Pozdvihoval náš národ vzájomnosťou a svojpomocou a dal základ európskemu družstevníctvu, ktoré sa rozšírilo do celého sveta.
Vo vtedajších ťažkých časoch poddansko-feudálnych pomerov, začal pracovať s princípmi svojpomoci a vzájomnej spolupráce, aby ochránil svoj ľud pred úžerníctvom a pozdvihol ho na majetku, ale aj mravne. Po jeho vzore ho nasledovali ďalší. Aj keď družstevníctvo zaznamenalo vo svojom vývoji vzlety a pády, právom mu patrí titul “Zakladateľ družstevníctva”. Toho družstevníctva, ktoré znižuje nerovnosť vo svete medzi bohatými a chudobnými!
Bol vzorom pre štúrovcov, ktorí boli iniciátormi, zakladateľmi a dušou prvej vlny družstevného hnutia. Sám Ľudovít Štúr oceňoval jeho prácu v gazdovskom spolku a prial si, aby sa tieto spolky pozakladali po celom kraji a pomáhali vytrhnúť ľud z chudoby a úžerníctva. Štúr neustále burcoval na stránkach svojich novín “ducha spolčovania sa” lebo vedel, že to pozdvihne ľud.
Aj keď o Samuelovi Jurkovičovi málokto vie, jeho myšlienka družstevníctva prežila dodnes, preto mu právom patrí naša pozornosť aj uznanie! Družstvá podporujú lokálnu ekonomiku, znižujú narastajúce rozdiely medzi bohatými a chudobnými a sú prijateľnou cestou ako nahradiť globalizáciu vo svete.
Družstevná únia Slovenskej republiky v propagácii tejto našej osobnosti zaspala. Dobré ráno.
