Naučme sa učiť

Obľúbená téma pred voľbami  a tolerovaný nezáujem po voľbách, aj tak by sme mohli charakterizovať oblasť, o ktorej platí nepriama úmera vo vzťahu slov a skutkov, teda čím viac sa hovorí tým menej sa koná - školstvo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

"Autority" od roku 1994, ktoré viedli rezort - Slavkovská, Ftáčnik, Ponický, Fronc, Szigeti, Mikolaj boli politicky dosadené bábky, ktoré iba dokazujú ľudovú múdrosť, že ryba smrdí od hlavy.

Hodnotenie pána ministra Jurzycu je diskutabilná, no pri hodnotení možno jeho prácu považovať za prínosnú, avšak v niektorých prípadoch rozporuplnú. Prínos Eugena Jurzycu v podobe vytvorenia stránky http://vs.iedu.sk/, kde je možné na základe praktických kritérií vyselektovať uchádzačom univerzít tú, ktorá spĺňa ich predstavy je v jednoznačnom rozpore s ministrovým odporúčaním pre uchádzačov brať do úvahy výsledky hodnotenia súkromnej agentúry ARRA. Ako príklad uvádzam vlastné zdesenie nad výsledkom Fakulty podnikového manažmentu na Ekonomickej Univerzite, ktorú navštevujem na desiatej priečke medzi ekonomickými fakultami. Na základe vlastných skúseností považujem tento výsledok za dehonestujúci a zavádzajúci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vynikajúcou správou je medzinárodné testovanie študentov vysokých škôl pod názvom AHELO, ktoré pripravuje OECD a do ktorého sa Slovensko prihlásilo. Nežijeme v izolácii a je nutné vyslať jasný signál do zahraničia, ktorý zmení pošramotenú povesť našich univerzít na jednej strane, na strane druhej dôjde k zrušeniu pa-univerzít, ktoré nedosahujú dostatočnú kvalitu, veď kto by mal záujem študovať na škole, ktorá dosahuje porovnateľnú úroveň ako univerzita zo "zaostalej" krajiny tretieho sveta.

Situácia po predčasných voľbách je na Slovensku každému zrejmá a je nanajvýš dôležité získať podporu nad zmenami v školstve naprieč všetkými politickými stranami a nadviazať na to správne a nebrzdiť rozbehnutý vlak. Avšak vyjadrenia pravdepodobného budúceho ministra školstva pána Čaploviča smerované k ministrovi Jurzycovi o uplatňovaní akéhosi zlého neoliberálneho modelu vzdelávania naznačuje budúcu snahu tohto červeného kandidáta nepokračovať v nastolenom smere.

SkryťVypnúť reklamu

Vážení politici máme vysokú nezamestnanosť , absolventi škôl majú problém presadiť sa na trhu práce, tak si odpustite zaťažovať spoločnosť bezvýznamnými témami o veľkosti štátneho znaku v triedach, počte opakovaní našej hymny na školských dvoroch, či prikazovaní vyučovania konkrétneho cudzieho jazyka, pretože tieto témy neriešia skutočné problémy, ale odpútavajú pozornosť nad systémovými nedostatkami v školstve a vyvolávajú zbytočné emócie.

Najsilnejšia opozičná strana KDH prišla s "geniálnym" riešením vzniknutej situácie, ktorú charakterizujú vysoká nezamestnanosť a problémové školstvo v podobe povinnej praxe pre študentov. Konzervatívci vzali tieto dve témy zamiešali a pretrepali. Vznikol z toho nápad, ktorému budúci voliči neuverili. Najlepšie vystihnutie návrhu je citát : „ Za málo peňazí, málo muziky, alebo bez dostatku práce žiadna prax."

SkryťVypnúť reklamu

Nezakrývajme oči a urobme poriadok na školách, veď ani najväčší optimista s ružovými okuliarmi neverí , že sa v našej krajine nekupovali a nekupujú diplomy na školách. Naučme sa učiť od zahraničných univerzít (prosím nepokladajme jedno-semestrovú dovolenku v zahraničí pod názvom erasmus za dostatočný nástroj na zvyšovanie úrovne našich škôl) a dosiahnime úroveň, kedy iba samotná snaha, ktorá je nanajvýš potrebná, nebude zárukou získania titulu, ale budú potrebné aj osobnostné predpoklady na výkon v odbore, ktorý študent navštevuje a kto vie, možno sa dožijeme, že niektorí politici nebudú vysedávať v parlamente, ale na základe osobnostných predpokladov budú vysedávať tam, kde právom patria - v krčme tretej cenovej skupiny . . .

Ladislav Wolf

Ladislav Wolf

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent Ekonomickej Univerzity v BA . . . Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu