Ekológovia hovoria o dvoch druhoch turizmu: tvrdom a mäkkom. Pre tzv. tvrdý turizmus je príznačný komfort, konzumácia všetkého, pasivita cestujúcich, pohodlnosť a preprava dopravnými prostriedkami do najvzdialenejších miest za účelom rekreácie.
Takzvaný mäkký turizmus je alternatívnou kultúrnou stratégiou a je k životnému prostrediu šetrnejší. Stále častejšie sa v médiách, v cestovnom ruchu a turistike objavuje spojenie „responsible travel“.
Rada cestujem. A kto nie? Osobne preferujem pri cestách na dovolenku šetrnejší spôsob cestovania. Nesúvisí to len a výlučne s ekologickou zodpovednosťou. Jednoducho, nechcem konzumovať produkty cestovných kancelárií, nechcem "cestovateľské balíčky", ale chcem skúsenosti, zážitky, chcem spoznať prírodu a kultúru krajiny, kam sa vyberiem. Hodlám tam byť s mojimi psami, spať v prírode, prípadne v chate, či domčeku, nie v hotelovom klimatizovanom komplexe a chcem spoznávať ľudí.
Preferujem lokálne tradičné jedlá krajiny, ktorú som navštívila, ovocie, zeleninu, nie však zo sterilných švédskych stolov oploteného luxusného ubytovacieho zariadenia, ale na návšteve u domácich, prípadne v malých obchodíkoch, prevádzkovaných miestnymi malopodnikateľmi, alebo na rušných a čarovných miestnych trhoch. Určite si nevyberám obchody typu Kaufland, Lídl, ktoré sú ako pečiatky, podobné a rovnaké na celom svete, kde sa plytvá s obalmi a všetko sa predáva vo veľkom, zabalené v plaste.
Predsa len, aby som nebola nespravodlivá voči všetkých cestovným kanceláriám, musím podotknúť, že už viac ako dve dekády máme aj v turistickom ruchu rôzne alternatívy. Dnes už existujú cestovné kancelárie, ktoré si hovoria zelené a v rôznej miere, viac či menej zodpovedne, predávajú dovolenky, ktoré predznamenáva jeden dôležitý aspekt: maximalizujú výhody a minimalizujú škody, respektíve vplyvy na životné prostredie. Dobré, však?
Jeden konkrétny príklad z cestovateľskej praxe sa vždy hodí a ja som už čosi nielen počula, ale aj čítala o responsibletravel.com, ktorá bola založená v roku 2001 Justinom Francisom a profesorom Haroldom Goodwinom, riaditeľom Medzinárodného centra pre zodpovednú turistiku, kde Vám vyhotovia dovolenku na mieru a tak, aby bola priateľská k navštívenej krajine a jej obyvateľom.

A čo je základom ekoturistu - ekocestovateľa?
Tým najdôležitejším je vôľa a presvedčenie, že na cestovanie nepotrebujeme veľa: batoh, ktorý unesieme. Na miestach, ktoré navštívime, nenechávame nič okrem stôp našich nôh a posolstva, ktoré necháme novým priateľom. A čo si prinášame domov? Zážitky, ktoré sa stanú krásnymi spomienkami a fotografie. Ale priznávam, ešte donedávna som nosila mojej mamke magnetky. Dnes to už nerobím, prednosť dostane typické korenie, domáci produkt v handmade obchodíku, či funkčný a užitočný kúsok tradičnej keramiky, ale na používanie, nie ako „lapač prachu“.
Mimochodom, ak sa chcete dozvedieť viac, navštívte v Košiciach Festival zodpovedného cestovania, ktorý pravidelne organizuje Ekocentrum SOSNA. Som jeho fanúšičkou, preto vrelo odporúčam až budete v novembri v Košiciach. Zaujímaví ľudia - zaujímavé krajiny - zaujímavé príbehy.