Atrakcia na Repišti - áno,či nie?

Repište je malá dedinka v Štiavnických vrchoch, kde trvalo veľmi dlho, kým sa hore, do tých kopcov dostala kolektivizácia, elektrina a autobus - vymoženosti minulého storočia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

 Ako na mnohých miestach v Štiavnických vrchoch tak aj tu, v okolí dediny, bolo niekoľko poľnohospodárskych usadlostí, z ktorých asi najväčšiu tvorilo 6 domov vzdialených od seba niekoľko sto metrov. Prvé domy boli opustené počas druhej svetovej vojny, ďalšie v priebehu 50. a 60. rokov, no a posledný prežíval ako usadlosť, neskôr ako chalupa až donedávna . Keď som v roku 2009 navštívila tento kraj stál biely dom na svojom mieste, hoci zarastené okolie nasvedčovalo tomu, že o pozemok nie je veľmi postarané.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

O to väčšie bolo moje prekvapenie , keď som o dva roky neskôr uvidela namiesto bieleho domu stavbu hradu.

Obrázok blogu

V prvom momente som si myslela, že filmári stavajú kulisy pre nejakú rozprávku a až miestni ma uistili, že to je ozajstná stavba, replika stredovekého hradu. Práve o tomto hrade bolo v uplynulých týždňoch písané v istom časopise a na internete sa rozprúdili bohaté diskusie o jeho existencii, niektoré pre a niektoré proti tejto stavbe. Jedno je isté. Kto pozná tento kraj, stavba mu musí prísť ako päsť na oko. Jednoducho, nehodí sa tam. Mení ráz krajiny a hlavne, ak to má byť napodobenina niektorého konkrétneho hradu z okolia, je jeho umiestnenie zavádzajúce. Na Slovensku sa predsa stredoveké hrady nikdy nestavali na lúkach. Je to ale jediná uletená stavba na Slovensku? Určite nie. Napríklad: známe lyžiarske stredisko v Malej Fatre s množstvom hotelov,penziónov a čo ja viem akých obludných, navonok drevených stavieb, ktoré skôr pripomínajú mestečko z filmu z divokého západu, kúpaliská, ktoré niekedy skôr pripomínajú továreň, toľko je tam rôznych atrakcií, len trávnik chýba atď. Takýchto "úletov" by sa našlo určite dosť. Preto aj bohaté diskusie pre a proti sú na mieste. Čo by na toto miesto prilákalo ľudí viac, ako nejaká "trafená" stavba? Asi nič. Chcela by som vedieť, koľkí z tých vyše 200 diskutujúcich doteraz ani šajnu nemali o nejakej dedinke čo sa volá Repište a zrazu niečo nezvyčajné ich prinútilo možno aj do mapy sa pozrieť, kde to vlastne je. Je dobre, že prašná cesta z dediny nebude nahradená asfaltkou. Kto bude chcieť vidieť hrad, poputuje peši. Hoci určite sa nájdu aj takí, ktorí radšej potrápia svoje autá na nerovnom povrchu, ako by mali šlapať 2 km po vlastných. Len by bolo dobre Repišťania, ak už takéto niečo budete mať vo svojom chotári, trvajte na tom, aby ste z toho mali aj nejaký úžitok, pretože "každé čudo 3 dni trvá". Aj hrad, ak nebude oživený, veľmi skoro upadne do zabudnutia a zarastie kružinou.

anna žanonyová

anna žanonyová

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Som žena ako každá iná. Raz veselá,inokedy smutná-podľa nálady. Zoznam autorových rubrík:  Život okolo násKrásy prírodyškolstvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

8 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu