Bežne sa nazýva cigória , čakanka , korenie svätého Petra.
Rastie hádam na všetkých možných miestach a je veľmi odolná. Napríklad na našom rodinnom dome sa objavila prasklina pri chodníku. A čo naše oči nevidia? Raší z tej praskliny cigória. Táto liečivá bylina je vysoká a pevná. Má menšie chlpaté lístky a žiarivo modré kvety, ktoré sa otvárajú len keď svieti slnko. Keď je zamračené tak ostávajú zatvorené akoby do ulity.
V minulosti sa cigória používala aj ako náhrada kávy. Dedko často spomínal že počas vojny a rokov keď bol nedostatok , sa z jej zomletého koreňa pripravovala káva, boli to roky keď sa aj do fajok napchávali vysušené orechové listy.
Bylinkový čaj z koreňa cigórie sa odporúča pri nechutenstve , menštruačných ťažkostiach ale aj na stavy depresie.
Príprava spočíva v takomto dávkovaní : 1 kopcovitá čajová lyžička zomletého koreňa čakanky sa namáča 12 hodín v studenej vode. Potom sa to celé zohreje a precedí. Pijeme dve až tri šálky počas dňa. Je praktické zohriať dennú dávku do termosky. / S touto dobrou radou sa so mnou podelil nalza pri zelenom čaji/
Je veľa bylín , na ktoré si ani nespomenieme alebo ich pokladáme za také bežné že vôbec nemyslíme na ich liečivé účinky.
V prípade cigórie sa dokonca u veriacich traduje jedna povesť. Keď Boh prišiel pochodiť svet v podobe smrteľníka poprosil neznáme dievča o jedlo. Ale dievčina vraj očakávala milého a odmietla mu pomoc. Boh ju vraj preto premenil na čakanku a keď sa milý vrátil, našiel namiesto vytúženej devy vysokú rastlinu s modrými očami.