„Pche“ či iná reakcia na príspevok v blogu, zaiste čosi vypovedá ... o tom, do akej miery ju beriem vážne, v značnej miere rozhoduje kto sa takto vyjadril. Aj keď diskutujúci spravidla neuvádzajú svoju pravú identitu, neznamená to, že pseudonym nemôže mať svoju reputáciu ... Názor, hoci aj negatívny, ale pod ktorým je podpísaný pseudonym, ktorý sa v diskusiách prejavuje konštruktívne, a ktorý už preukázal slušnú úroveň znalostí o predmetnej téme má určite inú „váhu“ ako názor pseudonyma, známeho len tým, že sa síce často vyjadruje k najrôznejším témam, ale jeho príspevky do diskusie pozostávajú len z opovržlivých poznámok zhadzujúcich autorov iných názorov na základe drobností, ktoré s témou súvisia len okrajovo.
Človeka to síce spočiatku (v detskom veku) spravidla netrápi, ale či už výchovou, alebo skúsenosťami časom zistí, že okrem mena a priezviska je nositeľom aj „reputácie“, či „renomé“. Skrátka, ostatní ľudia si s jeho osobou, resp. s jeho identitou spájajú niektoré vlastnosti, pozitívne a/alebo negatívne, a to dokonca aj keď ho ešte osobne ani nespoznali.
Stalo sa to už pred rokmi. Českého kryptológa V.Klímu som „poznal“ ešte predtým, ako sme sa osobne stretli. Nevedel som síce, ako vyzerá, či koľko má rokov, ale po prečítaní jeho viacerých prác i z referencií iných ľudí som usúdil, že sa vo svojej práci naozaj vyzná. Skrátka, reťazec znakov „Vlastimil Klíma“ sa u mňa spojil s reputáciu odborníka. Osud potom zariadil, že pri jednej prezentácii sme sa dostali naozaj blízko seba. Posadil sa vedľa mňa, ponúkol mi svoju vizitku, a ja som mu na oplátku podal moju. Reagoval okamžite – ukázalo sa, že aj on o mne „počul“ podobným spôsobom a usudzujúc z jeho správania zrejme reputácia, ktorú si dovtedy spájal s reťazcom „Jozef Vyskoč“ nebola zlá. Osobné stretnutie potom už len poslúžilo na rozšírenie si názoru na toho druhého – dovtedy sa týkal predovšetkým odborných schopností, po stretnutí sa rozšíril aj o osobnú a „spoločenskú“ úroveň.
Či sa nám to páči alebo nie, „reputácia“ je vcelku dôležitou súčasťou nášho života – má totiž značný vplyv na to, ako sa k nám budú správať ostatní ľudia, teda aspoň tí, ktorí sa o našej reputácií dozvedeli. Dobré renomé môže pomôcť – napríklad zvyšuje šancu že niekto pre nás urobí čosi navyše ... na druhej strane mať zlú reputáciu je spravidla horšie ako nemať žiadnu. Pseudonym síce môže ukryť pravú identitu (a s ňou spojenú reputáciu) a nahradiť ju nejakým reťazcom znakov, ale pri jeho dlhšom aktívnom používaní sa aj s ním začne spájať isté renomé.
Internet je úžasný nielen preto, že na ňom „nikto nepozná že si v skutočnosti pes“, ale aj preto, že človeku umožňuje ľahko, viacnásobne i opakovane si cez pseudonym vytvoriť „digitálne identity“ a rovnako ľahko sa ich neskôr zbaviť spolu s ich reputáciami. Ľahkosť, s akou sa možno zbaviť prípadne nepohodlnej digitálnej identity, by však nemala zvádzať k tomu, aby sme brali na ľahkú váhu skutočnosť, že aj digitálna identita môže nadobudnúť nejakú (digitálnu) reputáciu. Internet totiž, na rozdiel od ľudí v bežnom živote, len tak ľahko nezabúda... a umožňuje aj po rokoch, aby sa náhodou, indiskrétnosťou niekoho zo zasvätených, či inými metódami (to by si zaslúžilo samostatnú úvahu) „prevalila“ skutočná fyzická identita spätá s tou-ktorou digitálnou. O možnostiach vyhľadávania a spájania viacerých čiastkových informácií (digitálnych identít) ani nehovoriac.
Čo sa týka aktivít v digitálnom svete, väčšina používateľov internetu je v podstate stále vo veku, kedy si svoju digitálnu reputáciu ešte len budujú ... takže na prvé zaujímavé odhalenia si ešte budeme musieť počkať. Spočiatku pôjde pravdepodobne o neškodné zaujímavosti typu odhalenia, kto všetko patrí do skupiny autoriek/autorov píšucich pod pseudonymom Maxim Matkin ;-), neskôr sa však možno dočkáme aj väčších prekvapení. Napríklad, nikto mi neverí, že v skutočnosti, vo svojom vnútre, som tichý, plachý a nesmelý chlapec. Som trpezlivý, vybudujem si niekoľko digitálnych identít, ktoré budú dlhodobo a systematicky preukazovať poetickú dušu ich nositeľa ... a potom v pravý čas preukážem, kto sa za nimi skrýva!
Pseudonym
Jedným zo spôsobov, ako chrániť svoje súkromie, je používať pseudonym. Je to jednoduché a lacné riešenie, ako získať novú (ďalšiu) identitu a pred časťou sveta zakryť tú pôvodnú. A potom trebárs diskutovať na internete bez obáv z prípadných odvetných akcií. Ani v tomto digitálnom svete sa však nezbavíme istých zákonitostí komunikácie a vzťahov medzi ľuďmi ...