaapoltisíckou obyvateľov v zapadnutom kúte Aljašky, a preto považoval za potrebné nainštalovať v jeho uliciach 80 kamier (pozri Súvisiace články). Mohli by sme nad tým mávnuť rukou, veď „v Amerike je všetko možné“ ... skúsenosti s našimi politikmi a ich sklonmi podobne prichádzať s jednoduchými riešeniami zložitých problémov však nabádajú na opatrnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Všimol som si napríklad, ako často sa v predvolebnej kampani blížiacich sa volieb (prinajmenšom v Bratislave) spomína bezpečnosť, bezpečný život a tak podobne. Kandidátka na post primátora Bratislavy v rozhovore uverejnenom v posledných Župných novinách aj načrtla svoju predstavu riešenia – zvýšenie počtu policajtov a „zhustenie kamerových systémov“. Rád by som sa mýlil, ale obávam sa, že nie je jediná kto počtu kamier sledujúcich dianie v meste priraďuje schopnosť zvyšovať bezpečnosť.

Z čoho vlastne vychádza také presvedčenie? Teoreticky je to jednoduchá úvaha – „zlí“ sa budú báť že ich konanie bude monitorované a zaznamenané a tak svoje aktivity prenesú niekde inde, mimo dosah kamier ... a ajhľa, všade tam, kde sú kamery, bude bezpečnejšie. No a každému by potom malo byť jasné, že čím viac priestorov bude pod dohľadom kamier, tým menej bude priestoru na páchanie neželaných aktivít. Poniektorí síce budú frflať čosi o hrozbe pre súkromie, o spoločnosti založenej na sledovaní vlastných občanov, ak však ide o bezpečnosť, musíme trochu zľaviť z nárokov na akési súkromie – veď ide o naše dobro, samozrejme.

Ignorujme na chvíľu nepríjemné asociácie s časmi, keď tu vládla strana, ktorej údajne tiež šlo len o naše dobro, že aj Orwellovmu Veľkému Bratovi šlo len o dobro občanov, a skúsme bez emócií analyzovať ono jednoduché odôvodnenie prečo zvýšenie počtu kamier zvyšuje aj našu bezpečnosť. Rýchlo zistíme, že stojí na nevyslovenom, ale zato podstatnom predpoklade – teda že oní „zlí“ naozaj uvažujú tak, ako si to predstavujeme, teda že kamery ich odradia. Je to naozaj tak? Neviem o žiadnom systematickom výskume, ktorý by potvrdil, že páchatelia rôznych neželaných činov naozaj takto uvažujú. Proti tomu by naopak hovoril fakt, ktorý si môže všimnúť asi každý – teda že v posledných rokoch narastá počet prepadov pobočiek bánk a to aj napriek tomu, že banky svoje pobočky kamerami vybavili už dávnejšie. Ak ani existencia kamier v pobočkách bánk neodradila páchateľov prepadnutí, prečo by kamery na uliciach mali byť účinnejšie?

Predpokladaný odstrašujúci účinok kamier na uliciach napohľad potvrdzujú občasné tvrdenia polície, ktoré optimisticky uvádzajú ako po inštalácií kamier v tej či onej oblasti poklesol počet istých druhov trestnej činnosti. Škoda len, že sa už nezvykne uvádzať či ten pokles bol trvalý ... krátkodobý efekt to môže mať, dôležitejšie však snáď je ako to vyzerá z dlhodobého hľadiska, nie? Koniec koncov, ani prepady pobočiek bánk nezačali hneď, ale až po nejakom čase, čo by skôr naznačovalo že odstrašujúci účinok kamier časom vyprcháva.

Vyššie uvedené teoreticky pekné úvahy sa dajú nabúrať aj inak – keď si uvedomíme, že ľudí pod vplyvom alkoholu či iných látok s podobným účinkom existencia akýchsi kamier príliš nevzrušuje a teda predpoklad o ich odstrašujúcom účinku stojí v takom prípade na veľmi vratkom základe. A celé to môžeme zaklincovať prípadmi z praxe, kedy ani kamery v centre Bratislavy nepomohli – známa socha Schöner Náciho by o tom vedela rozprávať...

Nie som proti kamerám ako takým, som však za triezvy pohľad na ich používanie. Myslím, že s nimi to je podobné ako s mejkapom – trochu dobre zvoleného a správne umiestneného mejkapu môže dievča či ženu skrášliť, desaťkrát viac mejkapu ju však neurobí desaťkrát krajšou. A podobne ako hrubé nánosy mejkapu, aj množstvo pouličných kamier je skôr prejavom zúfalstva ako inteligentného zvládnutia situácie.

Jozef Vyskoč

Jozef Vyskoč

Bloger 
  • Počet článkov:  166
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Živí sa poradenstvom v oblasti bezpečnosti informačných systémov. Pravidelný prispievateľ do patavedeckých seminárov v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  BezpečnosťOchrana súkromiaPatavedaVzdelávanie a výskumNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu