Trochu histórie hádam neuškodí, zvlášť keď nezačneme vznikom prvých počítačov, ale až od vzniku internetu. Vznik Arpanetu, predchodcu Internetu (vtedy ešte s veľkým začiatočným písmenom) sa datuje na jeseň roku 1969, kedy boli prepojené systémy na univerzite v Los Angeles (UCLA) a v Stanford Research Institute ... a do konca roka sa pridali ešte systémy na univerzite v Santa Barbare a University of Utah. Zhodou okolností v tom istom roku slepý študent matematiky Joe Engressia objavil „phreaking“ keď pískaním správneho tónu do telefónu dokázal ovládať počítačmi riadené telefónne okruhy, čo mu umožňovalo bezplatné medzimestské volania. V r. 1971 sa objavil prvý program pre e-mail, v r. 1974 bola publikovaná prvá špecifikácia TCP protokolu. 27. októbra 1980 sa vyskytol prvý, neočakávaný kolaps Arpanetu (príčina – kombinácia 3 rôznych problémov, ktorá sa nikdy predtým nevyskytla) a v r. 1981 bol v Berlíne založený Chaos Computer Club, najväčšia európska organizácia hackerov
V r. 1982 William Gibson stvoril termín „cyberspace“ a Richard Stallman odštartoval projekt voľne šíriteľného programového vybavenia (Projekt GNU). Následne v r. 1983 rozdelením Arpanetu na civilnú a vojenskú časť vznikol Internet. 1. apríla 1984 na Internete vzbudila rozruch správa, ktorá sa rýchlo šírila – Sovietsky zväz sa pripojil na Internet. Správa obsahovala aj kontaktné údaje prvého chrbticového uzla v ZSSR – Moskovský ústav medzinárodných vzťahov, dokonca aj telefónne číslo jej odosielateľa, ktorým bol K.Chernenko. Bol to naozaj vydarený aprílový žartík (autor Piet Beertema), na ktorý naletelo dosť užívateľov Internetu.
V r. 1986 sa Chaos Computer Club zviditeľnil prienikom do nemeckých vládnych počítačov a získaním informácií o programe nukleárnych elektrární SRN. V tom istom roku sa začala anabáza Cliffa Stolla, ktorý ako čerstvo prijatý správcu systému v Lawrence Berkeley Laboratory dostal za úlohu zistiť príčinu 75-centového rozdielu v účtoch za spotrebovaný strojový čas. Ukázalo sa, že rozdiel zavinil vtedy ešte neznámy prienikár … ako sa neskôr ukázalo, šlo o päticu nemeckých hackerov, ktorí sa pravdepodobne na objednávku KGB zameriavali na prieniky do amerických vojenských systémov. V r. 1987 sa Chaos Computer Club opäť mediálne zviditeľnil prienikom do celosvetovej siete NASA a v novembri r. 1988 sa vtedajší študent Cornell University Robert T. Morris preslávil ako autor prvého mediálne známeho internetovského červa (Internet worm), ktorý značnú časť vtedajšieho internetu „položil na lopatky“.
V r. 1990 znamenal oficiálny koniec Arpanetu, v r. 1991 prestal platiť zákaz využívať Internet na komerčné účely. Do tohto obdobia sa datuje aj vznik konceptu WWW. Nezaháľala ani hackerská scéna a hlavne jej medializácia – začalo obdobie viacerých mediálnych hystérií okolo počítačových vírusov. Podľa správy amerického General Accounting Office len na počítačoch Pentagonu bolo v roku 1995 zistených vyše 250 000 útokov – okolo 65 percent z nich bolo pritom úspešných.
To všetko do r. 1995 … čo zaujímavejšie sa stalo v období, ktoré nasledovalo potom (okrem konceptu blogu, samozrejme)? Blíži sa 1. apríl … kto si za posledných 10-15 rokov pamätá na nejaký naozaj vydarený prvoaprílový žartík na internete, ktorý by bol aspoň porovnateľný s onou správou o pripojení Sovietskeho zväzu do Internetu? Je jasné, že to je individuálne, ale pre mňa osobne „staré zlaté časy internetu“ treba rozhodne datovať ešte aspoň o 10 rokov skôr, ako to uvádzal Matthias.
Staré dobré časy internetu
Keď Matthias na prednáške na nedávnom workshope spomenul „staré dobré časy internetu“, ktoré následne upresnil na r. 1996, pozrel som na hostiteľku Mireille a obaja sme sa uškrnuli. Vzhľadom na náš vekový odstup od ostatných účastníkov workshopu to bolo pochopiteľné ... pojem „staré dobré časy“ sme obaja kládli do skoršieho obdobia ako Matthias i ostatní. Kedy však naozaj boli tie „staré dobré časy“ a čo na nich bolo lepšie ako dnes?