Aký má vplyv názor a presvedčenie na človeka ?

Pre ryby je najväčšou záhadou voda, pre vtáky povetrie a pre človeka úspešný človek. Ryba má vodu ako prirodzené prostredie a preto ju „nerieši“. Pokojne si v nej pláva od nepamäti. Vták lieta a vôbec nepremýšľa ako je to možné, keď je ťažší ako vzduch. Je to tak odjakživa. Človek je v prirodzenom prostredí názorov a presvedčení. Po narodení sa ocitá v zajatí prostredia a myslí si, že tak to má byť. Ani nepremýšľa o tom, berie to ako fakt. Na prvý pohľad to znie logicky. Lenže ryba ani vták nerozmýšľajú a preto sa správajú  tak, ako im to prostredie dovoľuje. Človek však dostal rozum. Je smutné, že človek sa správa často podobne ako zvieratá napriek tomu, že môže rozmýšľať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Dnes už má každý nejaký názor pomaly na všetko. Väčšinou preberáme názory druhých pomocou výchovy najbližších a spoločnosti. Sami si už pomaly nevytvárame nijaké názory na vec . Aj napriek tomu, že sa ich tvrdohlavo držíme, často majú tieto cudzie názory pochybnú hodnotu. Je zbytočné bojovať proti názorom a presvedčeniam ľudí. Jediné čo je potrebné, je donútiť ľudí rozmýšľať, aby si začali klásť otázky. Ako náhle začnú rozmýšľať, prídu na to. Skutočnú hodnotu pre nás má len náš vlastný názor na vec.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viac krát opakovaný názor na nejakú skutočnosť sa stáva našim presvedčením. Známy je Goebelsov výrok: „Sto krát opakovaná lož sa stáva pravdou“. Prostredie, v ktorom sa nachádzame formuje postupne naše presvedčenie. Takto nejako vznikali tradície. Proti presvedčeniu sa nedá bojovať. Je to zbytočné. Násilné presadzovanie názorov a presvedčenia jednotlivcov alebo skupín sa stalo príčinou ľudského nedorozumenia, hádok, rozpadov rodín, nešťastia, tragédií a vojen. Hromadné presadzovanie názorov a presvedčení v spoločnosti sa volá verejná mienka. Je to obrovská sila, ktorá postupne formuje názory a presvedčenia aj ostatných členov spoločnosti. Niekedy to môže vyústiť až do fanatizmu. Významnú úlohu pritom zohrávajú hromadné oznamovacie prostriedky.

Skryť Vypnúť reklamu

Proti takto sformovaným názorom sa dá postupovať len tak, že začnete ľuďom klásť otázky. Donúťte ich, aby začali premýšľať. Ak to neurobíte, nikdy nenastane zmena v ich správaní. Rozum a myseľ je najväčší dar človeka. Vývoj ľudstva sa vždy zastaví, keď ľudia prestávajú rozmýšľať a riadia sa názormi fanatických jednotlivcov alebo skupín. Každý človek môže dosiahnuť úspech, keď si pôjde za svojimi snami a bude sa riadiť na základe vlastných názorov na svet. Neverte druhým, keď hovoria , že tu sa nedá podnikať alebo niečo zlepšiť. Všetci najúspešnejší podnikatelia si vytvorili svoje vlastné názory a presvedčenia o svojich možnostiach a schopnostiach. Preto sa púšťali do nových projektov, ktoré podľa názorov ostatných nemali šancu na úspech. Dokázali to preto, lebo boli presvedčení, že sa to dá.

Skryť Vypnúť reklamu

Začnite sa vzdelávať, čítajte knihy o úspešných ľuďoch a neustále snívajte o lepšom živote. Vykašlite sa na názory druhých a choďte si za svojimi snami. Časom zistíte, že ste to dokázali. Potom sa môžete stať príkladom pre ostatných, ktorí tiež hľadajú svoje príležitosti. To je tá správna cesta za šťastím a úspechom.

Ján Zbojek

Ján Zbojek

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spisovateľ, podnikateľ, vedúci seminárov, prednášateľ, ktorý sa zaoberá výskumom duševných schopností človeka, rozvojom osobnosti a úspechom. Zakladateľ Akadémie FG - Školy úspechu zameranej na nezávislosť ľudí vo financiách a zdraví. Učí novému systémového spôsobu myslenia, ktorý vytvára netradičný pohľad na systém zdravia a bohatstva človeka. Viac info na: www.akademiafg.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančná gramotnosťPodnikanieÚspechVzdelanieNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu