Chceli by ste sa zamestnať po vysokej škole, no nedarí sa vám? – Skontrolujte si ešte raz svoj životopis.

Napísať skutočne dobrý životopis nie je záležitosťou 15 minút a ani 1 hodiny. Nebuďte leniví a začnite svoje CV tvarovať. Berte ten čas, ako vašu investíciu na dosiahnutie vyššieho výnosu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Pracujem v advokátskej kancelárii a mám radosť, keď čítam vkusné, logicky skoncipované sebaprezentácie, z ktorých je jasné, že už motivačný list ani čítať nemusím. Nevadí mi, že sú niektoré až na troch stranách alebo, že uchádzač nemá vôbec pracovné skúsenosti. Čítam si ich ako román, ktorý ak ma zaujme, tak chcem vedieť jeho pokračovanie.

Na druhej strane, je veľa životopisov, ktoré sú akoby nedopísané, chýbajú im konkrétne detaily alebo sú preplnené zbytočnosťami. V niektorých je badať lenivosť, v iných neznalosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale... aj ja som podobne začínala. V tom čase, bez internetu a podrobných návodov. Keď som zbadala, že moje "super-nadupané-CV" zostáva dajako bez odozvy, začala som viac uvažovať, analyzovať, meniť, tvoriť, presúvať, preštylizovávať... V súčasnosti, môžem povedať, že som pri dosahovaní prvej méty (pozvanie na pohovor) bola viac úspešná ako nie. Osobne, za najväčší úspech vo svojej kariére považujem pozvanie na test na riadiaceho letovej prevádzky (letový dispečer).

Výber na základe životopisu je prvá riečica, cez ktorú musíte prejsť. To znamená, dajte si záležať na svojej vlastnej prezentácii. Neskrývajte svoj potenciál a ani ho neutápajte v hromade nerelevantných informácií.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Pre tých, čo životopis ešte nikdy nepísali, ako predlohu odporúčam Europass:
http://www.europass.eu.sk/component/option,com_remository/Itemid,28/func,startdown/id,30/lang,en/.

K nemu je dokonca i podrobný návod (ktorý si asi veľa uchádzačov nečíta):
http://www.europass.eu.sk/component/option,com_remository/Itemid,28/func,startdown/id,33/lang,en/

Keďže predpokladám, že ani vy si ho čítať nebudete, skúsim vám dať zopár rád na základe skúseností a najčastejšie sa objavujúcich nedostatkov a zbytočností.
 

1. Najprv vyplňte všetko tak, ako keby ste vypĺňali dotazník.

Podotýkam – treba všetko vyplniť pravdivo. Dátumy zamestnaní, adresy škôl, zamestnávateľov. Nepoužívajte skratky! Všetko rozpíšte. Nie každému musí byť jasné, že HaZZBB je Hasičský záchranný zbor, Banská Bystrica. A MV SR predsa len dôstojnejšie vyzerá keď je uvedené celým názvom.

SkryťVypnúť reklamu

Keď ste dopísali a máte jasno v tom, na akú pozíciu sa hlásite, prečítajte si po sebe životopis a pouvažujte či vás vykresľuje tak, ako by ste chceli – ako ideálneho kandidáta. Ak to sami neviete posúdiť, poproste vám blízku osobu, aby si váš životopis prečítala a povedala, aký má z vás dojem na základe toho, čo ste napísali.


2. Upravte si:
Prax

 • V prípade pracovných skúseností dievčatá rady uvádzajú každú jednu brigádu v obchodoch s odevom a bižutériou. Dávajte si na to pozor! Hlásite sa na pozíciu predavačky v butiku alebo na nejaké iné, administratívne, či odborné až priam vedecké miesto? Neznamená to, že musíte informácie utajovať, to nie, iba tie, týkajúce sa „handier“, zhrniete v krátkej poznámke na konci sekcie.
   

 • Brigády typu: zber jahôd, oberanie jabĺk, chytanie rýb vo Fínsku – ak to nemá nič spoločné, napr. s prácou advokátskeho koncipienta – nepíšte to. Nebojte sa! Skutočne tým nič nestratíte.
   

 • Spravidla sa skúsenosti a vzdelanie uvádzajú chronologicky dozadu – od najaktuálnejšieho, t.j. posledného, k vášmu prvému zamestnaniu a škole (základná sa neuvádza). Môže sa stať prípad, že zhodou okolností akurát pracujete v autoservise ako klampiar (v snahe mať hocijakú platenú prácu a nebyť na podpore), no uchádzate sa na miesto analytika v banke, lebo máte na to školu a výborné predošlé skúsenosti. Ak ste Europass vyplnili tak, ako je nastavený, autoklampiar bude hneď prvá informácia pre zamestnávateľa. Nuž, nie je to najlepší začiatok. Skutočnosť nezmeníte, no buďte flexibilní a kreatívni a vymyslite inú možnosť ako, nie veľmi kariérne vhodnú informáciu podať tak, aby nebila do očí ako prioritná.

 • Ak nemáte odborné skúsenosti z oblasti na ktorú sa hlásite, nič sa nestane ak dokonca napíšete: „Odbornú prax nemám.“ Pozrite si znovu inzerát a uvedenú náplň práce. Skúste nájsť styčné body s tými pracovnými skúsenosťami, ktoré máte z brigád či iných, nie odborných zamestnaní – napr. osobná a telefonická komunikácia so zákazníkmi (klientmi), administratívne zručnosti, výpomoc s prácou v teréne... 

 • Uveďte všetko to, s čím sa chcete v danej (požadovanej) oblasti pochváliť.

 • Informácia: "2013 – prax v advokátskej kancelárii v Bratislave" – prezrádza, že asi tomu netreba veriť. Rok trvá od 1.1. – 31.12. a okrem toho, v Bratislave je niečo cez 600 advokátskych kancelárií (vyše 2000 samostatných advokátov). Buďte konkrétni a píšte pravdu.

Vzdelanie

 • Uveďte hlavné predmety a záverečné práce, ktoré môžete ešte bližšie špecifikovať. Ponúknete tým možnú tému na rozhovor.

Ďalšie

 • Od svojho detstva úspešne súťažíte v nejakej oblasti nepodstatnej pre prácu a máte potrebu každú jednu súťaž uviesť? Nie! Prosím, ak už to do životopisu chcete dať, skúste to napísať jednou vetou.

 • Keď sme pri záľubách a záujmoch – niektoré ešte viac podporujú oblasť do ktorej sa hlásite, iné dotvárajú vašu rozhľadenosť a rôznorodosť záujmov. Chlapi by si mali dať pozor, aby táto časť nevyznela ako prihláška na Fakultu telesnej výchovy a športu.

 • A na záver – fotka. Dajte si, ak je to možné, čo najaktuálnejšiu fotku. Decentnú. Chlapi v tomto vedú pred dievčatami. Tie si musia uvedomiť váhu a dôstojnosť miesta na ktoré sa hlásia. Koketné fotky z večierkov sú skutočne nevhodné.


Zhrniem to takto – životopis je čosi ako výrok: Odsúdiť nemožno prepustiť – záleží iba na tom, kde dáte čiarku, t.j. ako tie skutočnosti, ktoré sú vo vašom profesnom živote dané, upravíte tak, aby vám otvorili dvere na pohovor.

Držím vám palce!!!

SkryťVypnúť reklamu

--------------------------------------------------------------------------------------

V prípade, že by ste potrebovali bližšie poradiť, pokojne mi napíšte na zverejnenú e-mailovú adresu.

Katarína Zorjanová

Katarína Zorjanová

Bloger 
 • Počet článkov:  11
 •  | 
 • Páči sa:  1x

Od roku 2004 občianka Slovenskej republiky (vďaka mamine z Partizánskeho). Do vtedy Slovenka iba podľa ius sanguinis. Narodená v Chorvátsku, žila v Srbsku. Slobodná, bezdetná, bez záväzkov (okrem chodenia do práce a občasného upratovania vo vlastnej hlave a prenajatom byte). Mám 10 rokov praxe v štátnej kultúrnej inštitúcii, na deň presne 5 rokov v advokátskej kancelárii a v súčasnosti pracujem pre charitu. Moje záľuby - od umenia až po leteckú techniku. Rada pozorujem. Mám rada Aristotelovu logiku, Jungovu psychológiu a šťúranie sa v hlbinách ľudskej duše a ľudských reakciách. Zoznam autorových rubrík:  Uhol pohľaduSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu