2 krajiny. 10 fotografií. To najlepšie z cestovateľskej fotografie.

Tento post je pre všetkých milovníkov cestovateľskej fotografie. Ja som si ju zamiloval a verím, že správny záber dokáže rozprávať príbehy, dokáže inšpirovať k novým cestám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Zaujme, naznačí, ale nevypovie všetko. Vždy iba priblíži tú krásu a rôznorodosť, ktorá sa skrýva v útrobách ďalekej a nepoznanej krajine. Svoje tajomstvo si však ustráži. Cestovateľská fotografia má podľa mňa za úlohu poodchýliť tie tajomné dvere k neznámym brehom cudzích kultúr. Má vyvolať nové otázky a prebúdzať v nás našu ľudskú zvedavosť, ktorá je matkou všetkých našich poznaní. Zároveň má však z hlbín našej duše oživovať našu cestovateľskú vášeň. Objaviť a spoznať. Vidieť a pochopiť. Veď preto sme homo sapiens, že sa stále pokúšame pátrať a získavať nové znalosti. Verím, že niekedy 1 záber, dokáže povedať viac ako 100 slov. Záber by mal človeka navnadiť k novým výpravám a otvoriť myseľ k novým úvahám o predsudkoch voči inakosti či rozdielnym prejavom kultúrnej identity národov či etník. Vstúpte teda do sveta cestovateľskej fotografie, ktorej cieľom je inšpirovať a priblížiť košatú pestrosť národov a kultúr za našimi hranicami. Niektoré fotografie budú s krátkym textom, iné nechávam schválne otvorené, nech pracuje vaša predstavivosť a fantázia. Ako hovorí Einstein: „Dôležité je, aby sme sa neprestali pýtať. Zvedavosť má svoj vlastný zmysel existencie. Predstavivosť je dôležitejšia ako vedomosti. Vedomosti sú obmedzené. Predstavivosť obklopuje svet.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

UZBEKISTAN - Brána do srdca bájnej Hodvábnej cesty

Obrázok blogu

Buchara vstúpte do sveta rozprávkových stavieb. Buchara je plné historických pamiatok, ktoré približujú stredoveký význam a bohatstvo mesta ležiaceho na hodvábnej ceste. Tu sa menili a predávali indické koreniny, čínsky hodváb, papier, pušný prach či ruské kožušiny. Mesto má kompaktný ráz a vyžaruje z neho prekrásna atmosféra. Vedeli ste, že na svojej ceste po Strednej Ázii sa tu v roku 1907 zastavil aj Milan Rastislav Štefánik. Ako astronóm tu prišiel pozorovať úplne zatmenie slnka pri Ura Tjube nachádzajúce sa v blízkosti mesta.

Obrázok blogu

Buchara- Veľa netreba a človek si vie predstaviť tie príbehy vpísané do starých múrov medresy Miri Arab. Na jej dokončenie neboli peniaze, a tak museli predať 3000 ľudí do otroctva. Preto sa nazýva aj plačúca medresa.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: www.firsttravelstep.com)

Chiva- brána do stredoveku. Stroj času. Práve tu sa budete cítiť ako 200 rokov dozadu. Chiva je unikát. Blyštiaci sa drahokam v uzbeckom trojuholníku Buchara, Samarkand, Chiva. Práve toto mesto ma najviac dostalo.

Obrázok blogu
(zdroj: www.firsttravelstep.com)

Tieto študentky sa vracajú zo školy. Majú v sebe tu krásnu mladícku nevinnosť a hanblivosť. Mesto Chiva je krásne a leží na Hodvábnej ceste, ale stačí prejsť za hradby a už ste v inom svete. Tam sa rozpadajú domy, pitná voda tečie z rúry uprostred tohto námestia.

Obrázok blogu
(zdroj: www.firsttravelstep.com)

Futbalisti. Historické mesto Chiva v pozadí a bežný život v jeho okrajoch. Sadol som si na hradby, zapálil jednu uzbeckú cigaretu a v pokoji sledoval, čo sa deje podo mnou. O čom premýšla ten malý chlapec na bycikli? Je mu smutno, že nehrá?

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Bonusová fotografia. Krásy každodenného života.

Južná Indiafarebný koberec starých tradícií

Obrázok blogu
(zdroj: www.firsttravelstep.com)

Predavač kokosov. Indický trh je svetom najrôznejších farieb, vôní a chutí. V meste Mysor som sa ocitol na viac ako 100 ročnom trhu a atmosféra ma pohltila a nedala dýchať. Jedna ulička bola plná cibule a kokosov. Muž sedí v sárongu a celý deň od 8 h. rána do 22 h. večer predáva orechy. Každý deň. Jeho výraz tváre ma priťahoval. Čo kebyže sme na opačnej strane?

Obrázok blogu

Prievozník – Ako staroveký Cháron prevádza tento človek ľudí z jedného brehu na druhý. Takéto obrazy bežného života človek zažije, ak sa vyplaví na známe kanály backwaters v štáte Kerala. Jedinečná atmosféra a každodenný život domácich. Otázka znie kam cestuje ta žena? Za kým sa ponáhľa?

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: www.firsttravelstep.com)

Pozrite sa mu priamo do očí a sledujte detaily na trhu.

Obrázok blogu
(zdroj: www.firsttravelstep.com)

Uctievanie boha Šivu v ruinách indického chrámu Virupaksha. Ide o tradičnú každodennú pudžu teda obrad uctievania a obety. Aké sú naše znalosti o hinduizme?

Obrázok blogu

Slávne kanály v backwaters v Južnej Indii. Ide o fascinujúce miesto. Je to otvorené zrkadlo každodenného života ľudí a obklopujúcej prírody.

Obrázok blogu
(zdroj: www.firsttravelstep.com)

Bonusová fotografia. Opis nechám na vašu predstavivosť.

Ak sa vám moja fotoreportáž páčila a chceli by ste sa dozvedieť niečo viac aj o iných krajinách a fotografiách prosím kliknite na odkaz 5-krajin-20-fotografii-inspirujte-sa-krasou-cestovatelskej-fotografie, kde som spísal dalšie inšpirácie na cestu. Preklikte ťa to na moju webstránku www.firsttravelstep.com

Veľká vďaka za podporu. Prajem krásny deň 

Zdenko Somorovsky

Zdenko Somorovsky

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Človek čo má rád - prirodzený smiech, pozitívnu náladu a sarkastický humor, spoznávanie cudzích ľudí a kultúr, chuť horúceho čaju a arómu kávy, portské a tokajské vínko, krásne portugalské, španielske a anglické slovíčka. Človek, čo miluje cestovanie telom aj dušou a s ním spojené dobrodružstvo, hory a prírodu. Okrem toho sa rád ponára do studnice vedomostí starých kníh a zaprášených máp. Miluje hudbu a hudobné nástroje. Zbožňuje fotografovanie a písanie, pretože rád odkrýva čaro našej doby a našej planéty. Riadi sa heslom: "Bud vždy vyzbrojený úsmevom, pretože s ním je život krajší":-) Zoznam autorových rubrík:  PortugalskoNezaradenáTaliansko a jeho krásyAmerikaSlovenskoIzraelBraziliaŠkótskoPoľskoBelgickoŠvédskoAko chutí MarokoŠpanielskoBáseň ako darKeď kráčam životom

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu