Hluboká a Budějovice zo sedla bicykla

So Soňou už piaty deň spoznávame krásy Česka na bicykloch a konečne sme dorazili do južných Čiech. V predchádzajúcej časti sme si pozreli Tábor a momentálne sme v Českých Budějoviciach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Dáme si dva oddychové dni, aby sme spoznali mesto a navštívili zámok Hluboká.

Soňu zanechávam svojmu osudu a vyberiem sa na vlak do Prahy. Filip už vyzdravel a tak nasadol na vlak a v Prahe sa s ním stretnem. Po chvíľke hľadania sa na hlavnom nádraží, sadáme na vlak a už spolu ideme do Budějovíc. Tam ho čaká vrúcne privítanie od sestry.

Už je s nami aj Filip
Už je s nami aj Filip (zdroj: AS)

Spoločne sa vyberieme objavovať mesto. Po cyklochodníku popri Vltave sa dostaneme až do centra. Prechádzame okolo nám najznámejšieho výrobcu ceruziek Koh-i-noor Hardtmuth s plotom postaveným z obrovských ceruziek.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

České Budějovice boli založené ako kráľovské mesto v roku 1265. Najväčšie turistické atrakcie sú v historickom centre mesta. Veľké námestie Přemysla Otakara II. s barokovou Samsonovou fontánou a radnicou postavenou medzi rokmi 1727-1730. Je druhým najväčším štvorcovým námestím v Českej republike. Námestie dookola lemuje 48 domov, všetky s loubím (preložiť do slovenčiny sa mi to nepodarilo, ale sú to tie oblúky). Nás upúta Palác Včela, ktorý bol vybudovaný v roku 1896 a je mladší ako okolité budovy. Bol postavený pre nemecký peňažný ústav Spar und Vorschussverein Biene, česky včela. Ornamenty včiel a úľu majú symbolizovať sporivosť. Ďalšou zaujímavosťou je Bludný kameň, asi 30 cm veľký kameň s krížikom. Podľa povesti na tomto mieste stával klát, na ktorom sa uskutočňovali popravy. V roku 1478 na ňom bolo údajne popravených 10 mladíkov podozrivých z vraždy richtára. Kto prekročí tento kameň v určitú hodinu, ten zablúdi.

SkryťVypnúť reklamu
Námestie Přemysla Otakara II. z Čiernej veže
Námestie Přemysla Otakara II. z Čiernej veže (zdroj: AS)
Palác Včela
Palác Včela (zdroj: AS)
Na námestí je práve výstava rôznych drevených sôch
Na námestí je práve výstava rôznych drevených sôch (zdroj: AS)
A prileteli aj mimozemšťania...
A prileteli aj mimozemšťania... (zdroj: AS)

Naše ďalšie kroky vedú na 71,9 m vysokú Čiernu vežu susediacu s katedrálou sv. Mikuláša. Odtiaľ je najkrajší výhľad na námestie a celé mesto. Navečeriame sa U tří sedláků, kde ako v celých Čechách a na Morave, majú za normálnu cenu jedlá ich národnej kuchyne a samozrejme dobré pivo k tomu.

Čierna veža zo 16. storočia
Čierna veža zo 16. storočia (zdroj: AS)
Samsonova fontána a radnica vo večernej atmosfére
Samsonova fontána a radnica vo večernej atmosfére (zdroj: AS)
Nohy v ramene Vltavy
Nohy v ramene Vltavy (zdroj: AS)

Tak to bol oddychový deň hlavne pre Soňu, ja som si zacestoval a Filip sa k nám konečne pripojil.

Ďalší deň ideme pozrieť asi najkrajší zámok v Česku. Prechádzame severnou časťou mesta a neustále sa držíme Vltavy. Trasa vedie po vybudovanom cyklochodníku a miestami prechádza dedinskými cestičkami. Bicykle zamkneme pred areálom a Soňa sa aj nahodí do sviatočného, Filip a ja aspoň vymeníme cyklodres za niečo slušnejšie. Však kedy bude lepšia príležitosť. Pozrieme si zámok a potom sa rozdelíme.

SkryťVypnúť reklamu
Cyklochodník do Hlubokej
Cyklochodník do Hlubokej (zdroj: AS)
Prvýkrát vidíme zámok
Prvýkrát vidíme zámok (zdroj: AS)
Hluboká zblízka
Hluboká zblízka (zdroj: AS)
Na zámockých schodoch
Na zámockých schodoch (zdroj: AS)

Filip ide ešte na prehliadku zámockej veže a ja so Soňou na výstavu fotografií Jana Saudka a ruských maliarov a hlavne I. J. Repina. Najviac ma zaujme obraz, o ktorom som sa učil ešte na základnej škole - Záporožskí kozáci píšu list tureckému sultánovi. 

Pohľad z veže
Pohľad z veže (zdroj: AS)
Záhrady okolo zámku
Záhrady okolo zámku (zdroj: AS)
Munický rybník a Bezdrev
Munický rybník a Bezdrev (zdroj: AS)
Obraz I. J. Repina a pred ním moderný kozák jazdiaci na velocipéde
Obraz I. J. Repina a pred ním moderný kozák jazdiaci na velocipéde (zdroj: AS)
List záporožských kozákov tureckému sultánovi, ktorý poslúžil ako inšpirácia I. J. Repina pre jeho známy obraz
List záporožských kozákov tureckému sultánovi, ktorý poslúžil ako inšpirácia I. J. Repina pre jeho známy obraz (zdroj: AS)
Romantika na záver
Romantika na záver 

Samozrejme po hlbokom kultúrnom zážitku je potrebné aj telu dožičiť trochu energie. Hľadáme nie drahú reštauráciu, ale vzhľadom na množstvo zahraničných turistov a atraktivitu Hlubokej, radšej zamierime do mäsiarstva a bufetu v jednom „U kozlů“. Majú tu typické bufetové menu. Ja si dám držkovú a deti smažák, teda vyprážaný syr. Ujde sa mi posledná porcia a to je tentokrát výhoda. Na spodku bolo najviac držiek. Chutí vynikajúco a aj deti si pochvaľujú, že je to ako od babičky. Prehodím pár slov s majiteľom alebo prevádzkarom. Povie mi, prečo tak dobre varí. Keď dostane tovar, vyberie si sám dobré mäso a iné suroviny a vždy sú čerstvé. Zaplatíme 170 Kč a to sme mali aj pitie.

SkryťVypnúť reklamu
Zátišie pred bufetom
Zátišie pred bufetom (zdroj: AS)
Cesta cez malebné dedinky
Cesta cez malebné dedinky (zdroj: AS)
Podvečerná pohoda
Podvečerná pohoda (zdroj: AS)

Pomotáme sa ešte po Českých Budějoviciach, aby sme spoznali aj jej ďalšie časti.

Ráno ako obvykle pobalíme a pokračujeme do Českého Krumlova, ale o tom až nabudúce. Teda ak vás to ešte baví :)

Andrej Šverha

Andrej Šverha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  107
  •  | 
  • Páči sa:  107x

Som zvedavý a to ma „núti“ cestovať. Rád objavujem nové miesta a nových ľudí. Čo ma charakterizuje? Sú to tieto myšlienky: "Mali by sme byť šťastní, že žijeme v tejto krajine, a to za akýchkoľvek podmienok. Aj sociálne slabší majú to, čo v mnohých krajinách nemá 90 percent ľudí. Už v Užhorode, päť kilometrov od našich hraníc, je iný svet." A môj druhý rozmer je: "V roku 2018 publikoval časopis The Lancet štúdiu, na ktorej sa zúčastnilo viac ako milión účastníkov. Výsledok bol jednoznačný - jazda na bicykli je druhou z najlepších aktivít zameraných na odbúravanie stresu (prvou bol kolektívny šport). Cyklisti zažívali až o 21,6 percenta menej dní, keď boli v zlom duševnom rozpoložení ako tí, ktorí nešportovali vôbec." Zoznam autorových rubrík:  CykloturistikaCestovanieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
SkryťZatvoriť reklamu