Tradícia pitia kávy v Portugalsku ( história kávy)

Každý milovník kávy mi dá za pravdu, že vôňa čerstvo pomletej kávy nás dokáže vykopnúť z postele či presvedčiť, že čas na jednu kávičku v kaviarni sa vždy nájde.A je jedno či sme doma, alebo niekde na cestách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Keď zavítame do Portugalska, ihneď zistíme, že sme v krajine, kde tento nápoj má svoje miesto a tradíciu. Stačí, ak sa človek nechá unášať prúdom mestského života a jeho zvedavý duch si všimne, že káva sa pije takmer všade. Okrem kaviarní, v reštauráciách, v lokálnych pastelariach (snack bar) ako aj v padariach (pekáreň). Všade tam ľudia sedia, postávajú a pijú kávu. Výbornú kávu. Domáci Portugalci sú známi kávičkári. Pitie kávy je hlboko zakorenené v ich kultúre, v histórii a životnom štýle. Je to fenomén ktorý sa dodržiava ako miestny rituál. "Kto kávu nepije, ten nežije" tvrdia niekedy Portugalčania. Pozvanie na kávu v tejto krajine niečo znamená. Je to zárodok niečoho nového, náznak prebúdzajúcej sa dôvernosti a určitej pocty, signalizujúc zbližovanie ľudí. Pre cudzincov je to jeden z prvých tichých krokov ako splynúť s portugalskou spoločnosťou. Viaceré veľké národy stáli pri začiatkoch šírenia kávy v Európe, ale s určitosťou môžeme povedať, že aj Portugalci veľkou mierou prispeli k tomu, že káva sa stala najpopulárnejším nápojom na svete. Dnes sa ročne v Portugalsku vypije 4,3 kg kávy na obyvateľa. Lídrom v Európe je Fínsko, kde to na osobu vychádza až 12 kg kávy. Pre zaujímavosť, denne sa v Európe vypije až 725 miliónov šálok (štatistika rok 2014). Koľko z nich vypijete vy? Koľkými šálkami prispejete?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Kaviareň v Porte
Kaviareň v Porte (zdroj: firsttravelstep)
 V uličkách Lisabonu
V uličkách Lisabonu (zdroj: www.firsttravelstep.com)
Vôňa kávy, cestovín a čerstvého prádla v lisabonských uličkách
Vôňa kávy, cestovín a čerstvého prádla v lisabonských uličkách (zdroj: firsttravelstep.com)

ETYMOLÓGIA SLOVA KÁVA A JEHO KRÁTKA HISTÓRIA 

Vrátim sa ale naspäť k Portugalsku, pretože práve prostredníctvom tejto krajiny chcem v krátkosti priblížiť históriu kávy a prvých kaviarní. Otázka znie, ako sa k nám káva vlastne dostala? Do viacerých európskych krajín si tento nápoj našiel prvýkrát cestu z Blízkeho východu, ktorý bol v tom období v Osmanských rukách. V arabsky hovoriacich krajinách sa káva už dávno popíjala v slávnych karavanserajoch (hostinec). Ľudia pri tom v rukách držali zdobenú vodnú fajku nargilé. Skôr ako opíšem cestu kávy do Európy, priblížim etymológiu slova káva, ktorá je pre mňa veľmi zaujímavá. Slovo coffee sa do anglického jazyka dostalo v roku 1598 z holandského slova koffie, keďže Holanďania mali svoju Východoindickú obchodnú stanicu v meste Mocha, kde sa s kávou obchodovalo. Do taliančiny sa slovo caffé dostalo cez Benátky, ktoré dlhodobo sprostredkovali kontakty medzi Európou a arabským svetom, vtedy Otomanskou ríšou. Tak či onak, obe slová koffie/caffé  boli vytvorené z tureckého kahve, ktoré je iba výsledkom tureckej výslovnosti arabského qahwa.  je zase skrátenou verziou slova qahhwat al-bun, čo znamená "víno z bobúľ." Tu by som sa na chvíľu pristavil. Hoci vieme, že nápoj bol vyrobený z divokého kávovníka v Etiópii niekde na náhornej plošine, prvá káva bola pestovaná v Jemene a Jemenčania jej dali aj arabský názov qahwa. Z toho názvu vznikli slová café, coffee aj naša káva. Slovo qahwa pôvodne znamenalo víno a sufijskí mystici používali kávu ako prostriedok na sústredenie a dokonca aj na duchovné opojenie, keď tancovali a spievali, aby splynuli s Bohom. Iné, nie veľmi časté vysvetlenie hovorí, že slovo je odvodené z názvu kráľovstva Kaffa v Etiópii, kde sa kávovník zrodil. Nápoju tam však hovoria bunna.

