V čom spočíva zdravý sedliacky rozum a prečo funguje?

Hovorí sa, že kto sa drží zdravého sedliackeho  rozumu, má menej problémov v živote.  Zdravý sedliacky rozum umožnil ľudstvu prežiť niekoľko tisíc rokov bez väčších zmien a dokázal tak  svoje opodstatnenie. Nepodľahol žiadnym módnym trendom ani filozofickým smerom. Lenže , keď som začal pátrať po podstate sedliackeho rozumu, zrazu som zistil, že mám vážny problém. V odbornej  literatúre nie je o ňom žiadna významnejšia zmienka.  Čo tvorí jeho podstatu? Z čoho vychádza? Môžeme sa naňho kedykoľvek spoľahnúť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Zdravý sedliacky rozum je spoľahlivo uložený v mýtoch, bájkach, rozprávkach, povestiach, prísloviach a porekadlách. Rozprávky a báje obsahujú množstvá informácií, ktoré môžu pomôcť ľudstvu pri orientácii v živote. Tieto informácie sa vyznačujú krásou, ktorá nás neustále vábi a magicky priťahuje. Dobro víťazí nad zlom. V rozprávkach zaklínajú čarodejníci ľudí do kameňov a zasa ich transformujú naspäť. Niektorí lietajú na kobercoch alebo levitujú. Rozprávky presne postihujú dimenzie a možnosti tak zložitého systému, ako je ľudská bytosť. Sú teda oveľa reálnejšie ako len označenie týchto dimenzií za fantáziu a fikcie, ktorým podlieha dnešná veda. Je to súhrn nadobudnutých skúseností ľudstva od jeho vzniku, ktoré nám majú pomáhať k lepšiemu životu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdravý sedliacky rozum je odvodený od sedliaka, ktorý je závislý na prírodných zákonoch. Počas tisícročí sa musel naučiť žiť v súlade s prírodou a jej zákonmi tak, aby prežil. Prejavuje sa v myslení a vnímaní sveta ako jednotného systému. Svet, vesmír, príroda aj človek sú systém, ktorý je riadený tými istými zákonmi a pravidlami. Prejav sedliackeho rozumu je v pochopení a dodržiavaní Poriadku, zákonitostí a pravidiel hry a základných princípov tvorby, ktoré vnímame ako určité mantinely. V prípade človeka a jeho tvorby ide vždy o prevod osobnej filozofie do životnej praxe tak, aby bol spokojný. Ak sa človek odkloní od Poriadku, tak je to zvyčajne tŕnistá cesta, na konci ktorej vždy niekto trpí. Nemusí to však byť na úkor niekoho iného, ako sa to robilo doteraz. Mali by sme tvoriť tak: „Aby bol vlk sýty a baran celý“.

SkryťVypnúť reklamu

Systémové myslenie nás učí, že na začiatku bola myšlienka. Až potom bolo slovo, za ktorým nasledoval čin. Múdry človek sa pri akejkoľvek tvorbe riadi vždy týmto poradím. Zmyslom tvorivej činnosti človeka je cesta postupného približovania sa k dokonalosti. Je to cesta mnohých neúspešných pokusov a omylov.

Začiatok každej tvorby začína snom a predstavivosťou. Tým, že si niečo dokážete predstaviť, dochádza k prvotnej tvorbe. Tá vec už vlastne „ existuje.“ Prvá tvorba je na úrovni poznania, myšlienky, informácie a predstavivosti. Vy si danú skutočnosť musíte najskôr vymyslieť a vzápätí vedieť aj predstaviť. Tak vzniká prvotný projekt, ktorý tvorí náš program.

SkryťVypnúť reklamu

Druhá rovina tvorby je na úrovni emócie, komunikácie a koncentrácie mysle. Musíte sa sústreďovať a neustále myslieť vždy len na jednu izolovanú myšlienku. Tým, že sa koncentrujete na nosnú myšlienku, tvarujete ju a dávate jej stabilnú formu. O vašom sne a predstave by ste sa mali neustále rozprávať s ľuďmi. Tým dodávate myšlienke ešte väčšiu silu a potrebnú príťažlivosť pre okolie. Ľudia vám môžu pomôcť len vtedy, keď sa dozvedia a porozumejú tomu, čo chcete robiť.

Tretia rovina tvorby sú konkrétne činy, ktoré umožňujú v súčinnosti myšlienky, slova a koncentrácie zhmotnenie konkrétnej skutočnosti. Je to jediná rovina, ktorú je už vidieť, cítiť, merať a kontrolovať. Nikto však nevidí prvotné myšlienky a to, keď sa vzdelávate, programujete a na niečo koncentrujete. Zhmotnenie myšlienky sa dosahuje opakovaním niektorých činov a zmenou návykov.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší problém ľudí je v tom, že nechápeme tvorbu človeka ako celistvý proces zložený z troch princípov. Všetko má svoj úvod, jadro a záver. Často skopírujeme cudziu myšlienku a snažíme sa ju dotiahnuť do úspešného konca bez toho, aby sme pochopili jej pôvodnú príčinu. Preto sa nám nedarí v živote uskutočniť väčšinu vecí. Keď ich uskutočníme, tak sa míňajú účinkom alebo sa obrátia proti nám. Prvé dva princípy tvorby sú nehmotné a našimi zmyslami nepostihnuteľné. Preto nemôžeme zabrániť človekovi v akejkoľvek tvorbe. Človeka nemôžete chytiť za myšlienku alebo za slovo. Môžete ho však chytiť za ruku, keď vidíte, že robí niečo zlé a zabrániť mu v tom. Väčšinou však prichádzame na pomoc, keď je už neskoro. Potom už bohužiaľ len hasíme dôsledky predchádzajúcej nehmotnej „tvorivej činnosti.“

Zdravý sedliacky rozum najlepšie vystihuje príslovie: „Dvakrát meraj, raz rež!“ Na svete je niekoľko miliárd ľudí a každý neustále niečo vytvára. Mnohí tvoria len tak, čo vidia alebo čo ich napadne, bez poriadnej prípravy, odborných vedomostí a premyslenia dôsledkov svojej činnosti. Už asi tušíte, prečo je na svete toľko problémov, ktoré sa neustále hromadia. Až budúcnosť ukáže, aké ekologické problémy budeme ešte musieť riešiť ako dôsledky dnešnej neuváženej činnosti ľudí.

Zdravý sedliacky rozum je súčasť jednotného systému riadenia sveta. Logicky sa musí prejavovať vo fungovaní človeka, čiže v jeho myslení, komunikácii a správaní. Je jednoduchý a pochopiteľný pre všetkých ľudí, bez rozdielu pohlavia, rasy, národa a náboženského vyznania. Preto sa ho snažme dodržiavať a zachovávať pre nasledujúce generácie.

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu