Bieli rómovia

...aj tak ich ľudia volajú. Početná rodinka, žije v malom domčeku s tromi izbami. Spálňa, obývačka, kuchyňa a nejaký zadný priestor, ktorý sa izbou nedá nazvať. Chátrajúci dom zvonku pripomína záber z hororového filmu. Rozpadnutý komín, omietka odpadáva, dvere chátrajú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Dve rodiny sa každé ráno tlačia v kúpeľni, kde netečie teplá voda. Nie som tu nato, aby som ich kritizoval, ale je smutné pozerať sa na ľudí, ktorí sú schopní pracovať a nemajú snahu. Len keď ich nevydržateľná bieda kopne pod kolená zájdu na pár dní na brigádu. Potom majú alkoholické radovánky, grilovačky a párty. Škoda však, že to trvá ozaj iba pár dní...

Paradoxom však je, že početná väčšina tejto rodiny ochutnala špeciality, ku ktorým som ja za svoj život ešte ani neprivoňal. Napríklad taký kaviár, ustrice, whisky a podobné kráľovské pokrmy. Držia sa hesla: „Jeden deň hojno, na druhý ho!no.“

Ale pekne po poriadku. Poznám ich už dávno. V maličkej chalúpke, ktorá bola už pár krát odstrihnutá od elektrickej energie žijú starí rodičia s rodinou ich syna. Syn má 5 detí, takže dokopy 9 ľudí v trojizbovom dome. Ich skutočný príjem sú rodinné prídavky a dôchodok starých rodičov. Našťastie to majú rozdelené tak, že peniaze prichádzajú v pravidelných intervaloch v mesiaci. Slniečko sa ich snaží ráno zobudiť no márne. Radšej si pospia do obeda. Veď načo vstávať, okolo domu niet čo robiť. Ak sa syn vyberie do práce, čo sa nestáva často, zarobí nejakých 300 eur, nevedia sa zmestiť do kože. Pijú a oslavujú. Dokonca aj deťom sa ujde niečo do nosa. Rozprávajú, ako si dajú postaviť bazén, pôjdu na dovolenku, postavia nový dom a nevidia si na koniec nosa. Vtedy nakupujú čo vidia. Značkové oblečenie, elektroniku, šperky, totálne blbosti, ktoré zvyčajne končia v záložni. Peniaze sa minú za pár dní. Deti potom nechodia do školy, pretože nemajú na autobus. Nemajú čo do úst, nemajú čo na seba. Niekedy aj týždeň jedia polievku vyrobenú zo surovín, ktoré ľudia vyhodili. Na domčeku satelit, ktorý jediný pôsobí ako nový. Záhrada pustá, nesadia nič. Keď niet peňazí, celý deň sú zatvorení v dome. Nikto sa ničoho nedotkne ako je rok dlhý. Nechcite vedieť, ako spávajú keď sú v zime mrazy. Drevo do piecky niet. Jediný zdroj ich obživy je babička. Tá chodí žobrajúci od domu k domu. Za peniaze, ktoré si „napožičiava“ im kúpi cigarety a chlast. Potom sa opijú a babička si za svoju dobrotu zaslúži nejaký ten kopanec.

Jej syn, ktorý je schopný pracovať leží doma. Kašle na svojich päť detí, ktoré nemajú čo jesť. Manželka vylihuje vedľa neho a jej pravidelná odpoveď je: „Išla by som robiť, no niet kde.“ Najstaršie dieťa schopné pracovať to nikdy nevidelo u svojich rodičov...tak nevie čo je to práca. Kríza, ktorá postihla svet v posledných mesiacoch u nich trvá už desiatky rokov.

Zamýšľam sa nad spôsobom ich života. Ako môžu byť ľudia takí nezodpovední. Keby išlo iba o nich, nepoviem ani slovo, ale čo tie deti? Budú žiť tiež takto? Sú vychudnuté na kosť. Nohavice nosia o tri čísla menšie a ich otec je povaľač, ktorý sleduje celý deň DISCOVERY. Je mi ich úprimne ľúto. Deti sú zdravé, pekné, ale výchova žiadna. Rodičia nemajú ani toľko snahy, aby si vybavili dávky na ktoré majú nárok. Totálna nezodpovednosť. Kde sa stala chyba? Kto zapríčinil tento stav? Nie som sudca, aby som súdil, ale pýtam sa kedy sa to zmení?

Ak im ponúknete prácu, neprijímajú. Ak im pomôžete, zneužijú to. Keď sú bez peňazí plačú a sľúbia aj modré z neba, ak ich majú kašlú na všetko. Tak čo s nimi? Ako ich prinútiť zmeniť svoj život?
Najviac ma však dokáže zarmútiť a prekvapiť, ako nenávidia rómov. Ich reči, že cigáni smrdia, lenivci, hajzli... Zaujímavé je že to vravia, iba keď majú peniaze. Čo nevidia seba? 70% rómov žije v lepších podmienkach ako oni.

Peter Zákutný

Peter Zákutný

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyhodťe ma dverami, ja sa vrátim oknom podám Vám ruku a poviem: "Ďakujem, aj tak som potreboval vyvetrať..." Zoznam autorových rubrík:  Ne(politické)Ne(technické)Čo život dal...Moja MYŠ(a)LIENKACítim sociálneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu