Skúsme to bez očakávaní

Nerozumiem, prečo sa nezoberú, veď už ako dlho spolu chodia. A prečo ešte nemajú deti, veď už majú obaja po 30tke. Ja na jej/jeho mieste by som sa už rozišiel. Mať takú prácu, už dávno dám výpoveď. Ja by som toľko už nezniesl/a, už by som niečo urobil/a. Ja by som urobil/a to a to..... Ako radi posudzujeme životy iných a príjmame rozhodnutia za iných. Len hlavne nech sa nik nestará do nás, nech nikto nenakukne pod podkrievku akú polievku s názvom Život si to varíme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ži a nechaj žiť! Alebo, kto si bez viny, hoď kameňom! Kto nám dáva právo súdiť rozhodnutie a život iných. Často vieme len malé % z toho, prečo život toho alebo onoho je taký aký je. Máme očakávania od druhých a ak sa nesprávajú podľa nich, sme z tých ľudí sklamaní. Ale ako neradi počúvame, keď nám niekto povie, že je z nás a nášho správania sklamaný.

A koľkokrát máme očakávania len na to, že bude každý usmievavý. Čo ak práve prežíva smútok a jednoducho nemá dôvod na úsmev. Radšej sa prirodzene mračiť ako neprirodzene usmievať. Veď aj smútok má v našich životoch svoje miesto, dáva životu hĺbku, iný rozmer.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mal/a by sa oženiť/vydať a založiť si rodinu. No možno nie každý počuje takéto volanie. Niekto chce robiť niečo, čo bude mať prínos pre spoločnosť, chce skúmať, tvoriť, pomáhať ľuďom... A v takomto prípade by vzťah a založenie si rodiny bolo na príťaž. Ak sa človek chce naplno venovať svojmu poslaniu, potrebuje priestor a ak sa rozhodne, že chce kráčať sám životom, má na to plné právo. Veď možno len rozmýšľa nad tým, že nechce svojou zaangažovanosťou ublížiť niekomu druhému tým, že by nemal naňho čas. Je na tom niečo zlé?

A niekedy človek aj chce, skĺbiť vzťah a svoje poslanie, ale keď každý je plný očakávaní. Myslím, že je potrebné rešpektovať záujmy toho druhého. Priznám sa, mám rada ľudí, ktorí sú pre niečo zapálení a ktorí nie sú jeden na druhom zavesení celý deň a nič. Ak máme niekoho radi, majme ho radi so všetkým, so všetkým čomu sa venuje. Dajme mu priestor, aby tvoril, robil čo ho baví, majme radosť z toho, že našiel svoje poslanie, že robí čo ho baví. Nezáviďme, že ten druhý našiel čo ho baví a nás nebaví skoro nič. Je to náš problém. Každý z nás je individualita a nikto nikoho nevlastní, preto buďme šťastní, že ten druhý nám venuje kúsok svojho času, aj keď možno nie toľko, koľko by sme chceli.

SkryťVypnúť reklamu

Naučme sa žiť bez očakávaní. Bude sa nám žiť ľahšie a s menším pocitom sklamania. Buďme vďační za to čo sme dostali a nebuďme nešťastní z toho čo sme nedostali, ale chceli. Ani sa nesprávajme podľa očakávaní druhých ,len aby sme sa niekomu zapáčili, pretože sa to dlhodobo nedá vydržať a zbytočne si ubližujeme tým, že potláčame seba samých. A myslím, že ak máme od toho druhého plno očakávaní, nemáme ho skutočne radi, ale skôr máme tendenciu ho vlastniť a zmeniť na svoj obraz.

Jediné očakávanie, ktoré mám je, že sa budem vždy správať tak, aby som sa sama sebe vedela vždy pozrieť do očí bez výčitiek, aby som za každých okolností ostala sama sebou.

Zuzana Kmecová

Zuzana Kmecová

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorý sa každý deň snaží nájsť aspoň jeden dôvod na úsmev a šíriť ho ďalej :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu