


Čo by boli Benátky bez masiek?


Maska tzv. "morového doktora", ktorá sa používala počas morovej epidémie ešte aj dnes vyvolává zmes hrôzy a rešpektu. Vyznačuje sa dlhým, zobákovito zahnutým nosom, do ktorého dutiny si lekári vkladali zmesi vonných bylín a kvetín, aby necítili zápach chorých.

Dnes maska vyzerá aj takto, ako krásny suvenír.
Benátske kanále




Krásne renesančné budovy na Veľkom kanáli.

Grand Canal.

Najslávnejší benátsky most Rialto. Najstarší zo štyroch mostov, ktoré sa dnes týčia nad Grand Canalom. Postavený v roku 1591 na mieste, kde kedysi stál pontónový most ako prvé premostenie Veľkého kanála.


Dnes je to jedno z miest, kde sa dá zachytiť duch Benátok.


Plavba na vaporettoch, gondolách, ruch, krik, vrava, turisti, ale aj spievajúci gondolieri, to je okolie Rialta. Hľadajúci človek však nájde aj miesto, kde sa dá posedieť a precítiť atmosféru Benátok.

Krásne renesančné Teatro Sant Angelo, kde Vivaldi v roku 1726 pôsobil ako hudobný riaditeľ, skladateľ a huslista.

Typický "benátsky" pohľad, ktorý ma zakaždým očarí.

Benátsky taxík.

Jednoducho zelená.

Gondoly nepopierateľne predstavujú symbol "Perly jadranu".

... a dnes sú to najfotografovanejšie loďky na svete.

Prvá kresba gondoly sa zachovala z konca 15. stor., ťažko si teda predstaviť ako vyzerali jej predchodkyne.

Tá dnešná je 11 metrov dlhá, má tvar ustupujúceho mesiaca a váži 600 kg. Na jej výrobu sa používa osem druhov dreva a skladá sa z 280 častí.


Nie je náhoda, že všetky gondoly sú dnes zásadne čiernej farby. Táto tradícia pochádza zo 17. stor., keď mocipáni nariadením o čiernej farbe chceli zabrániť zbytočným pretekom preukazovania bohatstva majiteľov gondol.

Byť staviteľom gondoly je česť a toto umenie sa aj dnes dedí z generácie na generáciu. Gondoly sa vyrábajú v dielňach (squeri) a ich výroba je zásadne ručná.

Ľudia v Benátkach








Gondolier má typické oblečenie. Ich dress code sa zásadne vyznačuje čiernymi nohavicami a bielo-čiernym prúžkovaným tričkom námorníckeho strihu.

Povolanie gondolier mohli vykonávať donedávna vždy iba muži.

Ich 900 rokov dlhú dominanciu v tomto povolaní zlomila v roku 2010 Giorgia Boscolová, ktorá sa stala prvou gondolierkou na svete.

Počas sezóny zarobia aj 5000 € mesačne. Jedna jazda stojí okolo 60-70€. Cena sa mení aj podľa toho či chcete počuť známe klišé "O sole mio".

Dokonca Konštantín a Metod sa zastavili v roku 867 v Benátkach, kde obhajovali staroslovienčinu ako nový liturgický jazyk. Vtedy sa proti nim zišli biskupi, kňazi i mnísi a odmietli ich výučbu na Veľkej Morave novým jazykom.







Mladí umelci čerpajúci z ducha minulosti.

Milujem pozorovanie ľudí a rád premýšlam o čom asi rozmýšľajú.

Čo asi kreslia?

Kto nechal televízor v úzkej uličke?

Jeden z ďalších symbolov Benátok. Cisárski tetrarchovia symbolizujúci svornosť.

Benátky očaria každého, mňa na záver potešil tento nápis o živote. Takže otázka znie, žijeme podľa našich predstáv a snov? Verím, že áno.