Na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu bola v stredu 1. februára 2006 prejedávaná Správa o súčasnom stave boja proti násiliu páchanom na ženách a budúcich opatreniach, ktorú v rámci Výboru Európskeho parlamentu pre práva žien a rodovú rovnosť vypracovala švédska poslankyňa zo Skupiny Aliancie liberálov a demokratov za Európu Maria Carlshamre.
Násilie nie je konflikt, v ktorom sa dostávajú do stretu dve viac-menej rovnocenné strany, ale je to zneužitie prevahy moci jednou stranou. Pri tejto príležitosti musím zdôrazniť, že násilím je aj nezabránenie násiliu. Náš základný postoj musí byť charakterizovaný nulovou toleranciou voči akejkoľvek jeho podobe. Riešenie je závislé predovšetkým na výchove k úcte k človeku a na intenzívnej spolupráci medzi vládami, parlamentmi a mimovládnymi organizáciami. Tieto by mali spoločne vypracovať postupy na boj proti tomuto javu. Štatistiky sú potrebné, ale náš úspech závisí predovšetkým od účinných metód prevencie. A to o to viac, že každé násilie páchané v rodinách postihuje aj deti a prenáša sa do ďalších generácií. Predmetom nášho záujmu musia byť aj spoločenstvá a etnické menšiny s inou kultúrou, kde sa vyskytujú osobitné formy násilia.
Každý štát Európskej únie by mal prijať komplexnú a účinnú legislatívu v súvislosti s domácim násilím, na základe ktorej bude možné kvalifikovať jeho niektoré formy ako trestný čin. "Kultúrne zvyklosti" a alkohol by nemali byť považované za poľahčujúcu okolnosť. Musíme dať jasne najavo, že násilie je v spoločnosti neprijateľné. Som presvedčená, že domáce násilie je hanbou našej demokratickej a rozvinutej spoločnosti, lebo je násilím voči ľudskej dôstojnosti. Predchádzanie násiliu páchanému na ženách, mužoch a deťoch a zasahovanie proti nemu je vecou nás všetkých.