Čo v skutočnosti znamená „Kto šetrí, má za tri.“

Všetci poznáme túto ľudovú múdrosť. Keď som nechal študentom na seminári vysvetliť jej význam, narazili sme na problém. Ukázalo sa, že nerozumejú, čo vlastne znamená to zľudovené „Kto šetrí, má za tri.“ Nedalo mi to a tak som začal po tom pátrať. Zistil som, že je to zle preložený výraz z češtiny: „Kto šetří, má za tří.“ Doslovný preklad by mal byť „Kto šetrí, má za troch.“ To znamená, že keď si niekto šetrí, vydá to akoby za troch ľudí. Pod šetrením sa v tomto prípade myslí sporenie peňazí, čiže ich odkladanie. Narážame na ďalší problém a to sú výrazy sporenie a šetrenie. Ľudia si ich často pletú, zamieňajú a potom z toho vzniká  celkom slušný mišmaš. Poďme si to teda objasniť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Sporenie znamená odkladanie určitej časti peňazí z príjmu na takzvané horšie časy. Na to nám slúžia finančné inštitúcie ako napríklad Slovenská sporiteľňa, kde si občania sporia peniaze. Pod šetrením by sme si mali predstaviť zbytočne nemrhať prostriedkami ako sú peniaze, elektrina, voda, potraviny a podobne. Rodičia nás neustále upozorňujú, aby sme doma šetrili a hovoria: „Zhasni alebo zastav tú vodu!“ Šetrenie znamená znižovanie výdajov na minimum alebo ako platiť čo najmenej za tovary a služby. Hovoríme o takzvanej rozumnej dostatočnosti. Vhodný príklad na skutočné šetrenie výdajov sú starí rodičia na dedine, ktorí sú schopní prežiť zo starobného dôchodku a ešte si aj nasporiť na pohreb. Šetrenie výdajov je základný predpoklad, aby sme dosiahli ziskový rodinný rozpočet. To znamená, že príjem musí byť vyšší ako výdaje na domácnosť. Keď sme v zisku, môžeme si začať sporiť či už na finančnú rezervu alebo na zlepšenie životných podmienok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nepochopenie významu a zamieňanie sporenia a šetrenia vytvára mnohým ľuďom finančné problémy. Heslom dnešnej doby je všeobecné šetrenie energiami ako je elektrina, plyn, voda a teplo. V domácnostiach to však ešte nie vždy platí. Základ každého rodinného rozpočtu by malo byť šetrenie výdajov na minimum a platiť čo najmenej za tovary a služby. Ak chceme skutočne ušetriť, musíme poznať všetky ceny tovarov a služieb na trhu. Obchodníci používajú rafinované triky, zľavy a akcie ako vytiahnuť od ľudí peniaze. Ľudia nešetria, lebo nepoznajú skutočné ceny tovarov a služieb. Zbytočne preplácajú a potom im nezostanú finančné prostriedky na sporenie. Nevedomosť cien a vysoké výdaje spôsobujú, že sa čoraz viac zadlžujeme.

SkryťVypnúť reklamu

Vieme, že sporenie peňazí je prostriedok na zlepšenie životných podmienok a prosperitu. Finanční poradcovia ponúkajú ľuďom atraktívne sporiace produkty, bohužiaľ často bez toho, aby si zistili, či šetria a či na to vôbec majú prostriedky. Mnohí si aj začnú sporiť, ale vysoké výdaje časom spôsobia, že sa ocitnú v dlhoch. Keď sa dostanú do finančných problémov, chcú si vybrať svoje úspory, aby zaplátali dlh. Často sa stane, že nemajú nič nasporené, lebo náklady na sporenie im pohltili provízie pre poradcov. 

Všade okolo nás je dostatok informácií ako sporiť a investovať, ale nikto nás neučí ako správne šetriť výdaje. Dokonca máme tendenciu vyjadrovať sa o šetrných ľuďoch hanlivo, prípadne ich odsudzujeme. Keď je niekto šetrný, posmievame sa mu a voláme ho držgroš alebo skupáň. V poslednej dobe sa šetrenie potiera a spoločnosť nás učí naopak zvyšovať spotrebu. Reklama nás tlačí, aby sme nakupovali čo najviac a zadlžovali sa. Bez potrebných vedomostí tomu ľahko podľahnete. Hovorí sa, že ryba smrdí od hlavy. Klasický príklad ako nešetriť a mrhať prostriedkami je naša vláda. Nešetrí výdaje, nesporí, naopak, požičiavajú si na svoju réžiu. Štátny rozpočet je dlhodobo stratový a tak sa zadlžujeme na úkor budúcnosti. Neberte si od nich príklad.

SkryťVypnúť reklamu

Je jednoduchšie poukazovať na chyby druhých. Keď chceme niečo zmeniť, musíme začať u seba. Skúste si odteraz doma kontrolovať, či sa niekde zbytočne nesvieti alebo koľko vody míňate. Zapisujte si spotrebu elektriny, plynu, vody a pravidelne kontrolujte úspory energií. Zistite si na internete ceny od alternatívnych dodávateľov a prípadne zmeňte dodávateľa. Zistite si ceny za telefóny, internet a televízor u konkurencie. Nechajte si vypracovať ponuku od viacerých dodávateľov tovarov a služieb a potom si vyberte najvýhodnejšiu cenu. Nezabúdajte, že internetové obchody ponúkajú tovary s nižšími cenami, čo ušetrí váš čas a peniaze. Urobte všetko pre to, aby bol váš rodinný rozpočet ziskový. Zapojte do tvorby rodinného rozpočtu aj svoje deti, aby získali aspoň základný prehľad o cenách. Uvidíte, ako sa vám táto investícia vráti. Namiesto "Kto šetrí, má za tri" ba malo platiť: „Kto šetrí výdaje a pravidelne sporí, vytvára si predpoklad na spokojnejší život.“ 

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu