James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút

James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
Písmo: A- | A+

Chystáte sa do kina na 25. filmový príbeh o Jamesovi Bondovi No Time To Die? Chceli by ste si pred tým pozrieť všetky filmy s touto pop kultúrnou ikonou? Nemusíte. Stačí si prečítať moje zhrnutie plné spoilerov.

Dr. No (1962) 

Auto chrliace oheň a Ursula v plavkách. Niet čo dodať. 

Jedna z dvoch najlepších vecí, ktoré sa objavili v Dr. No
Jedna z dvoch najlepších vecí, ktoré sa objavili v Dr. No (zdroj: internet)

From Russia with Love / Srdečné pozdravy z Ruska (1963) 

Oproti Dr. No zaujímavejšie lokácie (Istanbul, vlak do Terstu), menej nákladný zloplán pre rozpočet Spectre a ku tomu ešte krajšia Bondgirl v podobe Tatiany Romanova. Vcelku vydarená Bondovka s drsným záporákom a.k.a Dolph Lundgren verzia 60's spolu s hnusnou dvojitou agentkou z KGB s vystrelovacím nožíkom v topánke.

Goldfinger (1964) 

Nechať vybuchnúť atómovú bombu v depozitári amerického zlata a tým zhodnotiť svoje zlato, je plán povedzme trochu svojský. Plány bondovských záporákov však bývajú už také - extrémne zložité a extrémne nákladné. Platiť odvody za toľko zamestnancov v zločineckej organizácií musí byť peklo. Oživením tejto bondovky je, že chlapík s obsesiou na zlato netúžil zničiť svet a s Bondom mal až akýsi podivný priateľský vzťah. Ku ďalším ikonickým prvkom Goldfinger patrí výborná ústredná melódia, Aston Martin DB 5 a naháňačka cez Furkapass vo Švajčiarsku (odporúčam sa ísť previesť), lesbická letecká škola a samozrejme nemý kórejský zabiják so smrtiacim klobúkom.

Oddjob vo filme Goldfinger bol jedným z najťažších Bondových súperov
Oddjob vo filme Goldfinger bol jedným z najťažších Bondových súperov  (zdroj: internet)

Thunderball (1965) 

Plážový akčný romanťák s neopakovateľnou potápačskou bitkou (so skvelým hudobným doprovodom od Johna Berryho) a s neuveriteľným fast forward záverom, kde už evidentne dochádzal tvorcom čas / peniaze / nápady. 

You Only Live Twice /  Žiješ len dvakrát (1967) 

Nebývale akčný Bond v spolupráci s japonskou kontrarozviedkou zachraňuje svet pred jedným z najdebilnejších plánov na jeho zničenie. Apropos scenár. Nechať zabiť tajného agenta a potom jeho nekrológ uverejniť v novinách a tým prezradiť jeho identitu? Zamaskovať Conneryho aby vyzeral ako Japonec? Katastrofálny príbeh vyvážajú pekné exteriéry, klasicky kvalitná hudba a vydarená helikoptérová scéna.

On Her Majesty's Secret Service / V tajnej službe Jej veličenstva (1969) 

Bond na LSD. Na úvod veľmi nepodarený update znelky, potom Blofeld so skrátenými ušnými lalokmi nespozná Bonda v kilte, nelogicky vykonštruovaný sobáš, legendárna Piz Gloria a.k.a sanatórium na liečenie alergie, kde sa pomocou hypnózy tvorí smrtiace dievčenské komando, ktoré má zničiť svet vírusom spôsobiacim neplodnosť, super obrovský slalom so samopalmi namiesto palíc a nakoniec naháňačka v bobovej dráhe. Fúú, a do tohto ešte obsadiť Lazenbyho, tak to si zaslúži titul "najobskúrnejší blockbuster všetkých čias".

Piz Gloria bola "hlavnou postavou" bondovky v roku 1969
Piz Gloria bola "hlavnou postavou" bondovky v roku 1969  (zdroj: internet)

Diamonds Are Forever / Diamanty sú večné (1971) 

Podivný Bond, ale doposiaľ najlepší zo série. Netradičná schéma rozprávania príbehu a konečne kvalitne spracované naháňačky áut, ale aj vcelku podarené vesmírne scény. Ku plusom treba pridať ohyzdných zabíjkov - “kámošov s benefitmi” , nakladačka, ktorú dostal Bond od dvoch akrobatiek a taktiež netradičnú naháňačku v lunárnom module po nevadskej púšti. Čo však vôbec nevyšlo bol málo vyšinutý Blofeld, detské finále so zámenou kaziet a najmä neuveriteľne prestárnutý Connery.

Live and Let Die / Žiť a nechať zomrieť (1973) 

Rozporuplný Bond a zároveň prvý, v ktorom nemá počas úvodných titulkov klobúk. Veľmi nudné momenty striedajú extrémne zábavné miestami až absurdné scény. Medzi tie najlepšie patria momenty na letisku a samozrejme scéna s člnmi, ktorá veľmi pripomenula Policajnú akadémiu. Moore ako nový Bond je neortodoxný sympaťák, citeľne však chýba to, čo robí túto postavu legendárnou - britský snobizmus. Klasicky je veľkou slabinou naivný scenár, aj keď černošský gang má pár svetlých okamihov (mechanická ruka, smútočný sprievod, bar Filet of soul). Bond girl v podobe MUDr. Queen je síce pohľadná, ale scény s ňou sú dosť otravné. Legendárnou zložkou tejto časti je kultový song od McCartneyho.

Najotravnejšia postava v histórií bondoviek - seržant Pepper, ktorá sa z neznámych príčin objavila až v dvoch filmoch
Najotravnejšia postava v histórií bondoviek - seržant Pepper, ktorá sa z neznámych príčin objavila až v dvoch filmoch (zdroj: internet)

The Man with the Golden Gun / Muž so zlatou zbraňou (1974) 

Oproti až kabaretnému Moorovemu debutu, to vyzeralo na veľmi seriózneho až dramatického Bonda. Až do chvíle, kedy sa z nevysvetliteľných príčin vrátil na scénu extrémne otravný Sgt. Pepper. Ak ku tomu prirátame troj bradavkového Christophera Lee a najzbytočnejšiu postavu v históriíí Bondov v podobe dôstojníčky Goodnight, máme z toho klasickú scénaristickú pomocnú školu. Mimochodom Goodnightová. Postava, ktorá by mohla byť zamestnaná maximálne na mestskej polícií a nie v službách Jej veličenstva. Okrem toho, že Bondovi nijako nepomohla, svojim zadkom v bikinách mu spôsobila najdramatickejšiu chvíľu v tejto časti. Čo nás opäť privádza ku scenáru...

The Spy Who Loved Me /Špión, ktorý ma miloval (1977) 

Derivát predchádzajúcich Bondov. Sú tu Alpy, vlak, podmorské bitky a James opäť pije Martini. Napriek tomu je to doposiaľ najvydarenejšia časť. Lokácie sú zaujímavé (Káhira, Sardínia), Stromberg spolu s nezničiteľným Largeom s ohýbačkou na plech namiesto čeľuste, sú záporáci par excelance, gadgety od Q a to najmä auto/ponorka sú originálne a nakoniec ústredná sovietsko-britská milenecká dvojica je očarujúca. Aká irónia, že je to Bondovka s najnudnejšou titulnou skladbou.

Azda najsilnejší protivník Jamesa Bonda - legendárny Jaws
Azda najsilnejší protivník Jamesa Bonda - legendárny Jaws (zdroj: internet)


Moonraker (1979) 

Where are you Moonraker? Správna odpoveď na otázku z titulného songu, kde by mal byť scenár tohto filmu je: v koši. Zhruba do hodiny a pol som uvažoval o veľmi pozitívnom hodnotení. Už druhý Mooreov Bond so slušnou atmosférou a príbehom. Ale potom prišiel výlet do vesmíru a Kubrick sa dodnes v hrobe otáča. Ku tomu treba pripočítať nie príliš podarený návrat nezničiteľného Jaws, ktorý tu bol skôr smutno-trápny ako strašidelný.Inak tu je obligátna naháňačka na člnoch, tentokrát na Amazonke, originálna obojživelná gondola v Benátkach a zaujímavá akčná scéna v Riu na lanovke. Rogerovi však už pribúdajú vrásky a začína byť rovnako distingvovaný ako Sean.


For Your Eyes Only / Len pre tvoje oči (1981) 

Aká irónia. Roger už v dôchodcovskom veku a napriek tomu tu máme najzábavnejšieho Bonda! Vhupnutie tejto série do 80´s je vskutku spektakulárnou záležitosťou. Rýchly sled akcie a rozšafná osemdesiatková hudba robí z tohto filmu takmer až letnú akčnú komédiu. Samozrejme nebyť zimného intermezza v talianskych Alpách, čo už je v poradí tretí Bond, v ktorom stál 007 na lyžiach. Tentokrát ku tomu pridal aj ďalšie zimné olympijské disciplíny a vyprofiloval sa tam jeden z hlavných zabijakov tejto časti - východonemecký biatlonista (!). Ďalej sú tu parádne akčné scény v olivovom háji, opäť pod morom a na mori a aj úvodná aj keď úplne zbytočná helikoptérová reinkarnácia Blofelda. Osviežením je aj hlavný záporák, ktorý tentokrát nemá hobby v záhube ľudstva, ale jeho konanie a motivácia sú od začiatku absolútne nelogické. Konečne je tu Bondgirl v podobe krásnej Carole Bouquet, ktorá má mozog a nie je nymfomanka. Škoda, že týchto častí nie je viac.

Objavila sa v roku 1981 tá najkrajšia Bondgirl v sérií?
Objavila sa v roku 1981 tá najkrajšia Bondgirl v sérií? (zdroj: internet)


Octopussy / Chobotnička  (1983) 

Útok na indický trh. Diel, v ktorom James Bond definitívne získava nesmrteľnosť, čoho dôkazom sú scény s vlakom a lietadlom. Celkovo ide o jednu z najslabších častí. Dej je nesúrodý Flemingova obsesia s cirkusmi je vyslovene nudná, titulný song slabý, pre vek hlavného hrdinu sa už jedná o geronto romancu a čo je najsmutnejšie, silené pokusy o vtipné momenty sú skôr trápne (napr. imitácia Tarzana). Akýkoľvek Bondov šarm sa vyparil.


Never Say Never Again /  Nikdy nehovor nikdy (1983) 

Nevydarený experiment o remake Thunderball so Seanom Connerym v každej scéne s iným zafarbením vlasov, kde jediným zapamätateľným momentom bude už navždy obtiahnutý tanečný úbor Kim Basinger.

Jediný zapamätateľný moment z neoficiálnej bondovky Nikdy nehovor nikdy je Kim Basinger
Jediný zapamätateľný moment z neoficiálnej bondovky Nikdy nehovor nikdy je Kim Basinger (zdroj: internet)


A View to a Kill /Vyhliadka na smrť (1985) 

Hotovo. Siedmy a posledný Mooreov Bond. Štatistika je nasledovná: 3 výborné časti a 3 priemerné až slabé. Táto posledná je viac ako dôstojná rozlúčka. Výborné akčné scény v Paríži a San Franciscu dopĺňa netradične zaujímavý príbeh a hlavne Max Zorin. V Bondovi sa konečne objavil poriadne vyšinutý psychopat v podobe Christophera Walkena, ktorému sekunduje dvorná vrahyňa May Day. Netradične chýbajú hračky od Q a Mooreovi evidentne kondička v bojových scénach. Správny čas na zmenu.


The Living Daylights / Dych života (1987) 

Vydarený reštart. Koniec Mooreovského kabaretu, nový Bond v podaní Daltona je takmer vždy zamračený, striktný, chladnokrvný a nemá potrebu pretiahnuť každú vagínu na placi. Ešte aj hudobný doprovod je nevídane dramatický. Okrem toho je tu Bratislava, ktorú si musela zahrať Viedeň, Gustáv Husák, ktorý sa ako jediný reálny politik objavil v bondovskej sérií aspoň na fotke, zbesilú naháňačku na Ladách zakončenú imaginárnymi horskými hranicami s Rakúskom a celkovo nie úplne najhorší príbeh. Ako bonus sa tu konečne objavuje Bondcar, tentokrát v asi najväčšom Pimp my ride prevedení. A čo slovenská Bondgirl Kara? Žiaľ tu sa drží tradícia. Naivná a nevýrazná.

Kto by to bol kedy povedal, že si Viedeň raz zahrá Bratislavu
Kto by to bol kedy povedal, že si Viedeň raz zahrá Bratislavu (zdroj: internet)


Licence to Kill / Povolenie zabíjať (1989) 

Daltonové bondovky sú vydarené filmy. Aj keď paradoxne tento má s klasickým Bondom pramálo spoločné a skôr ide o čistokrvný 80's akčný film. Nebyť krátkej vsuvky s Q, ktorý tentokrát poskytol snáď tie najzbytočnejšie gadgety, tak by bola hudba to jediné čo evokuje agenta 007. Ešte aj Bondcar je v tomto diele ťahač. Inak je rozprávanie príbehu príjemne neortodoxné a hlavný záporák sadisticky krutý. Je sa teda na čo pozerať.


GoldenEye / Zlaté oko  (1995) 

Dokonalejší product placement ako Lada, ktorú prejde tank a napriek tomu z nej vystúpia živý policajti neexistuje. Tanková scéna spolu s úvodným bungee z priehrady sú najikonickejšími momentmi prvej Bondovky z modernej éry. 6 ročná prestávka je zrejmá z kvality kamery a najmä bombastickými akčnými sekvenciami. Len bohužiaľ trápnych dejových momentov a dialógov je tu až zarážajúco veľa. Najväčším problémom je samozrejme Brosnan, ktorý je podľa mňa najhorším agentom 007, ktorému je ťažko uveriť jeho rolu. Titulný song od Tiny Turner je výborný.


Tomorrow Never Dies /Zajtrajšok nikdy nezomiera  (1997) 

Neprávom podceňovaná Bondovka. Je z nej cítiť pokus o atmosféru pôvodných filmov z 007 a darí sa jej to prekvapivo dobre. Hudba je absolútne skvelá, akčné sekvencie dychberúce (obzvlášť scény s upraveným BMW), dokonca aj Brosnan začína byť uveriteľný. Navyše s čínskou ženskou verziou Jamesa Bonda tvoria zaujímavú a v mnohých scénach vtipnú dvojicu. Nebyť otravného zloducha nápadne pripomínajúceho Stevena Jobsa a prepáleného finále, bolo by to za 5*.

Také vybavené auto, aké mal Pierce Brosnan v Zajtrajšok nikdy nezomiera, nemal doposiaľ ani jeden agent 007
Také vybavené auto, aké mal Pierce Brosnan v Zajtrajšok nikdy nezomiera, nemal doposiaľ ani jeden agent 007 (zdroj: internet)


The World Is Not Enough / Jeden svet nestačí (1999) 

Najlepšia scéna hneď v úvode a jeden z najvydarenejších titulných songov od Garbage hneď po nej. Najkrajšia dvojica Bondgirls ever však nevynahradí pomerne okato štúdiové akčné scény či už s vrtuľníkmi s pílami alebo obligátne ponorkové finále. Ešte lacnejšie však pôsobia lyžiarske detaily na Bonda, ktoré dúfam, mali byť iba odkazom na archaických predchodcov.


Die Another Day / Dnes neumieraj (2002) 

Na tejto Bondovke sú pozitívne dve veci: prvá, že sa rozhodli tvorcovia posunúť iným smerom a druhá, že našťastie v tom smere už nepokračovali. CGI bordel, pri ktorom sa divák už nevie dočkať konca navyše s neprimeraným množstvom silených sexistických vtipov.


Casino Royale (2006) 

Bond konečne dostal filmovú podobu akú si zaslúžil. A netrvalo to ani 44 rokov. Casino Royale urobil pre 007 to čo Nolan pre Batmana. Z miestami až komickej postavy je tajomný nekompromisný zabijak, ktorý trpí fyzicky aj psychicky. Vo filme sa konečne objavujú špionážne prvky blízke Bourneovi a Bondgirl v podobe Evy Green má konečne hĺbku. Príbeh je nebývale komplexný až antický a záporák v podobe Mikkelsena je už len pomyselným bodom k dokonalosti. Jediným negatívom je nevýrazná titulná skladba.

Mads Mikkelsen si v Casino Royale zahral jedného z najcharizmatickejších protivníkov
Mads Mikkelsen si v Casino Royale zahral jedného z najcharizmatickejších protivníkov (zdroj: internet)


Quantum of Solace (2008) 

Bond na stereoidoch. Ultimátna akčná jazda a zároveň rozvinutie príbehu z predošlého Casino Royale. Neprávom podceňovaný diel, ktorý je jedným z najlepších akčných filmov minimálne desaťročia. Titulná skladba v podaní Jacka Whitea a Alicie Keys zvýrazňuje celý zážitok.


Skyfall (2012)

Nikdy som si nemyslel, že v jednej vete napíšem, že film vzdáva hold Nolanovi a zároveň Macaulay Culkinovi. Bondovi sa to podarilo a aj napriek rozpačitému záveru konštatujem, že ide o najlepší diel celej série. Skyfall je jasne ovplyvnený črtami batmanovského thrilleru (čo mu len pomáha), je plný skvelého suchého anglického humoru, po rokoch je Bond konečne "britský," v Bardemovi má zloducha,na ktorého sa bude spomínať ešte dlhé desaťročia a pri nástupe starého Aston Martin na scénu som mal asi také pocity, ako keď v Star Wars III nasadili Anakinovi masku Darth Vadera. Jednoducho dokonalé, Skyfall si zaslúžil môj potlesk v kine a takto sa skutočne uctieva legenda! 

Najosudovejšou ženou po boku Jamesa Bonda bola nakoniec Judi Dench alias M
Najosudovejšou ženou po boku Jamesa Bonda bola nakoniec Judi Dench alias M (zdroj: internet)

Spectre (2015) 

Zatiaľ posledný diel je rozpačitý. Filmárčina je to kvalitná, ale všetko o čo sa snažili predchádzajúce diely s Craigom je tu pochované. Späť je totižto Bondovsky kánon. Ono to nemusí byť zlý nápad, dať starým nápadom nový šat. Vidieť všetky tie klasické scény vo vlaku, na snehu, vo vrtuľníku a dokonca verziu Jawsa pre 21.storočia môže byť miestami dojímavé, problémy sú však dva: 

1. slabý scenár a obrovským množstvom nelogických miest s neuveriteľnou motiváciou Blofelda, ktorého potenciál bol nevyužitý 

2. príliš dobré predchádzajúce diely


Skryť Zatvoriť reklamu