Hurá, už sme opäť vo Viedni! Takmer záver cyklodovolenky v Rakúsku

Dnes nás čaká záverečná etapa nášho putovania z Passau do Viedne. Cestou máme naplánovanú návštevu kláštora Klosterneuburg.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

8. etapa Tulln – Viedeň

Ženie nás už vidina nášho cieľa a tou je Viedeň. Asi na 25 kilometri prichádzame do Klosterneuburgu. Je to poriadne do kopca, preto hneď nasleduje prestávka na oddych a vlastne aj obed. Nájdeme si miestečko v tieni.

8. etapa Tulln – Viedeň
8. etapa Tulln – Viedeň (zdroj: Zdroj: Danube Cycle Path 2017, http://www.donauregion.at/en/danube-brochures.html)
Sen každého cyklistu na Slovensku
Sen každého cyklistu na Slovensku (zdroj: AS)
Príjemný tieň
Príjemný tieň (zdroj: AS)
Kláštor Klosterneuburg
Kláštor Klosterneuburg (zdroj: AS)
Tie deti by len jedli :)
Tie deti by len jedli :) (zdroj: AS)

Kláštor Klosterneuburg bol založený v roku 1114, s gotickou krížovou chodbou a veľmi cenným vybavením. Najcennejší je tzv. Verdunský oltár z roku 1181, krídlový nástavec s 51 reliéfnymi emailovanými tabuľkami z pozláteného plechu. Kláštorný kostol Panny Márie, vysvätený v roku 1136, je románskou trojloďovou bazilikou s dvoma vežami. Ďalšou časťou je monumentálny cisársky trakt z rokov 1730–1740 s mohutnou kopulou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaujme nás aj fialový piesok (či, čo to je), ktorým je vysypaná časť plochy pred vstupom do kláštora. Trbliecu sa tu farebné kamienky a tak si ich pár nazbierame.

Obrázok blogu
(zdroj: AS)
V kláštornom kostole Panny Márie
V kláštornom kostole Panny Márie (zdroj: AS)
Cisársky trakt
Cisársky trakt (zdroj: AS)
Fialový piesok
Fialový piesok (zdroj: AS)
Obrázok blogu
(zdroj: AS)

Ďalej sa už dostávame na okraj Viedne a prejdeme ju krížom zo severu na juh. O tom aké je to veľké mesto hovorí aj vzdialenosť, ktorú pritom prejdeme. Je to skoro 30 kilometrov. V časti Favoriten máme pocit, že sme sa stratili v lese, ale po niekoľkých kilometroch vyjdeme na sídlisku. Tentokrát máme namierené do kempu Wien Sud. Neďaleko je supermarket, kde ideme nakúpiť. Stretneme tam aj Slováka pochádzajúceho z dedinky neďaleko Prešova, tak sa chvíľu porozprávame. Kemp je dosť plný a ledva si nájdeme vhodné miesto. Cena tiež už nie je ľudová 22,5 € za noc.

SkryťVypnúť reklamu
Dokázali sme to!
Dokázali sme to! (zdroj: AS)
Železný most
Železný most (zdroj: AS)
Viedeň
Viedeň (zdroj: AS)
Unavená Soňa s kerkou od kolesa na nohe
Unavená Soňa s kerkou od kolesa na nohe (zdroj: AS)
Aj sme unavení, aj šťastní
Aj sme unavení, aj šťastní (zdroj: AS)
Polozelené paneláky vo Viedni
Polozelené paneláky vo Viedni (zdroj: AS)

Večer spriadame plány, čo ďalej. Sme už desiaty deň na ceste. Prešli sme z Passau do Viedne popri Dunaji a videli a zažili sme veľa krásnych, ale aj náročných chvíľ na bicykloch. O tom sa môžete dočítať v predchádzajúcich častiach. Naplánovaný cieľ sme splnili a tak by sme mohli ísť už aj domov. Deti však jednohlasne povedia: „Nie sme unavení a chceme ešte pokračovať“. Tak na takúto situáciu mám pripravenú alternatívu – návštevu Neziderského jazera. Dohodli sme sa a môžeme spať spánkom spravodlivých.

Ráno pobalíme a vydáme sa na hlavnú stanicu. Cestou si však zájdeme pozrieť zámok Schönbrunn. Šliapeme poriadne do kopca. Prichádzame k hornej bráne zámockého areálu. S bicyklami je tu však vstup zakázaný a tak ich musíme so všetkými vecami zamknuté nechať pred bránou. Je to čudný pocit pohybovať sa opäť pešo. Areál je veľký a krásny. Prejdeme sa od Gloriette cez park k zámku. Dnu nejdeme, na to nemáme síl. Ideme radšej do záhradného labyrintu. Tam sa deti a nakoniec aj ja dobre zabavíme. Ešte sa poobzeráme v krivých zrkadlách a môžeme sa vrátiť k bikom. Už len trafiť na stanicu, ale v tom je už expert Filip.

SkryťVypnúť reklamu
Výhľad na Dóm sv. Štefana, cestou k zámku Schönbrunn
Výhľad na Dóm sv. Štefana, cestou k zámku Schönbrunn (zdroj: AS)
Schönbrunn. A sme tu, tentokrát ako peší turisti
Schönbrunn. A sme tu, tentokrát ako peší turisti (zdroj: AS)
Gloriette
Gloriette (zdroj: AS)
Konečne aj spoločné foto
Konečne aj spoločné foto (zdroj: AS)
Aspoň sa tvár, že si na dovolenke :)
Aspoň sa tvár, že si na dovolenke :) (zdroj: AS)
Stromové kreácie
Stromové kreácie (zdroj: AS)
Záhradný labyrint
Záhradný labyrint (zdroj: AS)
Je to zábava
Je to zábava (zdroj: AS)
Aj sme tuším schudli...
Aj sme tuším schudli... (zdroj: AS)
A celozelený dom
A celozelený dom (zdroj: AS)
Presun vlakom k Neziderskému jazeru
Presun vlakom k Neziderskému jazeru (zdroj: AS)

Naša dovolenka sa teda ešte nekončí a nás čaká posledná destinácia Neziderské jazero. O tom, ale aj aký je rozdiel medzi slovenskými a rakúskymi vodičmi a o našej ceste domov sa dočítate v poslednej časti.

Andrej Šverha

Andrej Šverha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  107
  •  | 
  • Páči sa:  106x

Som zvedavý a to ma „núti“ cestovať. Rád objavujem nové miesta a nových ľudí. Čo ma charakterizuje? Sú to tieto myšlienky: "Mali by sme byť šťastní, že žijeme v tejto krajine, a to za akýchkoľvek podmienok. Aj sociálne slabší majú to, čo v mnohých krajinách nemá 90 percent ľudí. Už v Užhorode, päť kilometrov od našich hraníc, je iný svet." A môj druhý rozmer je: "V roku 2018 publikoval časopis The Lancet štúdiu, na ktorej sa zúčastnilo viac ako milión účastníkov. Výsledok bol jednoznačný - jazda na bicykli je druhou z najlepších aktivít zameraných na odbúravanie stresu (prvou bol kolektívny šport). Cyklisti zažívali až o 21,6 percenta menej dní, keď boli v zlom duševnom rozpoložení ako tí, ktorí nešportovali vôbec." Zoznam autorových rubrík:  CykloturistikaCestovanieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu