Svet sa mení, občas aj k lepšiemu

Nemám nič proti konferenciám o informačnej bezpečnosti, ktoré sa konajú na Slovensku, už veľa rokov sa však k pozvánkam na také akcie staviam dosť rezervovane. Ak už mám sedieť na prednáške, tak nech to stojí za to, nech sa dozviem niečo nové a zaujímavé. A to je obvykle problém – len zriedka objavím prednášku, ktorá by ponúkala viac ako prehľad informácii dostupných na Nete, v ktorej by napríklad prednášajúci prezentoval zaujímavú tému, vlastné skúsenosti či názor ... Pre „osvetu šíriace“ prednášky (presviedčanie poslucháčov o dôležitosti informačnej bezpečnosti) nie som tá pravá cieľová skupina. Špeciálnu kategóriu tvoria firemné prezentácie, štandardne vedené spôsobom, ktorý ťažko označiť inak ako znevažovanie poslucháča ... z prednášok, pri ktorých sa ma prednášajúci pokúša presvedčiť že som hlupák, ktorý o informačnej bezpečnosti nič nevie a ktorého zachráni jedine zakúpenie produktu XYZ, tiež nemám pocit užitočne stráveného času. Takže keď som pred časom dostal pozvanie na

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

IDC IT Security Roadshow v Bratislave, jediné čo ma na ňom zaujalo bolo to, že som bol oslovený ako bloger. Po mojej neutrálnej reakcii (bol som presvedčený, že ide o omyl a odosielateľa som upozornil že som síce bloger, ale nie novinár) som dostal program konferencie a uistenie, že pozývajúci si je vedomý rozdielu medzi blogerom a žurnalistom. Zbežný pohľad do programu ukázal, že väčšinu prednášok zabezpečujú partneri konferencie, čo znamenalo reálnu hrozbu firemných prezentácii... názvy niektorých prednášok však vyznievali celkom sympaticky v tom, že sľubovali nie popis konkrétnych produktov, ale zásad a postupov, informácie o trendoch a podobne – teda možnosť vypočuť si čosi zaujímavejšie ako nacvičené velebenie firemného produktu. Naviac, organizátori do programu zaradili aj prednášku ktorá rozhodne nemohla byť firemnou prezentáciou – Adam Laurie je známy nezávislý konzultant, ktorý sa v poslednom čase venuje „hackovaniu“ tzv. RFID čipov, ktorými sú o.i. vybavené nové pasy (aj u nás). Práve jeho prednáška v programe bola to, čo ma presvedčilo po dlhšom čase navštíviť takú akciu. Nakoniec sa to ukázalo ako celkom dobré rozhodnutie – prinajmenšom preto, že som sa mohol presvedčiť, že aj keď bezduché firemné prezentácie ešte nevymizli, zdá sa že viaceré firmy sa predsa len pokúšajú o inovatívnejšie spôsoby ako zaujať a zviditeľniť sa.

Veľká časť prednášok, orientovaných na konkrétne produkty, bola odprezentovaná kultivovanejším spôsobom, ako som bol z minulosti zvyknutý, t.j. bez viditeľného podceňovania IQ poslucháčov. Osobne ma zaujali predovšetkým tie, v ktorých firmy zvolili odlišný prístup - namiesto informácií o produktoch „sprístupnili“ účastníkom konferencie svojich špecialistov, ktorí prezentovali celkom zaujímavé informácie či názory. Medzi ne by som zaradil úvodnú prednášku analytika spoločnosti IDC (Calin Mirea „Zmeny v informačnej bezpečnosti a ich dôsledky pre bezpečnostných riaditeľov“) a prednášku Chief Security Advisor-a Microsoftu pre región EMEA (Roger Halbheer „Internet Security: No Prizes for Second Place“). Špeciálnym osviežením bola samozrejme prednáška Adama Laurieho, ktorú začal videom dokumentujúcim ako len so skrutkovačom a kancelárskou spinkou otvára „najmodernejší typ trezora“, ktorý v izbách špičkových hoteloch poskytuje hosťom možnosť „bezpečne si uložiť“ svoje cennosti, pokračoval názornými ukážkami klonovania čipov v kartách používaných v prístupových či niektorých platobných systémoch, a ukončil ju zosnímaním údajov z čipu v pase svojho syna a premietnutím údajov príslušnej strany pasu bez toho, aby ho vôbec otvoril. Cenu za najhoršiu prezentáciu by som bez váhania udelil prednáške, ktorá vynikala už bombastickým názvom (Vladimír Brož „Ochrana všetkého, čo má pre vás cenu“) a bola v štýle „bububu, všade okolo vás sú hrozby“, potom opäť bububu v rámci ktorého lietali priam hrôzostrašne pôsobiace štatistiky prevzaté z neuvedených (a preto určite serióznych :-) zdrojov, ďalšie bububu, ktoré nakoniec prešlo do vysvetlenia, že spása existuje – a spočíva v úžasných vlastnostiach produktov spoločnosti McAfee. Keď k tomu prirátam neprofesionálne nedodržanie času, vyhradeného na prednášku, toto bol presne ten typ vystúpenia, ktorý ma odpudzuje od účasti na firemných prezentáciách.

Nakoniec to však nebol zbytočne strávený čas. Niekoľko zaujímavých prednášok, väčšina akceptovateľných, málo výslovne odpudivých. A k tomu prvá skúsenosť keď som na menovke nemal napísané meno mojej firmy, ale „reporter/blogger“ :-) Aj keď si nerobím ilúzie, že odteraz budú u nás len konferencie, na ktoré sa oplatí chodiť, zdá sa, že prinajmenšom niektoré firmy si uvedomujú, že primitívne koncipovaná firemná prezentácia nie je ten pravý spôsob, ako získať poslucháčov či nebodaj aj sympatie. A za zaujímavé považujem aj vytvorenie kategórie „reporter/blogger“ ako alternatívu ku klasickému „press“.

Poznámka: za mojim pozvaním na konferenciu stála (pred časom aktívna) blogerka z blog.sme.sk Petra z agentúry Neopublic Porter Novelli.

Jozef Vyskoč

Jozef Vyskoč

Bloger 
  • Počet článkov:  166
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Živí sa poradenstvom v oblasti bezpečnosti informačných systémov. Pravidelný prispievateľ do patavedeckých seminárov v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  BezpečnosťOchrana súkromiaPatavedaVzdelávanie a výskumNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu