Zuzana Lukáčová
Kooperatívy: lepšie životy pre ľudí a spravodlivá ekonomika
V dnešnom blogu si povieme, ako kooperatívy/ družstvá prispievajú k zlepšovaniu ľudských životov a ekonomiky.
Všetko je možné. To nemožné iba trvá trochu dlhšie... Zoznam autorových rubrík: Súkromné, Nezaradené
V dnešnom blogu si povieme, ako kooperatívy/ družstvá prispievajú k zlepšovaniu ľudských životov a ekonomiky.
Družstvá sú medzinárodnou hybnou silou, miliarda družstevníkov po celom svete robí zmeny globálne aj lokálne.
Mohli by sme sa pri riešení ekonomických kríz inšpirovať prírodou? Áno mohli. Ak sa chcete dozvedieť ako, čítajte ďalej.
Čo je skutočná úloha kooperatív? Prečo je dôležité rozlišovať kooperatívy/družstvá od charít?
Páči sa Vám myšlienka, aby to, čo zamestnanci vytvoria vlastnou prácou, rozumom a s pomocou technológií zostalo im?
Ak ste sa niekedy zaujímali o alternatívne modely vlastníctva a riadenia, určite neprehliadnite môj blog.
Milí čitatelia, vítam Vás na mojom blogu, kde sa spoločne v najbližších týždňoch pozrieme na svet kooperatív.
Poďme sa spolu zamyslieť nad tým, prečo je pre podnikateľov dôležitý vernostný program. Jedným z cieľov podnikateľa je mať verných zákazníkov, ktorí sa k nemu stále vracajú a využívajú jeho produkty či služby.
Myslím si, že Samuel Jurkovič. PREČO? Lebo urobil pred vyše 170-timi rokmi jednu nevídanú vec, ktorá mala následne vplyv na slovenský ľud a aj celý svet. TAK PRETO.
Uber o sebe tvrdí, že je technologická spoločnosť. Týmto sa podľa mňa tak trochu zbavuje zodpovednosti, ČO a AKO s jej “aplikáciou” robia iní… (tí ktorých aplikácia spája).
Už pár rokov sa venujem štúdiu jedného obchodného modelu, ktorý prekonal monarchiu, dve svetové vojny, totalizmus a už takmer 170 rokov dokazuje, že je životaschopný. Prežil tieto obdobia iba vďaka svojim princípom, ktoré sú na stupnici ľudských morálnych hodnôt na tých vyšších priečkach. Neviete aký je to obchodný model? Je to družstevníctvo. Družstvá totiž dokážu odolávať akejkoľvek recesii, alebo aj kríze omnoho viac, ako ktorýkoľvek iný obchodný model. Je to práve kvôli družstevným princípom, ako je dobrovoľný vstup, spôsob rozdeľovania zisku, spôsob vlastníctva, spôsob rozhodovania o veciach, spolupráca, dôvera. (Nemám teraz na mysli naše socialistické družstvá, kde boli popreté tieto princípy.)
Dnes mi volal priateľ z východného Slovenska. Znechutený, zronený, cíti sa podvedený. Je už dlhodobo bez práce. Prišla mu faktúra za telefón nad 100 eur. Našiel leták, kde bola napísané: Práca, Slovensko, Česko, zahraničie....upratovanie......bez znalosti jazyka.... bla...bla... Volajte.... Zavolal....
Nasledujúce úprimné slová vás možno prekvapia. Boli napísné pred viac ako 70 rokmi! Veď posúďte sami, či podľa vás odvtedy došlo na Slovensku k nejakej zmene. :-)
Raz som niekde čítala, že ak dvaja spolu vždy súhlasia, jeden z nich je zbytočný. Každý máme nejaký názor na vec. Aj zmyslom písania blogov je vyjadriť svoj názor na niečo. Čo pisateľ, čitateľ a diskutujúci, to možno iný názor. Niektoré názory na veci sa prelínajú, niektoré sa totálne líšia.
Tak ako sa vytvárajú trendy v mobilnej komunikácii, počítačoch, IT technológiach atď...... vytvárajú sa aj trendy v dovolenkovaní. Predstavím Vám nový spôsob dovolenkovania, ktorý vám zmení váš uhol pohľadu na tento veľmi dôležitý segment trhu.
Nikdy nebola väčšia potreba zamyslieť sa nad našimi slovenskými tradičnými hodnotami, ako je to v súčasnosti. Všetci hovoria o kríze. Ale čo to vlastne kríza je? V dobrej ekonomickej literatúre sa to dozviete. Kríza je strata dôvery. Je to vždy kríza hodnôt. Pre niekoho nepochopiteľné, ale je to pravda. Je načase sa začať týmito hodnotami zaoberať. Iba tak pochopíte, prečo niektoré spoločnosti kríza postihla natoľko, že skončili svoje podnikanie a niektoré počas krízy zosilneli a aj zbohatli.
Dostal sa mi do rúk časopis s rovnakým názvom ako v nadpise. Musím priznať, že od prvej chvíle mi privodil dobrú náladu a radosť. Je úžasné vidieť, že sa dala dokopy skupina ľudí, ktorí už nechcú venovať pozornosť negatívnym veciam, ale sústreďujú sa na to pozitívne. Najviac ma však oslovujú príbehy Slovákov, ktorí dokážu v našich podmienkach podnikať a dosahovať úspech. Toto by sme mali učiť aj naše deti v školách. Je fajn, keď si prečítame úspechy ľudí zo zahraničia, ale nám Slovákom veľmi pomôže, ak vidíme na vlastné oči, že úspech sa dá dosiahnuť aj na Slovensku, v týchto časoch a v týchto súčasných podmienkach. Príkladov nikdy nie je dosť. Preto skladám úctu vydavateľstvu.
Ja som si doteraz myslela, že nemám :-) Až keď som predvčerom dočítala knihu od E.Tolleho - Nová Zem, uvedomila som si, že "ešte" mám. Urobte si aj vy sebareflexiu. Nemusíte s tým samozrejme súhlasiť, na to máte právo ;-)
Aj vy patríte k tým, čo kupujú drahé zahraničné knihy a zostávajú v nemom úžase, aké hlboké myšlienky a pravdy sa v nich dozvedeli? Tiež k nim patrím. :-) Pod lampou je najväčšia tma, alebo "Nikto nie je prorokom vo svojej vlastnej zemi".... tak nejak by som vystihla tento fenomén.
Keď čítate rôzne články s témou o exekúciách, asi Vám skôr behá mráz po chrbte. Do rúk sa mi dostal "Hospodársky kalendár pre roľníkov a družstevníkov z roku 1949" , je ešte od mojej nebohej starej mamy. Pri jeho čítaní som sa nezdržala úsmevu. Nie žeby mi to bolo smiešne, ale pobavila som sa nad zdravým sedliackym rozumom, ktorý v tých časoch vládol.