Čo bolo skôr – vajce alebo sliepka?

Otázka, na ktorú veda nedokáže odpovedať. To však neplatí pre patavedu o ktorej vieme, že „tam kde veda končí, pataveda ešte len začína“. A naozaj – keď sa budeme riadiť len číročistou logikou, nespútanou obmedzeniami charakteristickými pre takzvaný vedecký postup, dokážeme jasne a nespochybniteľne odpovedať aj na otázku z titulku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Začneme od samého začiatku – zamyslením sa nad úlohou pred ktorú bol postavený Stvoriteľ, teda stvorenie celého sveta tak, aby všetko napriek obrovskej zložitosti fungovalo. Keby stvoril najprv vajce, musel by do neho pracne detailne „naprogramovať“ celý ďalší vývoj, vedúci cez kuriatko k sliepke, ktorá by bola schopná zniesť ďalšie vajce, atď. Vskutku netriviálna úloha, naviac by ju musel riešiť v mimoriadnom časovom strese, nakoľko stvorenie zvyšku sveta samozrejme nemohlo počkať. Pre vynikajúceho manažéra, akým Stvoriteľ nesporne bol (kto o tom pochybuje, nech sám skúsi čo to je za pár dní zmanažovať stvorenie sveta!) bolo oveľa logickejšie zadať len základné špecifikácie a riešenie problému „stvorenie vajca“ zveriť inému dodávateľovi (ako sa dnes odborne hovorí, „outsourcovať“) ... A lepšieho dodávateľa vajec ako sliepku nenájdeš, samozrejme – takže stvoril najprv sliepku, uložil jej stvoriť vajce podľa špecifikácie a tým to mohol na čas pustiť z hlavy a venovať sa tvoreniu zvyšku sveta.

Zručný patavedec však dokáže skúmanú otázku zodpovedať hoci aj tak, že využije techniky používané vedou – čím názorne demonštruje, že bieda vedy nie je v jej nástrojoch, ale v obmedzeniach v hlavách vedcov. Veda napríklad pozná techniku riešenia problému tak, že ho zredukujeme na iný problém, ktorý už riešiť vieme. V našom prípade problém správneho usporiadania (teda „čo bolo skôr“) dvojprvkovej množiny {vajce, sliepka} zredukujeme na problém takého istého usporiadania („čo bolo skôr“) inej dvojprvkovej množiny, pre ktorú riešenie dokážeme nájsť. Ako vhodná dvojprvková množina sa ponúka {Adam, Eva}, pre ktorú pataveda vie dokázať ktorý jej prvok bol stvorený skôr a ktorý až neskôr. Bez diskusie je jasné jednoznačné priradenie Adam=vajce a Eva=sliepka, a ostáva len pozrieť sa na to kto z dvojice {Adam, Eva} bol stvorený skôr.

To, že bežne šírená povesť o stvorení najprv Adama a až potom Evy, je obyčajná dezinformácia, už pataveda jasne dokázala (pozri súvisiace články) takisto ako dokázala, že Boh stvoril najprv Evu a až potom Adama. Detailný dôkaz je v použitej patavedeckej literatúre, tu len stručne pripomenieme jeho podstatnú časť, vychádzajúcu z experimentu ktorý si môže vyskúšať každý pochybovač. Postavme oproti sebe muža („Adam“) a ženu („Eva“) tak, „ako ich Pánboh stvoril“ a pozorujme ich reakcie. Zistíme, že zatiaľ čo u ženy pohľad na muža „ako ho Pánboh stvoril“ vyvoláva nanajvýš rozpačitý smiech, u muža badať že pohľad na ženu „ako ju Pánboh stvoril“ v ňom vyvoláva oveľa výraznejšiu, neprehliadnuteľnú reakciu. Vysvetlenie je prosté – keď Pánboh tvoril Evu, Adam ešte neexistoval, čiže nebol dôvod ju vybaviť nejakým systémom reakcie pri pohľade na muža (preto aj ten rozpačitý smiech – žena nevie ako reagovať, vidí čosi neznáme, na čo nemá zabudované reakčné mechanizmy). Na druhej strane výrazná reakcia muža pri pohľade na ženu „ako ju Pánboh stvoril“ jasne dokazuje, že v čase, keď Pánboh tvoril Adama, už Eva existovala, a tak Pánboh mohol Adama vybaviť príslušným mechanizmom reakcie pri pohľade na Evu.

Odpoveď na otázku z titulku je už teraz jednoduchá – najprv bola Eva a až potom Adam, a z priradenia Adam=vajce a Eva=sliepka jednoznačne plynie že najprv bola sliepka a až potom bolo vajce.

(príspevok nebol odprednášaný na patavedeckom seminári dňa 6.12.2006 ... najprv bolo ukončenie seminára a až potom príchod autora príspevku)

Jozef Vyskoč

Jozef Vyskoč

Bloger 
  • Počet článkov:  166
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Živí sa poradenstvom v oblasti bezpečnosti informačných systémov. Pravidelný prispievateľ do patavedeckých seminárov v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  BezpečnosťOchrana súkromiaPatavedaVzdelávanie a výskumNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu