Vedeli ste, že kooperatívy, družstvá majú veľký vplyv na ekonomiku a spoločnosť po celom svete? V tomto blogu Vás pozývam pozrieť sa na tieto podniky z globálnej perspektívy, ktorá Vám otvorí nové horizonty a pohľady.
Vo svete sú kooperatívy považované za významných hráčov v ekonomike, predovšetkým v oblasti sociálnej ekonomiky. Hoci na Slovensku sa prínos družstiev pre spoločnosť často podceňuje, globálne majú veľký význam a vo svete sa ich ľudia snažia podporovať a zakladať. Medzinárodná družstevná aliancia (ICA) v spolupráci s Európskym výskumným ústavom pre družstvá a sociálne podniky (Euricse), pravidelne publikuje správu o stave družstevného sektora vo svete - World Cooperative Monitor.
ICA, s viac ako miliardou členov, je jednou z najväčších mimovládnych, neziskových organizácií na svete, ktorá podporuje a zastupuje družstvá vo všetkých aspektoch hospodárstva a spoločnosti. World Cooperative Monitor je nástrojom na hodnotenie úlohy družstiev v ekonómii a zdôrazňuje ich dôležitosť pre verejnosť aj politických tvorcov. Na Slovensku je členom ICA Družstevná únia Slovenskej republiky.
Čo nám World Cooperative Monitor prezradil? Napríklad to, že takmer 12% svetovej populácie je súčasťou niektorého z troch miliónov družstiev na svete. Tieto družstvá zabezpečujú zamestnanie pre 10% pracujúcich a 300 najväčších družstiev na svete vygenerovalo v roku 2020 spoločný obrat vo výške 2 170 miliárd USD.
Na čele rebríčka najväčších družstiev podľa obratu sú: Groupe Crédit Agricole z Francúzska (88,97 miliardy USD), REWE Group z Nemecka (77,93 miliardy USD), Co-operative Financial Network z Nemecka (BVR) (58,02 miliardy USD), Zen-Noh z Japonska (57,69 miliardy USD) a ACDLEC Leclerc z Francúzska (54,83 miliardy USD).
Tieto údaje ukazujú, aký obrovský význam majú družstvá pre celosvetovú ekonomiku. Na čele rebríčka odvetví podľa obratu sú poľnohospodárstvo a potravinárstvo (Zen-Noh), priemysel a verejné služby (korporácia Mondragón), veľkoobchod a maloobchod (REWE Group), poisťovníctvo (Nippon Life), finančné služby (Groupe Crédit Agricole), vzdelávanie, zdravotníctvo a sociálna práca (Sistema Unimed) a ostatné služby (Manutencoop).
Je ohromujúce, že družstvá sú súčasťou svetovej ekonomiky, ale sú prehliadané ekonomickými komentátormi a politikmi. A predsa, viac než miliarda ľudí sa rozhodla venovať svoj život družstvám! Práve svetový monitor nám pripomína, aký je dôležitý tento model podnikania pre ľudí.
Je veľmi povzbudzujúce, ak si všimneme, že vo svete sa družstvá ospevujú prívlastkami ako: škola malej demokracie, obránca morálky, nositeľ dôvery, humanizátor trhu, umravňovateľ vlád. Často sa stretávame aj s označením “štátny poklad”. Mali by sme si uvedomiť, že nám tu na Slovensku niečo uniká. Práve tu, kde to všetko v roku 1845 vzniko, si to nevieme dostatočne oceniť. Na Slovensku totiž vzniklo prvé úverové družstvo v kontinentálnej Európe, ktoré založil Samuel Jurkovič v Sobotišti. Zrejme len zo žartu sa povráva, “Ako je dobre, že svet nerozumie slovensky”. Lebo inak by družstevníctvo postupne aj vo svete zanikalo tak, ako sa tomu deje v posledných 30-tich rokoch na Slovensku. Družstevníctvo vo svete si ide vlastnou cestou, a to je aj pre nás nádejou.
Rýchly technologický pokrok a moderná konzumácia nám priniesli veľa výhod, ale zároveň sme niečo stratili. Nerovnosti v príležitostiach a distribúcii spoločne vyprodukovaného bohatstva sa prehlbujú. Nastal čas, aby sme sa inšpirovali svetovými družstvami a ich úspechom a začali znova budovať trvalo udržateľný a spravodlivý svet. Družstvá znižujú nerovnosť vo svete. O tom, že kooperatívy sa pričiňujú vytvárať ľudské životy a ekonomiky viac spravodlivé, rovnocenné a demokratické si povieme v ďalšom blogu.
Zuzana Lukáčová, družstevníčka
P.S. Ak Vás zaujíma družstevný monitor, môžete si ho celý pozrieť tu: monitor.coop.