Za neformálneho víťaza prieskumu bol označený prípad, kedy zamestnanec využíval systém svojho zamestnávateľa na to, aby na eBay predával kancelárske potreby – a aj tie boli odcudzené zo skladu zamestnávateľa. V inom prípade zamestnankyňa využívala systém svojho zamestnávateľa na to, aby v pracovnom čase prevádzkovala online call-girl služby, v ďalšom zas zamestnanci po úspechu svojho interného stávkovacieho systému začali poskytovať jeho služby aj navonok ...
Škoda, že podobné informácie o situácii u nás nie sú príliš známe. Organizácie, ktoré na Slovensku monitorujú prevádzku svojej siete, majú istý prehľad o tom, čo všetko „dokážu“ ich používatelia, nezvyknú sa však pochváliť dosiahnutými výsledkami. A tak vlastne okrem občasnej medializácie prípadov sťahovania pornografie zamestnancami štátnych inštitúcií ani nevieme, či sú naši používatelia v tvorivom využívaní zamestnávateľových systémov šikovnejší alebo zaostalejší v porovnaní so svetom. Podporuje to dojem, že organizáciam u nás také čosi nehrozí, resp. že ide o relatívne neškodnú záležitosť (a zabúda sa na potenciálne riziká pre organizáciu – okrem neželanej negatívnej publicity napríklad hrozba núteného „zapožičania“ kľúčových počítačových systémov polícií na účely prešetrovania nelegálnych aktivít). A v neposlednom rade, bez takýchto údajov ťažko posúdiť mieru tvorivosti našich používateľov ... a teda presnejšie odhadnúť potrebu a rozsah prípadných protiopatrení. Dočkáme sa podobného prieskumu aj u nás?
8. máj 2006 o 09:17
Páči sa: 0x
Prečítané: 3 380x
Čo dokážu používatelia?
Prieskum medzi účastníkmi významnej konferencie o bezpečnosti v USA ukázal, že zamestnanci vedia využívať IT systémy svojho zamestnávateľa naozaj inovatívnymi spôsobmi, aj keď spravidla v svoj prospech.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(2)