SkryťVypnúť reklamu
Café a Brasileria. Známa kavá v Lisabone.
Café a Brasileria. Známa kavá v Lisabone.  (zdroj: Firsttravelstep.com)
Domáci na ulici v Porte
Domáci na ulici v Porte (zdroj: firsttravelstep.com)
Pohľad na domy v Lisabone
Pohľad na domy v Lisabone (zdroj: www.Firsttravelstep.com)

O PRVÝCH KAVIARNIACH V EURÓPE, ALE TIEŽ O TOM, AKO PÁPEŽ POKRSTIL KÁVU 

Prvý vierohodný opis pitia kávy pochádza práve z oblasti Blízkeho Východu. Poskytol ho nemecký lekár a prírodovedec Leonhard Rauwolf vo svojom cestopise z Levanty z roku 1582. Podrobne opisuje rituál pitia kávy a doslova píše, že "konzumenti dvíhajú šálku k ústam pomerne často, ale srkajú iba malé dúšky." Keď káva v 16. stor. dorazila prvýkrát do Talianska, duchovní klerici ju chceli zakázať a označili ju za "satanictický nápoj." Avšak pápež Klement VIII. chcel najskôr kávu ochutnať. Legenda hovorí, že potom ako si usrkol horúcej kávy, zvolal: "Tento diabolský nápoj je lahodný. Mali by sme diabla podviesť tým, že nápoj pokrstíme." Jeho pápežské požehnanie zapríčinilo, že sa káva rapídne šírila po celej Európe. Medzi popredných obchodníkov s kávou patrili Arménci, ktorí v priebehu 17. stor. otvárali prvé kaviarne v Paríži, Viedni či v Londýne. V Prahe, ktorá nám je najbližšie to bol Dom u zlatého hada, otvorený arménskym obchodníkom Deomatom Damajanom v roku 1708. Povráva sa, že stál pred svojim obchodom vedľa malej piecky s horúcim uhlím a vo svojom orientálnom oblečení s turbanom a kávovou kanvicou na hlave ponúkal okoloidúcim svoj exotický nápoj. V ruke držal kocky cukru a šálky. Veru, pristavil by som sa pri ňom aj ja. Dopyt po tomto nápoji rýchlo narastal a v priebehu nasledujúceho storočia sa postupne otvárali nové a nové kaviarne. Portugalsko bolo vtedy stále zámorskou veľmocou, keďže medzi jej hlavné kolónie patrila Angola, Mozambik, indická Goa, čínske Macao a Brazília. A práve Brazília zohrala významnú úlohu pri rozvoji a rozšírení kávy. Ale ako tomu všetkému dopomohli Portugalci? Môžeme im ďakovať za rozšírenie kávy? Akú kávu pijú ľudia v Lisabone a prečo je Brazília najväčší producent kávy na svete? 

SkryťVypnúť reklamu
kaviareň v štvrti Belém v Lisabone
kaviareň v štvrti Belém v Lisabone (zdroj: www.firsttravelstep.com)
V Lisabone domáci radi posedávajú pred dverami a pozorujú ruch na ulici.
V Lisabone domáci radi posedávajú pred dverami a pozorujú ruch na ulici.  (zdroj: www.firsttravelstep.com)

Ak vás táto časť článku zaujala a chceli by ste dočítať jeho koniec, stačí kliknúť na link Portugalska-kava-je-droga-ktoru-pije-kazdy-historia-tohto-napoja a presmeruje vás to na môju webstránku www.firsttravelstep.com. Je tam celý článok, veľa zaujímavých fotografií. Budem rád ak sa ku mne pridáte. Veľká vďaka za podporu. 

Zdenko Somorovsky

Zdenko Somorovsky

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Človek čo má rád - prirodzený smiech, pozitívnu náladu a sarkastický humor, spoznávanie cudzích ľudí a kultúr, chuť horúceho čaju a arómu kávy, portské a tokajské vínko, krásne portugalské, španielske a anglické slovíčka. Človek, čo miluje cestovanie telom aj dušou a s ním spojené dobrodružstvo, hory a prírodu. Okrem toho sa rád ponára do studnice vedomostí starých kníh a zaprášených máp. Miluje hudbu a hudobné nástroje. Zbožňuje fotografovanie a písanie, pretože rád odkrýva čaro našej doby a našej planéty. Riadi sa heslom: "Bud vždy vyzbrojený úsmevom, pretože s ním je život krajší":-) Zoznam autorových rubrík:  PortugalskoNezaradenáTaliansko a jeho krásyAmerikaSlovenskoIzraelBraziliaŠkótskoPoľskoBelgickoŠvédskoAko chutí MarokoŠpanielskoBáseň ako darKeď kráčam životom

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu